Trnavské rybníky
reklama

Stará sa o zdravie žien Spartaka: Časť fyzioterapie je aj psychoterapia

ŠPORT - Futbal - Spartak | 19.7.2023, 18.11, prispievatelia

Neodmysliteľnou súčasťou zápasov ženského družstva Spartaka Trnava bol v uplynulej sezóne aj Martin Nemochovský. V úzkom realizačnom tíme plnil primárne úlohu fyzioterapeuta, no bol aj lekár a vedúci tímu. Po sezóne sme s ním prebrali viacero tém.

Stará sa o zdravie žien Spartaka: Časť fyzioterapie je aj psychoterapia

Fyzioterapeut Martin Nemochovský v akcii. Foto: Hana Horňáková

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ako ste sa dostali k práci v Spartaku?
- Bol som pri futsalovej reprezentácii, kde bol v pozícii asistenta trénera pán Dlobík. Keď počas minulého leta vedel, že ide do Spartaku, tak mi hneď poslal ponuku, či by som s ním nechcel tvoriť realizačný tím, keďže ma poznal z reprezentácie a vedel ako fungujeme.


Stále ste aj pri futsalovej reprezentácii, aké vidíte rozdiely medzi prácou v klube a pri národnom tíme?
- Každý šport je o niečom úplne inom. Veľa ľudí si predstavuje futbal a futsal ako rovnaký šport, no je tu veľa rozdielov a hlavne na klubovej a reprezentačnej úrovni. V reprezentácii keď niečo nakážem hráčke, aby pravidelne robila, viem si to aj skontrolovať, nakoľko reprezentačný zraz veľakrát trvá aj desať dní, zatiaľ čo v klube musím dôverovať hráčke, že dané odporučenie bude dodržiavať aj v domácom prostredí. A samozrejme, aj vybavenie, ktoré využívam pri svojej práci mám v reprezentácii viac k dispozícii.


V Trnave je mladý kolektív, ako mladé hráčky počúvajú vaše rady?
- Sú mladé a majú potenciál. Sú to baby, ktorým keď sa niečo vysvetlí, tak sa s nimi dá pracovať, takže snažia sa vo väčšine poslúchať.

ŠUPA technika
reklama


Pracujete aj pri mládežníckych výberoch v Trnave, s ktorou kategóriou je najťažšia práca?
- Fúha, každá kategória je veľmi svojská. Je ťažké povedať, či je ťažšie pracovať s dievčatami alebo chlapcami. Každá kategória má svoje plusy aj mínusy.


Sú nejaké hráčky, s ktorými sa vyslovene ťažko pracuje?
- Určite sa mi ľahšie pracuje s hráčkami, ktoré poznám aj z futsalovej reprezentácie, nakoľko ich poznám predsa len dlhšie ako hráčky, s ktorými som sa zoznámil až v Spartaku, ale nemám vyslovene typ hráčky, s ktorou by som mal problém pracovať. Na každého sa dajú nájsť nejaké páky a myslím, že sme si všetci k sebe našli cestu.


V tíme máte aj sestru Sáru, ako sa vám s ňou pracuje?
- Tým, že sme súrodenci, je to o niečo ťažšie. Ale tak stále som starší súrodenec, tak si ju viem upratať (úsmev).


Aká je práca v čisto ženskom kolektíve?
- Je náročnejšia ako v chlapčenskom kolektíve. Chlapci si dajú „po hube“ a konflikt je vyriešený, zatiaľ čo u dievčat je to trošku ťažšie, ale dá sa pracovať aj v ženskom kolektíve. Nemám s tým problém, baby sú super.

 

Trnavská légia v ženskej futsalovej reprezentácii. Foto: archív MN

 


Fyzioterapeuti zvyknú bývať pre hráčov aj akési bútľavé vŕby. Chodia za vami hráčky aj s rôznymi problémami vrátane mimofutbalových?
- Určite áno, veľakrát prídu s nejakým „zranením“ a vzíde z toho, že sa chcú iba rozprávať. Myslím si, že časť fyzioterapie je aj psychoterapia.


Počas sezóny viacero hráčok utrpelo ťažké zranenia, čím si to vysvetľujete?
- Ťažko posúdiť, viaceré zranenia boli zapríčinené najmä mechanicky, to znamená rýchlym pohybom, zastavením, či zmenou smeru, niektoré istou predispozíciou. Nevidím v tom nič konkrétneho, možno sa treba viac zamerať na posilňovanie, kedy vieme sval či kĺb pripraviť na väčšiu záťaž, ale možno by ani toto nezabezpečilo vylúčenie zranení kolien, ktoré boli u hráčok najviac problematické. Ale nie je tam nič konkrétne, väčšinou boli zranenia buď súbojové, alebo pri nejakých rotačných pohyboch, čo človek neovplyvní.


Ako sú na tom momentálne zo zdravotného hľadiska zranené hráčky?
- Brankárka Janka Červíková absolvovala artroskopickú operáciu kolena, ktorá odhalila väčšie zranenie, takže bude musieť absolvovať ďalšiu operáciu. K futbalu sa určite chce vrátiť a ak všetko pôjde ako má, koleno riadne zrehabilitujeme a do jarnej časti bude schopná zasiahnuť. Lenka Čoknayová je po operácii, momentálne rehabilituje, v budúcej sezóne by sa mala vrátiť. Paula Tonkovičová mala počas sezóny viacero zranení, ale myslím, že do ďalšej sezóny nastúpi ako plnohodnotná hráčka. Anna Strmenská, ktorá sa zranila v prvom kole, je typ hráčky, ktorý má podľa mňa predispozíciu na dané zranenie, nakoľko už mala operované jedno koleno, teraz druhé. Uvidíme do budúcna, či bude naďalej schopná hrať futbal.

 

Martin Nemochovský (horný rad v strede) so ženským tímom Spartaka. Foto: facebooková stránka FC Spartak Trnava - ženy a dievčatá 

 


Ste súčasťou realizačného tímu, ktorý dosiahol finále pohára a štvrté miesto v lige, ako ste spokojný so sezónou po športovej stránke?
- Druhé miesto v pohári a štvrté v lige je fajn, ale osobne nie som úplne spokojný, keďže vždy som mal tie najvyššie ambície.


Úspešne ste absolvovali Fakultu zdravotníckych vied UCM v Piešťanoch, aké sú vaše ďalšie plány?
- Uvidíme, čo do budúcna, v škole chcem určite ďalej pokračovať a vzdelávať sa v odbore, ktorý ma naozaj baví. Taktiež uvidíme ako na klubovej báze, či už to bude v Spartaku, alebo v nejakých iných kluboch, ktoré mi ponúkli miesto.

 

LUKÁŠ GREGUŠ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama