Trnavské rybníky
reklama

Na prehliadky Trnavy bude záujemcom slúžiť aj bicyklová rikša so sprievodcom

AKTUALITY - Trnava | 27.7.2023, 14.52, Ján Král

Prehliadku na rikši si odporúčajú vopred rezervovať, aby bol sprievodca v tom čase k dispozícii.

Na prehliadky Trnavy bude záujemcom slúžiť aj bicyklová rikša so sprievodcom

Rikšu si medzi prvými vyskúšal župan Jozef Viskupič (vpravo) v spoločnosti Alexandra Prostináka z Trnava tourism. Foto: Ján Král

reklama

 

Trnava má novú atrakciu pre podporu turistického ruchu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism bude záujemcom ponúkať prehliadky mesta na bicyklovej rikšy.

 

Výlet obohatí množstvom historických faktov i málo známych legiend sprievodca.

 

Sakrálne i svetské stavby, ktoré ilustrujú bohaté dejiny kráľovského mesta, môžu návštevníci obdivovať z pohodlia rikše s elektrickým pohonom.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Vyrobili ju na mieru na Slovensku, má retro dizajn dvadsiatych rokov minulého storočia a vedie ju sprievodca v dobovom kostýme.


Finančné prostriedky na výrobu bicyklovej rikše poskytol Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Trnava Tourism.

 

Išlo o sumu takmer sedemtisíc eur.


„Vytvárame ale aj systematicky podporujeme životaschopné projekty. Bicyklová rikša v našom krajskom meste Trnava je jedným z nich, a má potenciál zaujať aj ľudí, ktorí by sa pešo na prehliadku Trnavy nevydali,“ konštatoval po prvej jazde trnavský župan Jozef Viskupič.


„Odporúčam ju turistom, ale aj obyvateľom Trnavy a širokého okolia, ktorí sa chcú na kultúru pozrieť z novej perspektívy a mať z toho zážitok,“ dodal.


Na rikši sa naraz odvezú maximálne dvaja dospelí, prípadne ešte dieťa do troch rokov. Nový dopravný prostriedok pre turistov oficiálne predstavili vo štvrtok na poludnie.

 

Kostým, ktorý bol sviatočným oblečením obyvateľov Trnavy približne pred sto rokmi, si pri tejto príležitosti obliekol sprievodca Slavomír Dzvoník.

 

Práve on prišiel s nápadom rikše určenej na prehliadky mesta, ktorý nosil v hlave ešte pred pandémiou. Zrealizovať sa podaril teraz, výroba rikše trvala niekoľko mesiacov.


„Rikšu sme prvýkrát predviedli na kratšom okruhu po historickom centre Trnavy, ale na výber sú aj obľúbené mestské okruhy ako napríklad Sakrálna Trnava alebo Stredoveká Trnava, počas ktorých turistom predstavujeme všetky najznámejšie pamiatky,“ povedal sprievodca Slavomír Dzvoník

 

Sprievodca odvezie na rikši naraz dve osoby. Foto: Ján Král

 


V rámci okruhu Okolo mestských hradieb návštevníci spoznajú históriu a príbehy viažuce sa k tomuto jedinečnému opevneniu.

 

Na rikši si môžu tiež spraviť výlet k trnavskej kalvárii, kde okrem viacerých súsoší nájdu aj dve chránené lipy veľkolisté.

 

Záujemcovia o industriálnu architektúru majú možnosť so sprievodcom navštíviť aj rôzne industriálne pamiatky, ktoré sa zväčša nachádzajú v širšom centre mesta.


„Snažíme sa rozširovať možnosť prehliadok. Jednoznačnou výhodou rikše je, že skracuje vzdialenosti a teda aj čas prehliadok. Dokážeme sa takto rýchlo presunúť z centra mesta napr. k Bellušovmu vodojemu. Zároveň je to atrakcia, keď si dvojica môže zobrať so sebou na prehliadku napr. pohár vína a urobiť si romantickú prehliadku trebárs okolo hradieb pri západe slnka,“ povedal riaditeľ OOCR Trnava Tourism Alexander Prostinák


Jedinečnosť bicyklovej rikše spočíva aj v možnosti súkromnej prehliadky Trnavy, ktorú je ľahké prispôsobiť individuálnym požiadavkám turistov.

 

Komentovanú prehliadku na rikši je možné absolvovať aj bez rezervácie, ale iba v prípade, že sprievodca bude v tom čase k dispozícii. Ideálne je preto objednať si ju aspoň deň vopred, aby mal záujemca istotu. 


Rezervácie je možné urobiť na www.regiontrnava.sk, osobne v Turistickom informačnom centre pod Mestskou vežou, na Trojičnom námestí 1 v Trnave alebo telefonicky na +421 33 32 36 440, resp. e-mailom na info@trnavatourism.sk.

 

Prehliadky na rikši budú k dispozícii počas celého roka, pokiaľ to dovolí počasie. Cena prehliadky je 30 eur.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama