Trnavské rybníky
reklama

V mladosti rozdával tvrdé údery, boxer Peter Biháry dnes píše poéziu

ŠPORT - Bojové športy | 15.7.2023, 17.09, Ján Král

Boxu sa venuje už len rekreačne.

V mladosti rozdával tvrdé údery, boxer Peter Biháry dnes píše poéziu

Peter Biháry si občas ešte zabúcha v boxerských rukaviciach. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Venoval sa drsnému športu, Trnavčania ho poznali ako chlapa, čo vie rozdať tvrdé rany. Peter Biháry svojimi boxerskými schopnosťami za mlada dokázal dostávať trnavskú športovú halu do varu, diváci skandovali po víťazných zápasoch jeho meno.

 

Dnes má 50 rokov a v poslednom čase sa vydal úplne inými cestami. Začal písať poéziu! 


Hovorí sa: Za všetkým hľadaj ženu. Aplikovať túto "životnú poučku" možno aj do Biháryho príbehu. Texty vydal v útlych knižkách s názvom Zimný príbeh jednej lásky a Hlad po živote.

ŠUPA technika
reklama


"Je to moje prvé dielo o láske, citoch a vášni, ktorú momentálne prežívam. Chcel som, aby po mne niečo zostalo a toto je to, k čomu mám blízko," vraví Peter Biháry.


Pýtate sa, ako sa z chlapa, ktorý sa venuje tvrdému športu, stane človek, ktorý svoje pocity dáva na papier? 


"Aj najväčší bojovník potrebuje svoju chvíľu na oddych pri niečom inom," vysvetľuje muž, ktorý sa v civilnom zamestnaní živí ako barman v jednej zo známych trnavských reštaurácií.

 

S jedným zo svojich diel.

 


"Boxoval som pomerne krátko, niečo som za ten čas ale dokázal. Keby som pokračoval, možno by som dosiahol viac. Ale už ma to obmedzovalo. Veľa ľudí sľubovalo hory – doly, nakoniec z toho nebolo nič, čo sa týka zázemia i platu. Veľa sme ako boxeri nezarábali, dávali sme do toho však srdce. Ako išli roky, prišli iné priority, potom rodina, deti. V živote každého človeka raz príde určitý životný moment, keď človek prehodnotí svoju situáciu a niektoré veci zmení," pokračuje rodák z Hrnčiaroviec nad Parnou, kde dodnes žije.


Píše poéziu i prózu, podľa toho, ako to v danom momente cíti. Dokonca dal dokopy aj niekoľko textov piesní. "Môj kamarát Martin Skuban časť z nich zhudobnil."

 

Ústredným motívom Biháryho textov je láska.

 


Doma má hotové kráľovstvo. Ako registrovaný chovateľ sa stará o papagájov, bažantov či okrasné kačice. "Chovám ich pre oči, občas niečo predám, aby som mal na krmivo. Nie je to ale zárobková činnosť."


Úplne neodložil ani box. V bývaní si vyčlenil miestnosť, kde nechýba boxovací mech. Tým, čo prejavia záujem, vďačne vysvetlí princípy správneho boxovania. Uvažoval nad trénerstvom, zatiaľ sa ale touto cestou nevydal.


"Chcel by som pomôcť kamarátom i mladíkom, ktorí by mali o box záujem. Nepáči sa mi, že hocijaký spevák začne trénovať, obrazne povedané po mesiaci už ide do ringu a zarobí za pár minút peniaze, o akých sa nám mohlo len snívať. Nie je pekné, ak sa niekto pýši tým, na čo nemá. Moja generácia si všetko musela tvrdo odmakať," dodáva Biháry.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama