Trnavské rybníky
reklama

Prokuratúra po kontrole nariadila zrušiť Duchovný program v Centre pre deti a rodiny

AKTUALITY - Trnava | 3.8.2023, 12.48, prispievatelia

Generálna prokuratúra sa zaoberala situáciou v trnavskom centre a následne zasiahla.

Prokuratúra po kontrole nariadila zrušiť Duchovný program v Centre pre deti a rodiny

Centrum pre deti a rodiny Trnava. Foto: trnavskyhlas.sk

reklama

 

Prokurátorka netrestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR vydala pokyn, ktorým s okamžitou účinnosťou zrušila „Duchovný program“ Centra pre deti a rodiny Trnava.

 

Ako informovala hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová, prokurátorka centrum navštívila na základe pokynu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preverila, či sú v predmetnom zariadení dodržiavané zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy.

 

Na základe kontroly zistila, že „Duchovný program“ nemá oporu v zákone a neprípustným spôsobom zasahuje do slobody náboženského vyznania a viery.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

„Vykonanou previerkou bolo zistené, že v zariadení je uplatňovaný „Duchovný program“, ktorý striktným spôsobom vymedzuje spôsoby a možnosti praktizovania viery deťmi umiestnenými v zariadení," povedala Drobová.

 

Na základe kontroly podľa nej tiež zistili, že plnenie povinností vyplývajúcich z tohto programu bolo od detí vynucované aj pod hrozbou trestov a bez ohľadu na ich prejav vôle k účasti napríklad na víkendových alebo večerných aktivitách súvisiacich s praktizovaním viery.

 

„Z platnej právnej úpravy vyplýva povinnosť vytvárať v centrách pre deti a rodiny podmienky okrem iného aj na prejavovanie náboženského vyznania a viery. Je potrebné však zdôrazniť, že za vytváranie podmienok nie je možné považovať autoritatívne vynucovanie účasti detí na „Duchovnom programe“, o ktorého vydaní – bez opory v zákone – rozhodla riaditeľka zariadenia," zdôraznila Drobová.

 

Doplnila, že k prejavom viery u detí musí dochádzať bez nátlaku zo strany vedenia zariadenia, resp. bez vynucovania týchto prejavov pod hrozbami rôznych trestov.

 

Aktualizované o 14:52:

Polícia vo štvrtok informovala, že vo veci ďalej koná. "Trnavská polícia od minulého týždňa preveruje trestné oznámenie, ktoré bolo podané na prokuratúre s podozrením na trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby. Prípad si prezval trnavský vyšetrovateľ, ktorý vykonáva potrebné procesné úkony na preverenie celej udalosti, ustálenie právnej kvalifikácie a vyvodenie aj prípadnej trestno-právnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám," uviedla polícia v stanovisku na sociálnej sieti.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama
Cisárky Sereď
reklama