Spartak v Poznani tesne prehral, do odvety si nesie hrateľný výsledok

ŠPORT - Futbal - Spartak | 10.8.2023, 21.53, Ján Král

Spartak Trnava prehral v úvodnom zápase tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy v Poznani s domácim Lechom 1:2.

Spartak v Poznani tesne prehral, do odvety si nesie hrateľný výsledok

Martin Mikovič v súboji s Joelom Pereirom, ktorý svojho času hrával za Spartak. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Gašparík stavil na rovnakú zostavu, s akou úspešne postúpil v predošlom kole cez FK Auda. V základnej jedenástke Lechu nechýbali najväčšie hviezdy tímu s výnimkou iránskeho krídelníka Gholizadeha, ktorý bude pre zranenie pravdepodobne chýbať aj v odvete.

Poliaci už pred zápasom ukázali, že vedia robiť futbalovú šou. Pri nástupe mužstiev vypúšťali okolo hráčov vychádzajúcich z útrob štadióna paru, do toho hrala energická skladba Galvanize od The Chemical Brothers.

Po úvodnom výkope zaznel zvuk parnej Lokomotívy, ktorú má klub so železničiarskou históriou aj v klubovom logu.

Na 43-tisícovom štadióne bolo viac ako 29-tisíc fanúšikov, hlasivkami sa však nestratilo asi ani päťsto priaznivcov Spartaka, ktorí merali viac ako 700 kilometrov dlhú cestu.

Prvú šanci mali v 5. minúte domáci. Pereira z priameho kopu tesne minul trnavskú bránku. Lech mal od úvodu výraznú prevahu, Spartak sa bránil v blokovej obrane.

Poliaci si vytvárali šance, po Hotičovom centri predskočil Velde Koštrnu, Takáč ale vytiahol výborný zákrok a vyrazil na roh. Po ňom strieľal spoza šestnástky Andersson, opäť bol však úspešnejší trnavský brankár.

Na trnavskom gólmanovi stroskotali postupne aj Murawski a Ishak.

Spartak sa dostal prvýkrát k zakončeniu v 40. minúte, Danielovu strelu spoza šestnástky tečoval obranca na roh.

Po ňom Bainovič tvrdou ranou z tridsať metrov natiahol domáceho gólmana Bednareka. A po ďalšom trnavskom rohu hlavičkoval Procházka vedľa.

Na opačnej strane zahučal štadión po hlavičke Blažiča, slovinský stopér našťastie minul cieľ. Skóre nezmenil ani Hotič, ktorý si výborne nabehol na center Pereiru, lenže rybičkou trafil do bočnej siete.

Na zápas pricestovalo asi 500 fanúšikov Spartaka. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak ustál nápor súpera v prvom polčase, hneď v úvode druhého však inkasoval. Center Pereiru na zadnú žrď našiel na päťke Marchwinskeho, ktorý z hranice päťky nedal Takáčovi šancu.

Lech naďalej pokračoval v útočnom futbale a v 63. minúte pridal druhý gól. Velde si narazil v pokutovom území s Marchwinskim a poslal loptu za Takáčov chrbát – 2:0.

Tréner Gašparík reagoval striedaním, na ihrisko prišli namiesto Oforiho s Djuričinom Azango a Ristovski.

V 74. minúte vybojoval Azango štandardku pri šestnástke súpera, andeli zahrali signál, ktorý zakončil nepresným pokusom Daniel.

V 87. minúte sa dočkal aj Spartak. Po priamom kope Procházku sa lopta odrazila v šestnástke k Štetinovi a ten nekompromisnou ranou znížil na 2:1.

Andeli mohli aj vyrovnať, kontru potiahol Daniel, Azango ale na jeho center nedosiahol. Ešte väčšiu šancu mal po signále zo štandardky Štetina, zblízka však svoj druhý gól nepridal.

Konečný výsledok 2:1 je pred odvetou napriek obrovskej sile poľského klubu hrateľný.

Druhý zápas je na programe na Štadióne Antona Malatinského v Trnave vo štvrtok 17. augusta od 20:00. Trnavský klub predal už viac ako 5000 vstupeniek.

Európska konferenčná liga – 3. predkolo – úvodný zápas:

KKS Lech Poznaň – FC Spartak Trnava 2:1 (0:0)
Góly: 46.  Marchwinski, 63. Velde – 87. Štetina
ŽK: Andersson – Bainovič, Procházka
Rozhodovali: Karaoglan – Sesiguzel, Komurcuoglu (všetci Turecko)
Diváci: 29122
LECH: Bednarek – Pereira, Blažič, Milič, Andersson – Murawski, Karlström – Hotič, Marchwinski (90+. Sobiech), Velde (77. Szymczak) – Ishak (87. Sousa). Tréner: van den Brom.
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič – Zeljkovič – Ofori (67. Azango), Procházka, Bainovič (78. Bukata), Daniel (90+. Gorosito) – Djuričin (67. Ristovski). Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Vedeli sme, že Lech začne aktívne a budú dlho držať loptu, hrať nátlakovo. Po našich ziskoch lôpt sme sa dlhšie nedokázali udržať na lopte, pretože Lech mal vysoké postavenie a robilo nám to veľké problémy. Vrchní hráči sa nedokázali udržať na lopte a preto sme boli  dlhé pasáže bez lopty, ale keď sme prvý polčas ustáli a nie je to ľahké na Lechu, nemalo by sa stať to, čo prišlo v prvej minúte druhého dejstva. Chystali sme hráčov, aby bolo koncentrovaní, ale prišiel nešťastný moment, keď sa dvaja hráči nedohodli s odkopom a z následného centra sme inkasovali. Lech ožil, dostal sa na koňa a po peknej narážačke potom zvýšil na 2:0. Pomohli nám striedajúci hráči, dostali sme sa späť do zápasu a znížili sme po štandardke na 2:1, mohli sme pri troche šťastia po ďalšej mohli vyrovnať na 2:2. Pred zápasom sme chceli, aby bola odveta otvorená, to sa nám splnilo. Lech to nebude mať u nás ľahké.“