Trnavské rybníky
reklama

Dobrofest sa vracia do Trnavy v plnej sile, trojdňový program sa začne v stredu

AKTUALITY - Trnava | 19.8.2023, 07.59, prispievatelia

Návštevníci môžu navštíviť koncerty bezplatne.

Dobrofest sa vracia do Trnavy v plnej sile, trojdňový program sa začne v stredu

Formácia New Aliquot vystúpi už v stredu. Foto: Dobrofest

reklama

 

Od začiatku medzinárodného hudobného festivalu DOBROFEST 2023 nás delí len niekoľko dní. Podujatie, ktoré sa v uplynulých rokoch vrátilo k pôvodnému letnému termínu, potrvá tri dni, od stredy 23. augusta do piatku 25. augusta.

 

Jeho hlavné koncerty sa uskutočnia už tradične pod holým nebom ako open-air festival na Nádvorí – priestore súčasnej kultúry – v historickom centre Trnavy. 


DOBROFEST znova prinesie do Trnavy charakteristický nádherný zvuk rezofonickej gitary - dobro. Vo svete je síce známa ako americká gitara, ale vynašiel ju náš rodák Ján / John Dopyera (1893-1988), ktorý vyrastal v neďalekej Dolnej Krupej pri Trnave.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

A práve jeho pamiatke je aj celý festival venovaný. Pripomenie nielen tohtoročné 130. výročie jeho narodenia a 35. výročie smrti, ale aj 20. výročie dňa, keď mu Mesto Trnava udelilo Čestné občianstvo in memoriam.


To hlavné na festivale bude samozrejme hudba. Organizátorom festivalu je Trnavská hudobná spoločnosť o. z., ktorá aj v tomto roku pripravila pre návštevníkov pestrú ponuku kvalitnej muziky v podaní viacerých domácich i zahraničných umelcov. 


Slávnostné otvorenie festivalu DOBROFEST 2023 sa uskutoční v stredu 23. augusta o 18. hodine v Dome hudby. Jeho súčasťou bude aj krátky program venovaný Johnovi Dopyerovi a histórii jeho vynálezu, rezofonickej gitare, ktorá priniesla do slovníka hudobníkov na celom svete pekné slovenské slovo dobro.

 

Záujemci si budú môcť prezrieť v sprievode lektorky aj nedávno reinštalovanú výstavu Dobro – dvorana slávy, ktorá je jedinou stálou muzeálnou expozíciou venovanou rezofonickým gitarám na svete a sídli práve v trnavskom Dome hudby.

 

Večer ukončí koncertom na Nádvorí bluegrassová skupina New Aliquot z Česka, s ktorou hrá výborný dobrista Karel Začal. Ten je zároveň aj staviteľom vysoko hodnotených rezofonických nástrojov.   

 

Matching ties.

 


Na druhý deň, vo štvrtok 24. augusta, na rovnakom pódiu na Nádvorí vystúpi  medzinárodné akustické duo Matching Ties. Tvorí ho americký spevák, gitarista, hráč na rezofonickú gitaru a ústnu harmoniku Paul Stowe zo Salt Lake City, ktorý spoločne s mandolínistom a spevákom Trevorom Morrisom z Londýna ponúkne strhujúcu zmes bluegrassu, írskeho folku a bluesu.  


Ozdobou tretieho a záverečného večera tohtoročného DOBROFESTU (piatok 25. august) i celého podujatia bude vystúpenie najznámejšieho slovenského country speváka, Trnavčana Allana Mikušeka a jeho kapely, s hosťom - dobristom Henrichom Novákom, ktorý je právom považovaný za európsku extratriedu na svojom nástroji.

 

Allan Mikušek.

 

 

Okrem toho návštevníci festivalu si budú môcť v piatok vychutnať aj koncert českého speváka a skladateľa Roberta Křesťana s jeho skupinou Druhá tráva, v ktorej hrá zasa najlepší český hráč na dobro – Luboš Novotný.


Piatkový dvojkoncert síce uzavrie oficiálny program tohtoročného DOBROFESTU, no rezofonické gitary zaznejú v Trnave aj v sobotu na vystúpení dua Beňa & Radványi v rámci obľúbeného podujatia Leto na korze, organizovaného mestom Trnava.

 

Druhá tráva. Foto: Dušan Tománek

 

 

Počas festivalových dní bude v spolupráci so Západoslovenským múzeom v mimoriadnom režime sprístupnená aj výstava Dobro – dvorana slávy v trnavskom Dome hudby M.Sch.Trnavského, a to dňa 23.8. od 17:00 do 19:00 a v dňoch 24.8. a 25.8. od 15:00 do 17:00.

 

Vstup na všetky koncerty a podujatia tohtoročného DOBROFESTU je bezplatný.

 

DOBROFEST 2023 – program:

Streda 23. 8. 
18:00 – Otvorenie festivalu / Dom hudby M.Sch.Trnavského

 

18:15 – História dobra spojená s ukážkami hry na dobro a rezofonické gitary - Milan Benkovič & Bonzo Radványi / Dom hudby M.Sch.Trnavského


20:00 – New Aliqout (CZ) / Nádvorie – priestor súčasnej kultúry

 

 

Štvrtok 24. 8.
20:00 – Matching Ties (USA/GB) / Nádvorie – priestor súčasnej kultúry

 


Piatok 25. 8.
19:30 – Allan Mikušek Band feat. Henrich Novák (SK) / Nádvorie – priestor súčasnej kultúry


21:00 – Robert Křesťan & Druhá tráva (CZ) / Nádvorie – priestor súčasnej kultúry

 

Festival DOBROFEST 2023 z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.


Partnermi festivalu sú: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Kultúrne centrum Malý Berlín, Trnavské osvetové stredisko, Západoslovenské múzeum, Trnavský samosprávny kraj, Zaži v Trnave, Libros s.r.o., Edit print s.r.o., HALADA advokátska kancelária s.r.o., Polonec s.r.o., WebHouse s.r.o.


Mediálnymi partnermi festivalu sú: domesta.sk, trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavské rádio

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama