Trnavské rybníky
reklama

Tréner žien Spartaka Peter Koreň: Štvrté miesto nie je zrkadlom kvality tímu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 30.6.2023, 11.03, prispievatelia

Ženský tím Spartaka dosiahol najlepšie ligové umiestnenie v podobe štvrtého miesta a dostal sa do finále Slovenského pohára.

Tréner žien Spartaka Peter Koreň: Štvrté miesto nie je zrkadlom kvality tímu

Peter Koreň pred finálovým duelom Slovenského pohára. Foto: Ľubomír Horňák

Púpavy pri aleji
reklama

 


V zime prišlo k trénerskej výmene pri spartakovských ženách, Mariána Dlobíka nahradil Peter Koreň. V tom čase družstvu patrila tretia priečka v tabuľke a bolo v semifinále pohára.


Na jar Trnavčanky zvládli semifinálový dvojzápas proti Topoľčanom a postúpili do finále, v ktorom podľahli majstrovi z Myjavy.

 

V ligovej súťaži ich v závere sezóny preskočil Ružomberok a obsadili tak konečné štvrté miesto, no i tak dovtedajšie maximum Spartaka vylepšili o dve pozície. Aj o týchto témach sme sa rozprávali s koučom žien trnavského Spartaka Petrom Koreňom.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Ako sa zrodil váš zimný príchod do Spartaka?

- Oslovila ma Denisa Plesnivá (pozn. redakcie, koordinátorka ženskej sekcie), aby som jej prišiel pomôcť a aby som nadviazal na svoju prácu s hráčkami okolo ročníka 2006, ktoré som v minulosti trénoval.


 

V tom čase bolo družstvo na treťom mieste a v semifinále pohára, aké boli vtedy vaše ambície?
- Ciele boli jasne dané pred sezónou, udržať tretiu priečku, prípadne sa pokúsiť zlepšiť o jedno miesto. Na začiatku jarnej časti sme sa pokúsili zdramatizovať ligu a poškuľovali sme aj po titule, ale prvé dva zápasy proti Myjave a Slovanu sme nebodovali a stratili sme kontakt s čelom tabuľky. Samozrejme, veľkou výzvou a jednou z priorít bolo zvládnuť semifinále Slovenského pohára a dostať sa do finále, respektíve vo finále sa pobiť o pohár.

 

 

Našli ste veľmi mladý kolektív, ako sa vám s ním pracovalo?

- Áno, kolektív je veľmi mladý, dokonca nosné hráčky sú ešte v juniorskom veku. Veľakrát sme museli improvizovať a využívať aj ďalšie hráčky z juniorky. V tíme je veľká perspektíva do budúcna, treba len ďalej tvrdo pracovať.

 

V Slovenskom pohári obsadili Trnavčanky druhé miesto.

 


V pohári ste sa napokon dostali do finále, prevláda s odstupom času spokojnosť s tým, kam ste sa dostali, ale stále mrzí, že ste boli tak blízko trofeje?
- S odstupom času, smerom do budúcna je to základný kameň, na ktorom sa dá stavať. Určite sa tento výsledok neskôr docení. Mňa osobne mrzí, že finále nebol náš najideálnejší duel, a že sme nepredviedli to, čo sa nám podarilo týždeň pred finále v lige proti Myjave.

 


V lige ste boli väčšinu sezóny na treťom mieste, v závere vás predstihol Ružomberok. Prevláda sklamanie, alebo vás teší, že ste o dve miesta vylepšili dovtedajší rekord Spartaka?
- Jedna vec je pohár a druhá vec je toto. Mrzí ma, že sme nesplnili náš cieľ, ktorým bolo tretie miesto. Ideálne by bolo posunúť sa ešte o pozíciu vyššie, poškuľovali sme po druhej priečke, chceli sme stiahnuť Slovan pod seba. Ale nakoľko nám pohárové finále akoby zobralo vietor z plachiet, musíme sa uspokojiť so štvrtou priečkou, ktorá podľa mňa nie je zrkadlom kvality tohto tímu.

 


Čo vám chýbalo na najlepšiu trojku? Na jar ste s nimi vrátane pohára odohrali deväť zápasov a uhrali ste jednu remízu a osem prehier...
- Myjava je skúsený, konsolidovaný tím. Pri ideálnej konštelácii by sme ich mohli poraziť, ale určite nie sme momentálne v stave, že ich budeme porážať každý týždeň. Na Slovan sme sa dotiahli. Paradox je, že práve so Slovanom sme vôbec nebodovali, hoci to boli veľmi tesné zápasy a rozhodli detaily. Čo sa týka Ružomberka, o tretej priečke možno rozhodol jeden roh na konci duelu v Ružomberku. Bol to priamy súboj o tretie miesto a nezvládli sme ho výsledkovo. V druhom polčase sme boli aktívnejší a z ojedinelého rohu sme inkasovali rozhodujúci gól. Tam sa to zlomilo, či už v hlavách, či už v tabuľke a potom sa nám už nepodarilo ulúpiť body u silnejších.

 

Slovan Bratislava je jediný súper, proti ktorému trnavské futbalistky nezískali ani bod.

 


V tíme ste mali viacero reprezentantiek naprieč viacerými kategóriami, vrátane futsalu. Na jednej strane je to asi dobrá reklama pre klub a ocenenie vašej práce, no vo viacerých zápasoch vám kvôli tomu absentovali v zostave. Ako sa na to pozeráte?
- Je super, že dievčatá sú reprezentantky vo futbale a nemám problém ani s futsalom. Je to veľké vyznamenanie práce v ženskej časti Spartaka. Samozrejme, je to plusová vec. Ale bolo by to dokonalé, respektíve nebol by to tŕň v našej päte, keby sme mali požadovaný počet hráčok, hlavne v seniorskom veku.

 


Ktoré tri hráčky by ste zvolili za najlepšie vo vašom tíme počas sezóny?
- Chceli sme sa prezentovať tímovým duchom a zlepšiť herný prejav družstva, čo bola najvyššia priorita. Cítim osobne spokojnosť, že sa nám to podarilo. V Trnave neboli zvykom také vysoké výsledky proti tímom tzv. druhého sledu ligovej tabuľky a ani to, že by sme strieľali góly Myjave a Slovanu. V tomto sa urobil progres, no paradoxom je, že vo finále sme Myjave nedokázali dať gól. K tým trom hráčkam, určite vyčnievala Viki Čeriová v obrannej línii, Paťa Mudráková v strede poľa a ako tretiu by som vybral Klaudiu Tyčiakovú, ktorá keď začala spoločne s Paťou Mudrákovou plniť veci, ktoré potreboval tím aby sa posúval vyššie v hernom prejave, tak to bola nádhera.

 


Prejdime na niektoré čísla, v sezóne ste nastrieľali 93 gólov, čo vás radí na tretie miesto za Myjavu a Slovan. Panuje s ofenzívou spokojnosť?
- Určite áno, ako som už povedal, v Trnave nebolo bežné vyhrávať takými výraznými výsledkami. Určite nastal v ofenzíve posun a myslím, že k tomu prispel aj herný prejav, systémové veci, ktoré sme si nastavili na jar a keď sa začali plniť, tak nám to fungovalo.

 

Hráčky Spartaka obsadili v ligovej tabuľke štvrté miesto, čím o dve priečky zlepšili dovtedajšie maximum.

 

 

Inkasovali ste 46-krát, čo vás radí na štvrté miesto za Myjavu, Slovan a Ružomberok, ako ste spokojný s defenzívou?
- Defenzíva si vyžaduje ešte nejaké doladenie. Ale do budúcna sa dá na tom stavať. Je tam priestor na zlepšenie v tom zmysle, že baby potrebujú dorásť, celkovo sa oťukať a získať nejaké skúsenosti. Mám pocit, že z tejto štvorice družstiev sme boli najmladší, najmenej skúsený tím. Je to hlavne o tých skúsenostiach, čo sa týka defenzívnych vecí.

 


Strelecky vás ťahali najmä Michaela Martišková, Veronika Sluková, Patrícia Mudráková, Klaudia Tyčiaková a Barbora Bederková, pričom každá z nich dala dvojciferný počet gólov. Nemali ste teda jednu výraznú strelkyňu, ale góly sa rozložili na viacero hráčok, ako to hodnotíte?
- Prispel k tomu aj systém, ktorým sme sa začali prezentovať, aby sme posunuli náš herný prejav. Čo je dôležité, v našom systéme sa v jarnej časti gólovo presadzovali aj obrankyne. Chceli sme sa takto prezentovať, aby sa viacero hráčok dostávalo do koncovky. Čiže náš systém je dôvod, prečo sa góly rozložili na celé družstvo.

 

 

V sezóne ste mali veľmi nepriaznivú bilanciu z pokutových kopov, vrátane pohára ste premenili z deviatich pokusov iba dva. Čím si to vysvetľujete?
- Je to možno nejaká deka, ktorá padla na baby ešte z predchádzajúceho obdobia. Je paradox, že aj na jar sme dopadli s penaltami nepriaznivo (pozn. redakcie, dve premenené z piatich), pričom sme sa tomu venovali veľmi veľa v tréningu. Ja osobne som sa s takouto bilanciou ako hráč a ani ako tréner nestretol. Možno je to len náhoda, pevne verím, že v najbližšom období sa to otočí.

 

text: LUKÁŠ GREGUŠ

foto: ĽUBOMÍR HORŇÁK

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama