Skvelé choreo, ofenzívny futbal: Spartak prehral s Valenciou ale oslava vyšla

ŠPORT - Futbal - Spartak | 22.7.2023, 20.02, Ján Král

O výsledku duelu rozhodol gól z penalty, Trnavčania svoju šancu z bieleho bodu nepremenili.

Skvelé choreo, ofenzívny futbal: Spartak prehral s Valenciou ale oslava vyšla

Choreo na severnej tribúne. Foto: Juraj Cisár

Futbalová oslava storočnice Spartaka sa začala na poludnie vo fanzóne pred štadiónom, pokračovala koncertami Hudby z Marsu a Bystrík bandy a vyvrcholila zápasom Trnavy s Valenciou.

Slávnostný nástup mužstiev bol veľkolepý. Na trávniku hral naživo Silenzio František Kosík, na severnej tribúne držali fanúšikovia veľkorozmerné choreo odkazujúce na rok založenia klubu, obrazec dopĺňali podobizne legiend Spartaka – Antona Malatinského, Ladislava Kunu a Jozefa Adamca.

Cez celú západnú tribúnu fanúšikovia natiahli choreo zobrazujúce historický vývoj znaku Spartaka.

Zástupcovia oboch klubov si pred stretnutím vymenili pri hracej ploche spomienkové predmety, Trnavčania darovali Španielom aj dres s číslom 100.

Publiku sa v stretnutí predstavili všetky letné posily s výnimkou nedoliečeného Šuleka. Šancu dostal v druhom polčase aj Rehák, hráč Malženíc, ktoré sú druholigovou farmou Spartaka.

Mančaft priviedol na ihrisko s kapitánskou páskou Koštrna.

Duel viedla trojica trnavských arbitrov na čele s Královičom, na čiarach mu asistovali Štrbo a Krivošík, ktorí by inak v súťažnom dueli nemohli andelom rozhodovať.

Choreo pri nástupe na trávnik. Foto: Juraj Cisár

Tomáš Drobný a Peter Macho s funkcionármi Valencie. Foto: Juraj Cisár

V 9. minúte po faule na Gorosita v šestnástke ukázal Kralovič na biely bod, no Djuričinovi penaltu chytil Rivero.

Nový hrotový útočník andelov mal ku gólu blízko aj v 17. minúte, keď využil chybu obrancu, zobral mu na hranici pokutového územia loptu, naviedol si loptu do palebnej pozície, no trafil tyč.

V 25. minúte kopali jedenástku aj Španieli, tentoraz fauloval Gorosito a Alberto Marí z bieleho bodu poslal Vantrubu do opačnej strany – 0:1.

Hostia ukázali v prvom polčase technickú vyspelosť, držali loptu a nepúšťali andelov do hry. Spartakovci sa dostali k zakončeniu po polhodine hry, Bainovič spoza šestnástky namieril nad.

Nepremenená penalta Djuričina. Foto: Juraj Cisár

Tréneri oboch tímov cez polčas frontálne prestriedali, na ihrisku zostali z prvého polčasu iba trnavskí stopéri Gorosito a Kóša.

Prvú príležitosť v druhom dejstve mali Trnavčania, Peňa sa po Oseniho prihrávke presadil cez obrancu, z uhla však trafil len do bočnej siete.

V 65. minúte prišlo k plánovanému prerušeniu hry, na hodinkách bol reálny čas 19:23, teda rok založenia klubu. Hráči sa sústredili na polovici ihriska a sledovali pyrošou na severnej tribúne. Okrem bengálskych ohňov a dymovníc tentoraz vyletovali smerom k ihrisku aj pôsobivé ohňostroje.

Ofori patril v prvom polčase medzi najnebezpečnejších trnavských hráčov. Foto: Juraj Cisár

Valencia mohla pridať druhý gól v 70. minúte, pas za obranu dostal Diego Lopez, dokázal ustáť šprintérsky súboj s Ujlakym, Rusov ale dobre vybehol a strelu mu zblokoval.

Trnava pohrozila cez Karhana, ktorý posunul do šestnástky Ikugarovi, ten už pred vybiehajúcim brankárom nedokázal usmerniť loptu do siete.

Aktívny bol Daniel, skúsil strelu ľavačkou zo šestnástky, netrafil ale bránku. Na opačnej strane preveril Rusovove reflexy z otočky Diego Lopez.

V závere opečiatkoval tyč tvrdou ranou americký reprezentant Musah. Rusova neprekonal Diego Lopez ani tvrdou strelou.

Zápas k storočnici Spartaka:

FC Spartak Trnava – Valencia CF 0:1 (0:1)
Góly: 25. A. Marí (pen)
ŽK: -
Rozhodovali: Kralovič – Štrbo, Krivošík
Diváci: 12173
SPARTAK (1. polčas): Vantruba – Koštrna, Gorosito, Kóša, Breznik – Zeljkovič – Ofori, Bukata, Bainovič, Azango – Djuričin. Tréner: Gašparík.
SPARTAK (2. polčas): Rusov – Rehák (66. Ikugar), Gorosito (66. Rýzek), Kóša (66. Ujlaky), Mikovič – Procházka – Daniel, Peňa, P. Karhan, Oseni – Ristovski. Tréner: Gašparík.
VALENCIA  (1. polčas): Rivero – Thierry, Diakhaby, Paulista, Gaya – Fran Perez, Pepelu, Javi Guerra, Hugo Gonzales - Tejon, Marí. Tréner: Baraja.
VALENCIA  (2. polčas): Domenech – Foulquier, Tarrega, Cenk, Moreno – Musah, Koba Lein, Navarro, Vazquez – Gozalbez, Diego Lopez

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Nepamätám si takú návštevu na prípravný zápas, možno to ani ešte nebolo. Musíme si vážiť, že prišlo do hľadiska vyše 12-tisíc divákov. Jediné mínus zápasu je, že sme nedali gól. Šance sme mali, mohli sme vyhrávať, dať aj dva góly. To mi chýbalo, že ľuďom, ktorí prišli, sme neponúkli radosť z gólu. Dali sme šancu dvadsiatim hráčom a myslím si, že vo väčšine úsekov zápasu bol výkon v poriadku. Súper ukázal kvalitu, videli sme, kde ešte potrebujeme popracovať. Veľa chalanov s nami ešte dostatočne netrénovalo, niektorí majú fyzické manko. Na to bol tento duel výborný, ukázal nám, kto je dobre pripravený a kto potrebuje potrénovať. Prvý polčas som modeloval tak, aby všetci noví chalani hrali od začiatku a zažili pravú trnavskú atmosféru, aby si to vyskúšali ešte v priateľskom zápase. Zeljkovič hral veľmi dobre, škoda, že Marco Djuričin špekuloval pri penalte a nedal ju, potom ešte trafil tyč. Breznik bolo vidno, že dlhšie nehral, ale novici sa nestratili. Peňa vyzeral veľmi solídne, páčili sa mi aj naši chalani ako Rýzek či Karhan. Vo veľa veciach som spokojný."