Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Lech má veľkú kvalitu, na trnavskom štadióne však už vznikli krásne príbehy

ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.8.2023, 09.23, Ján Král

Čísla hovoria jasne v prospech Lechu Poznaň, pohárové zápasy však majú svoje špecifické zákonitosti.

NÁZORY: Lech má veľkú kvalitu, na trnavskom štadióne však už vznikli krásne príbehy

Takéto výbuchy trnavskej radosti ako po finále pohára so Slovanom by sme proti Lechu privítali. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Spartak Trnava sa môže v odvete tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy postarať o prekvapenie. Vyradenie Lechu Poznaň by ním určite bolo.

 

Poliaci majú kvalitnejšiu domácu súťaž, vyšší rozpočet, tým pádom si môžu dovoliť zaplatiť kvalitných legionárov, ich herná vyspelosť bola pred týždňom na ihrisku v Poznani cítiť.

 

V klube pracuje približne 200 ľudí, z toho asi 80 na sekretariáte. Trnavské údaje sa s týmto nedajú porovnávať. 

ŠUPA technika
reklama

 

Na slovenské pomery je Spartak veľký klub, v porovnaní s Európou však máme v Trnave stále čo doháňať... Lenže, čísla na papieri ešte žiaden zápas nevyhrali. 

 

Lech má nesporne obrovskú kvalitu, skvelé individuality, v základnej zostave mnohých reprezentantov. V minulej sezóne sa dostal do štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy, kde stroskotal až na neskoršom finalistovi z Fiorentiny.

 

Z desať zápasov by so Spartakom zrejme deväť vyhral. Ten jeden, však môže byť na programe zrovna dnes.

 

 

Štetinov gól všetko zmenil

Spartak si priniesol z Poľska hrateľný výsledok, gól Lukáša Štetinu na 1:2 úplne zmenil pohľad na šance klubov do odvety.

 

Síce to druhá strana verejne nepovie, Trnavu však očividne vníma ako súpera, cez ktorého musí prejsť. Aspoň tak sa na to pozerá poľská futbalová verejnosť.

 

Vidno to na fanúšikovských sociálnych sieťach, bolo to cítiť aj na tlačovej konferencii po prvom zápase, keď napriek kvalitnému výkonu Lechu a mnohým gólovým šanciam, prvá novinárska otázka na trénera Johna van den Broma mala negatívny podtón a smerovala k výkonu hrotového útočníka Ishaka, ktorý sa v zakončení nepresadil. Poliaci zjavne očakávali jasnejší triumf.

 

A toto môže byť v odvete veľká trnavská výhoda. Ak by Spartak strelil prvý gól a úspešne držal vzadu čisté konto, v 70. minúte už sa môže na súperovi prejaviť nervozita. Tlak ohľadne postupu bude oveľa väčší na poľskej strane. A pod tlakom sa kopia chyby...

 

 

Vybehnúť na súpera, alebo si počkať na šancu?

Bude zaujímavé sledovať, aké taktické karty vytiahne tréner Spartaka Michal Gašparík, či nejako zmení rozostavenie, či vymení niekoho v zostave, či staví na ofenzívu od úvodu, alebo si počká v bloku na správny moment počas zápasu.

 

Obavy z toho, že by otvorené okná v zadných líniach mohli Poliaci smrteľne trestať, sú po prvom dueli na mieste. Na druhej strane, andeli nemôžu zostať pasívni. Rozhodovať môže to, kto vyhrá bitku o stred poľa.

 

Trnavská hra v defenzíve bola v prvom dueli v značnej časti v poriadku, andelom sa podarilo eliminovať viaceré silné zbrane súpera ako sú napr. nábehy krídel za obranu. 

 

Napriek tomu boli červeno-čierni, hlavne v prvom polčase, jaloví smerom dopredu. Nevedeli si poradiť s vysokým pressingom súpera a po dlhých minútach bez lopty, už nezostávalo stredovým hráčom dostatok síl na to, aby Lechu viac zamotali hlavu.

 

Obranci museli chtiac-nechtiac nakopávať vysoké lopty, ktoré sa zakrátko vracali späť. Treba však vidieť na trávniku aj súpera a ten toho spartakovskej družine veľa nedovolil. Podčiarknuté: Spartak čelil a čelí veľkej kvalite.

 

Michal Gašparík už signalizoval, že v týždni v Trnave pracovali na tom, aby dokázali viaceré veci zmeniť a udať stretnutiu iný ráz. 

 

 

Poliaci si chcú dať pozor na štandardky

Samozrejme, analýzu zápasu si robila aj druhá strana.

 

„Minulý týždeň sme odohrali dobrý zápas, boli sme sebavedomí a dobre organizovaní. Zbytočne sme dostali gól, a tak sme do Trnavy prišli s malým náskokom. Teraz očakávame útočnejší Spartak. Rozoberali sme si súpera a vieme, že doma bude hrať proti nám ofenzívnejšie, bude hrať inak ako pred týždňom, keď vychádzal z defenzívneho postavenia. Pripravovali sme sa na silné stránky protivníka, teda na štandardky, trénovali sme taktiež aj ofenzívne štandardné situácie. Až do zápasu s Trnavou sme dlho neinkasovali gól zo štandardky a ak sa tak stalo, tak niekto urobil chybu. Teraz sa budeme chcieť v tomto aspekte hry zlepšiť," povedal na predzápasovej tlačovej konfencii kouč Lechu John van dem Brom.

 

 

Možno zlomový zápas sezóny

Každopádne, odveta s Lechom výrazne nasmeruje ďalší vývoj sezóny. Ak by Spartak postúpil, v ďalšom kole ho na 99,9 percenta bude čakať dvojzápas s ukrajinským Dniprom-1.

 

Teda v porovnaní s Lechom schodnejším súperom, ktorý má zo známych dôvodov dočasný domov v Košiciach, kde by fanúšikovia Spartaka boli schopní vytvoriť hráčom domáce prostredie.

 

A keby zvládli červeno-čierni aj túto prekážku, zahrali by si skupinovú fázu Európskej konferenčnej ligy. Ale to už predbiehame. 

 

Suma sumárum, európske poháre majú svoje špecifické zákonitosti, Trnava je stále v hre a Lech to bude mať, pevne veríme, v Trnave ťažké. Fanúšikovia k tomu môžu pomôcť výdatnou podporou svojho tímu aj v prípadných ťažších chvíľach zápasu.

 

Na Štadióne Antona Malatinského už vzniklo mnoho krásnych futbalových príbehov. Pribudne k nim aj ten s dátumom 17. august 2023?

 

 

Predpokladané zostavy

SPARTAK
Takáč
Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič
Zeljkovič
Azango, Procházka, Bukata, Daniel
Djuričin

 

LECH
Bednarek 
Pereira, Blažič, Milič, Andersson 
Murawski, Karlström
Hotič, Marchwinski, Velde
Ishak

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama