Trnavské rybníky
reklama

Manažér ženskej časti Spartaka: V Jaslovských Bohuniciach máme výborné zázemie

ŠPORT - Futbal - Spartak | 14.7.2023, 15.31, prispievatelia

Ženská časť Spartaka má za sebou historicky najúspešnejšiu sezónu. Prvý tím dosiahol najlepšie ligové umiestnenie v podobe štvrtého miesta a dostal sa do finále Slovenského pohára. Čerešničkou na torte bol majstrovský titul družstva do 15 rokov, vôbec prvý naprieč všetkými vekovými kategóriami. Aj o tom sme sa zhovárali s manažérom ženskej sekcie Spartaka Trnava Jozefom Volekom.

Manažér ženskej časti Spartaka: V Jaslovských Bohuniciach máme výborné zázemie

Majstrovský kolektív žiačok Spartaka, Jozef Volek v hornom rade vľavo. Foto: Ľubomír Horňák

Púpavy pri aleji
reklama


Ako ste v globále spokojný so sezónou?
- Na začiatku sezóny sme si dali nejaké ciele, ktoré sa nám podarilo z veľkej časti splniť. Začínali sme s tým, že s kategóriou WU15 chceme ísť na majstra, pretože už minulá sezóna nám ukázala, že káder je dobre vyskladaný a má kvality na zisk titulu. S WU19 sme sa chceli dostať do nadstavbovej časti o postup na záverečný turnaj a tam byť okolo tretieho miesta, čo sme v podstate splnili, aj keď ten káder bol sčasti oklieštený a museli sme dopĺňať hráčky do ženskej kategórie, aby sme ju potiahli minimálne do účasti vo finále pohára. To sa nám taktiež podarilo a konečné štvrté miesto žien je pre nás takisto úspechom.


Aký je momentálne záujem o futbal medzi dievčatami?
- Podľa posledného náboru, ktorý sme mali, je dosť malý na priame náborovanie. To znamená, že keď vyhlásime nejaký nábor, príde veľmi málo dievčat. V tomto ale odvádza dobrú prácu tréner WU15 Róbert Halada, ktorý si skautuje všetky mladšie hráčky v spolupráci s Majom Kováčikom, ktorý má na starosti regionálne výbery na západnom Slovensku.


Ako je to so zháňaním financií?
- Momentálne je to tak, ako tie akcie. Je to v mínuse, nepomáhajú nám ani zákony, ktoré neumožňujú priame darovanie finančných príspevkov. Čiže musíme naháňať skôr združenia, ktoré nám môžu dávať darovacími zmluvami nejaké peniaze. Druhá možnosť je zháňať financie cez firmy a konkrétnych ľudí, ktorí sú vo firme riaditelia, aj keď vieme, že Covid to skomplikoval, takže je to ťažké.

ŠUPA technika
reklama


Čo hovoríte na divácky záujem o ženský futbal?
- Chceli by sme, aby bol aspoň sčasti naplnený tak, ako sme to videli na finálovom turnaji WU15 v Poprade, kde bolo zhruba 500 ľudí. Ak by to išlo týmto smerom a baby by sa ukazovali, že vedia hrať futbal, tak určite je o to záujem.


Áčko našlo domov v Jaslovských Bohuniciach, ako ste spokojný s podmienkami v tejto obci?
- Myslím si, že ihrisko, podmienky, zázemie, všetko tam funguje na 120 percent. Ihrisko nám závideli všetky tímy, ktoré tam prišli hrať. Podpora okolo toho bola neskutočná, takže týmto im tiež ďakujem za pomoc a spoluprácu.

 

Ženy Spartaka našli domov v Jaslovských Bohuniciach. Foto: Ľubomír Horňák

 


Nie je v pláne sťahovanie do Trnavy?
- Je rozbehnutý projekt, ktorý ak vyjde, tak sa celá naša dievčenská a ženská akadémia presťahuje na ihrisko na Sibírskej ulici. Samozrejme, potrebujeme k tomu podporu samospráv, nehovoriac o sponzoroch. V blízkej dobe sťahovanie neplánujeme, z dlhodobého hľadiska určite áno.


Prejdime k jednotlivým tímom, áčko sa dostalo do finále pohára a skončilo štvrté. Mrzí strata tretieho miesta, kde ste boli väčšinu sezóny?
- Mrzí asi nie je dobré slovo. Trápili nás zranenia a tým, že hráčky boli po reprezentačných zrazoch, tak to bolo dosť namáhavé. Na to, že sme mali novovyskladaný tím si myslím, že oba výsledky môžeme považovať za úspech.


WU19 postúpila do nadstavby o postup na finálový turnaj, kde sa je však veľmi nedarilo a skončila celkovo štvrtá. Ako hodnotíte ich sezónu?
- Sezóna bola výborná, ukázali, že vedia hrať futbal, dokázali, že sa vedia zomknúť. Zmenili sme trošku skladbu tímu, prišli nám pomáhať reprezentantky, ktoré hrávali pri ženách, takže sme preskladali zostavy áčka a 19-ky. Tím sa viac-menej buduje. Tým, že nám do junioriek teraz prechádza desať dievčat, tak tá kategória bude zrejme spolu s 15-kou najstabilnejšia, čo sa týka výsledkov a herného prejavu.

 

Tímová fotografia kategórie do 19 rokov. Foto: Lukáš Grinaj

 


Kategória WU15, kde máte aj dcéru, totálne opanovala základnú časť a potom aj nadstavbu o postup na finálový turnaj. Vidíte v týchto hráčkach budúcnosť A-tímu s cieľom získať titul medzi ženami?
- Určite áno, tým, že sa chystá zmena od sezóny 2024/25, kedy vznikne kategória kadetiek (pozn. redakcie WU17), čo nám upraví aj kategóriu WU19, tak dievčatá sa budú môcť oveľa viac vyhrať a prídu vyzretejšie do A-tímu na čom môžeme a chceme stavať.


Následne ste získali na finálovom turnaji titul, čakali ste už pred sezónou, že v tej kategórii je majstrovský potenciál?
- Bol to náš cieľ, s tým sme tam šli. Aj keď to bolo zo strany rozlosovania a nezmyslených podmienok dosť namáhavé, pretože v nadstavbovej časti sme si museli odohrať ďalšie ťažké zápasy na rozdiel od Žiliny a Prešova, ktorí nemali až toľko zápasov, tak nám to stále bránilo oslavovať to, že sme vôbec postúpili na záverečný turnaj, alebo potom na samotnom turnaji zisk titulu. 

 

Ženská časť Spartaka funguje deväť rokov, titul WU15 bola vaša prvá získaná trofej. Aká bola cesta k tomuto úspechu?
- Ženskému futbalu v Trnave vdýchla nový život Deniska Plesnivá (koordinátorka ženskej sekcie), ktorá ho vytiahla na úroveň, kam futbal v Trnave patrí. Prešli sme dlhú cestu a teraz prichádza prvé ovocie v podobe finále pohára žien a majstrovského titulu žiačok.


Prípravky hrávajú oblastné súťaže s chlapcami a chodia na rôzne turnaje. Ako vidíte ich potenciál?
- Chceme rozšíriť trénerský tím pri každej kategórii, či je to U9, alebo U11, aby tam chodili hráčky z áčka pomáhať a odovzdávať im svoje skúsenosti. Chceme, aby napredovali a rozvíjali sa. Postupne ich budeme pridávať do druhej ligy dievčat, s WU11 a WU13 chceme prejsť na tento systém. Len k tomu potrebujeme znovu nastaviť tú základňu, aby sme ju mali širšiu.

 

Spartakovské ženy obsadili v Slovenskom pohári druhé miesto. Foto: Ľubomír Horňák

 


V klube máte mnoho reprezentantiek naprieč viacerými kategóriami, beriete to ako ocenenie vašej práce?
- Tešíme sa, že naše hráčky sú vyberané do reprezentačných výberov, či už sú to iba kontrolné zrazy, prípravné zápasy, alebo súťažné zápasy. Samozrejme nás to teší, dúfam, že sa im budú vyhýbať zranenia a budú vzorne reprezentovať.


Je vďaka týmto úspechom ľahšie presvedčiť dievčatá z iných klubov na prestup do Trnavy?
- Nemyslím si, že to je o presviedčaní. Je veľmi ťažké všeobecne naskautovať hráčky do klubu, pretože naprieč všetkými družstvami, či je to Slovan alebo Myjava, všetky popredné tímy majú reprezentantky. Takže do reprezentácií sa vyberá len to najlepšie, čo na Slovensku je a preto je dôležitý skauting, ktorý začal robiť už v minulej sezóne tréner Halada a vyzerá to, že má šťastnú ruku pri výbere dievčat, ktoré sú potom umiestňované vyššie.


Na záver, s akými cieľmi pôjdete do nasledujúcej sezóny?
- Možno je to zatiaľ predčasné hovoriť, ale minimálne sa chceme pobiť o obhajobu titulu v kategórii do 15 rokov, v 19-ke chceme bojovať o popredné priečky a medzi ženami potrebujeme zastabilizovať káder a udržať sa v hre o prvú trojku. A odvážne tvrdenie, ale možno by sme sa chceli pokúsiť vyhrať pohár, ak všetko zapadne tak ako má.

 

LUKÁŠ GREGUŠ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama