Trnavské rybníky
reklama

Kopačky sú stále kvalitnejšie, gumotextilky už dnes len vyvolávajú spomienky

AKTUALITY - Firmy | 7.7.2023, 15.30, reklamný článok

Vývoj futbalovej obuvi ide neustále dopredu. Skôr narodení milovníci futbalu si budú určite pamätať ako sa nosievali tzv. gumotextilky, hovorilo sa im tiež Bardejovky, nakoľko ich vyrábala známa firma sídliaca v meste na východnom Slovensku. 

Kopačky sú stále kvalitnejšie, gumotextilky už dnes len vyvolávajú spomienky

Ilustračné foto: pixabay.com


Špička bola gumená, telo kopačky plátené v čiernej farbe pretkané žltými pásikmi a šnúrkami. Ešte v deväťdesiatych rokoch išlo pre mnohých s futbalom začínajúcich mladíkov o možno vôbec prvé „štupláky“, v ktorých kopali do lopty.


Kto si priniesol na zápas kožené „lisáky“, ten už bol pre spoluhráčov v tíme macher. A kto mal v prípade mokrého a šmykľavého terénu „šŕobovačky“, nebol v kolektíve ďaleko od kapitánskej pásky...


Pravda, bavíme sa o amatérskom futbale, profíci mali na svoju dobu kvalitné kopačky už aj v šesťdesiatych rokoch.

 

 

Od čiernych po širokú farebné škálu

Futbalová obuv si postupne prešla vývojom a dnes už jej producenti  kladú dôraz na mnohé detaily. Kopačky sú z odľahčeného materiálu, dokonale vytvarované na nohu, módnym trendom sú dokonca aj tzv. členkové s pleteným zvrškom.


Svojho času bývalo raritou, ak niekto nastúpil v kopačkách inej ako čiernej farby. Už biele sa považovali za niečo nevšedné. Dnes nájdete v obchodoch typy kopačiek rôznych farebných kombinácií. Závisí len od vkusu každého hráča, aké si vyberie.


Svetoví futbalisti si dokonca nechávajú na kopačky dizajnérsky dotvoriť svoje iniciálky, prezývky, alebo ako nedávno Sebastien Haller odkaz o boji s rakovinou. Ako je známe, útočník Dortmundu boj so zákernou chorobou zvládol a vrátil sa na profesionálnu scénu.

 

 

Na horský beh len v kvalitnej obuvi

Kopačky sa samozrejme vždy volia hlavne podľa terénu. Napr. hladké halovky sú vhodné pre futsalistov na palubovky do interiérov, turfy zase využívajú mnohí pri zápasoch na umelej tráve.


A samozrejme, futbal nie je jediným druhom športu, pri ktorom sa kopačky používajú. Za všetko spomeňme netradičný šport, akým je horský beh, ktorý si vyžaduje obutie so špecifickou podrážkou.


Aj tu existuje viacero typov, ktoré sa odvíjajú od prostredia. Niečo iné je totiž beh po vyšliapaných prevažne hlinených chodníčkoch v Malých Karpatoch a niečo iné beh po neraz skalnato-štrkovom prostredí vo vyšších horských polohách, ktorý si vyžaduje nepremokavú obuv s hrubším dezénom podrážky. 


Zásadný faktor pri výbere vhodnej obuvi na horský beh je správny výber veľkosti a šírky.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama