Budúci archeológovia z Trnavskej univerzity skúmajú rímsky tábor
AKTUALITY - Región | 11.7.2023, 09.18, prispievatelia
Letná škola archeológie na mieste rímskeho tábora v Iži má v tomto roku medzinárodný rozmer.

Archeologický výskum tu robia už roky. Foto: TRUNI/Barbora Likavská
Letnú školu klasickej archeológie otvorili v pondelok na mieste bývalého rímskeho tábora v Iži pri Komárne.
Študenti sa tu podľa Matúša Demka z rektorátu Trnavskej univerzity oboznámia s metódami terénneho archeologického výskumu, spôsobmi jeho dokumentovania a priamo na mieste aj s nálezmi z obdobia 1. až 4. storočia po Kristovi.
Letná škola archeológie je súčasťou povinnej praxe pre študentov bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia na Trnavskej univerzite.
Vedúcim výskumu lokalite dávneho kastela v Iži je známy slovenský archeológ Ján Rajtár z Archeologického ústav SAV, ktorý spolu s profesorkou Klárou Kuzmovou začal veľké výskumy v lokalite v roku 1978.
Zachovali sa tu fragmenty múrov opevnenia, kasárenských budov a od minulého roka sa pokračuje aj s výskumom časti rímskych kúpeľov, ktoré patrili k bežným štandardom rímskych táborov.
„Záujem o výskum prejavili aj kolegovia z Masarykovej univerzity v Brne a Karlovej univerzity v Prahe, preto sme sa rozhodli tento rok usporiadať letnú školu v medzinárodnom rozmere a okrem nich sme pozvali aj študentov a kolegov z Jagellonskej univerzity v Krakove a Univerzity Eötvösa Lóranda v Budapešti. Našu iniciatívu uvítal aj Višegrádsky fond, ktorý tento projekt financuje,“ priblížila koordinátorka a organizátorka letnej školy Miroslava Daňová z Trnavskej univerzity.
Mladí si podľa nej priamo v teréne overia svoje znalosti epigrafiky, výroby tehál, kostených výrobkov, keramiky, dokumentácie archeologických nálezísk, ale získajú aj informácie o archeologických výskumoch pod vodou.
Tiež navštívia zbierku rímskych kamenných pamiatok v lapidáriu Podunajského múzea v Komárne, múzeum v Iži aj novootvorenú expozíciu venovanú Rimanom v Komárome.
Archeologický výskum lokalite v Iži, ktorá je súčasťou zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, bol v posledných rokoch obmedzený.
Keďže ide o kultúrne a historicky mimoriadne významné miesto s potenciálom pre cestovný ruch, zintenzívnenie archeologických aktivít v tejto oblasti bude podľa Trnavskej univerzity prínosom pre budovanie povedomia miestnej komunity i širšej verejnosti.
Výskumný tím má podľa Miroslavy Daňovej podporu obce Iža aj Podunajského múzea v Komárne.
SITA