Famózne! Spartak po skvelom výkone zdolal Lech a postupuje v pohárovej Európe!

ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.8.2023, 21.49, Ján Král

Odvetný zápas tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy videlo na Štadióne Antona Malatinského v Tranve 16708 divákov.

Famózne! Spartak po skvelom výkone zdolal Lech a postupuje v pohárovej Európe!

Gól Oforiho, andeli išli do vedenia 1:0 a začali lámať zápas vo svoj prospech. Foto: Peter Kollár

Tréner Spartaka Michal Gašparík do odvety zmenil rozostavenie, Trnava hrala s troma stopérmi. Pri bránení mali andeli päť hráčov v defenzívnej línii, pri ofenzívnom ťažení prechádzali na 3-4-2-1.

Kouč Lechu van den Brom zostal verný schéme z prvého duelu.

Hralo sa v skvelej atmosfére pred takmer vypredaným hľadiskom. V sektore hostí bolo napokon približne 900 fanúšikov Lechu.

Lech ukazoval v úvode technickú vyspelosť, skórovať mohol po hlavičke Ishaka, ktorú na zadnej žrdi nestihol upratať Blažič.

Trnava hrala veľmi dobre a odvážne smerom dopredu. Po kombinačnej akcii strieľa Djuričin nedkôrazne tesne vedľa.

Šance sa striedali, v 11. minúte mal gól na hlave Ishak, po Veldeho centri poslal loptu tesne vedľa žrde.

Po necelej polhodine andeli vykombinovali súpera na pravej strane, Daniel našiel v šestnástke Djuričina, ktorý z prvej pálil vedľa.

Choreo fanúšikov Spartaka. Foto: Juraj Cisár

V 37. minúte trnavský štadión explodoval radosťou. Dlhý pas Kóšu z vlastnej polovice skrotil na hranici šestnástky nepokrytý Ofori, prehodil si loptu na ľavú nohu a obaľovačkou k tyči poslal Trnavu do vedenia.

Hostia boli blízko k vyrovnaniu krátko pred prestávkou, keď po štandardke Hotiča hlavičkoval Milič tesne vedľa žrde. Takáč neskôr dobre zakročil po nedôraznej Marchwiňskeho strele z otočky.

Trnavská futbalová rozprávka pokračovala v 50. minúte. Ofori sa v šestnástke presadil cez obrancu, posunul Danielovi, ktorý pretlačil Pereiru a z päťky zvýšil na 2:0.

Lech sa vrátil do zápasu v 64. minúte. Daniel síce v šestnástke vybojoval loptu, nik zo spartakovcov však nezareagoval, až si ju zobral Ishak, priťukol na hranicu pokutového územia Veldemu, ktorý nechytateľne trafil do šibenice – 2:1.

Vyzeralo to, že zápas sa láme na poľskú stranu, lenže v 74. minúte Daniel poslal do šprintu Koštrnu, ten dokázal z čiary ešte odcentrovať zhruba na jedenástku, kde stopér Štetina predviedol neskutočný nechytateľný volej a nádherným gólom zvýšil na 3:1.

Lech mohol reagovať po štandardke, Szymczak vyhrali hlavičkový súboj s Danielom, zo vzduchu trafil tesne vedľa.

Rovnaký hráč neuspel ranou spoza šestnástky a keď v 98. minúte Takáč zlikvidoval aj tutovku Blažiča, Trnava dosiahla víťazstvo 3:1 a postup na úkor veľkého favorita.

V play-off Európskej konferenčnej ligy červeno-čierni narazia na ukrajinské Dnipro-1. Prvý duel sa bude hrať už v stredu 23. augusta o 18:30 v Trnave.

Európska konferenčná liga – odveta tretieho predkola:

FC Spartak Trnava – KKS Lech Poznaň 3:1 (1:0)
prvý zápas 1:2, postupuje: Spartak Trnava
Góly: 37. Ofori, 50. Daniel, 74. Štetina – 64. Velde
ŽK: Djuričin, Procházka, Štetina, Daniel, Šulek, Mikovič, Gorosito, Koštrna – Murawski, Sousa, Szymczak
Rozhodovali: Grado – Devis, Fernández (všetci Španielsko)
Diváci: 16708
SPARTAK: Takáč – Štetina, Gorosito, Kóša (46. Šulek) – Koštrna, Procházka, Zeljkovič, Mikovič – Ofori (79. Azango), Daniel (90+. Bukata) – Djuričin (78. Ristovski). Tréner: Gašparík.
POZNAŇ: Bednarek – Pereira (69. Gurgul), Blažič, Milič (46. Dagerstal), Andersson (46. Czerwiňski) – Murawski – Hotič (55. Szymczak), Marchwiňski, Karlström (78. Sousa), Velde – Ishak. Tréner: vad den Brom.

Reakcie trénerov

Michal Gašparík, tréner Spartaka:

„Pred zápasom som povedal, že niečo na tomto štadióne je také magické, že keď ho ľudia vypredajú, môžeme poraziť každého. Som strašne šťastný, že sa nám to podarilo. Viem, že ešte je to len tretie predkolo, nie sme ani v skupine, ideme do play-off ale je to zážitok a obrovská emócia pre všetkých, keď ľudia prídu a fandia vám. A keď ste Trnavčan a žijete tu, veľmi sa tešíte.

Oproti Lechu sme tak malí, ako majú oni kvalitných hráčov, kde sa už možno videli, ale zvládli sme to. Kľúčový bol prvý zápas, kde sme dokázali dať kontaktný gól a prehrali len o  jeden gól. Tak sa hrajú pohárové zápasy. Potrebujete u súpera uhrať dobrý výsledok, aby ste mali šancu v odvete a vypredali štadión, lebo keby sme tam spravili zlý výsledok, hráme pred osem alebo desať tisíc ľuďmi a to nie je to, čo dneska.

Dnes sme si to užili, zaslúžene sme vyhrali, Lech mal tiež svoje situácie. Potrebujete mať s takýmto súperom aj trochu šťastie, aby svoje príležitosti nepremenil a my musíme byť efektívni. Bolo z nás cítiť to, čo som hovoril pred zápasom, že neviem ako to dopadne, ale musí byť jasné, že chceme vyhrať.

A od prvej minúty to tam bolo, hráči nechali na ihrisku všetko. Nie je to len fráza, išli na doraz. Možno taká zaujímavosť: Prvý zápas sme sa len bránili, veľa sme behali bez lopty, ale dáta napokon ukázali, že to bol náš najhorší zápas, čo sa týka bežeckých dát. Mali sme najmenší objem a najnižšiu intenzitu.

Na to sme tlačili na hráčov, že toto nie je slovenská liga, toto je Lech Poznaň a jedno z najkvalitnejších mužstiev poľskej ligy a potrebujeme zvýšiť intenzitu. A to bolo vidno od prvej minúty, ešte možno sa mohli niektoré situácie na hrane aj pustiť, ale bola tam agresivita, intenzita a zvýšili sme aj objem.

Len tak sa dá s tak kvalitným mužstvom hrať, aby ste to ubehali, dostali sa do súbojov, lebo v prvom zápase sme v nich úplne neboli, len sme sa presúvali, teraz sme v nich boli a boli sme často úspešní. Kľúčové rozhodnutie asi bola zmena systému.

V prvom zápase sa nám strašne sťahovali nízko krídla a bránili sme v šiestich ľuďoch. Buď necháte voľné kraje a budete hrať ofenzívnejšie, ale oni vás prečíslia, lebo Lech to má fantastické zvládnuté Pereirom či Anderssonom.

Teraz sme špekuľovali, ako to vymyslieť, ako nebrániť v šestke, tak sme to dali do päťky, naši krajní obrancovia boli potom vo vyššom postavení, a hlavne aj krídla boli viac na strede a boli pri Djuričinovi a neskôr Ristovskom. To bol kľúč, že sme sa vedeli z toho dostať, aj keď prvý polčas mohlo byť naše sebavedomie ešte väčšie.

Po zmene strán sme presne tieto situácie využili a napokon sme si výsledok postrážili, aj keď Takáč nás ešte v nadstavenom čase podržal, ale nedá sa očakávať, že Lech si s takými hráčmi nevytvorí šance.“

John van den Brom, tréner Lechu:

Ako hodnotíte zápas?

„Veľmi smutný výsledok pre nás. Ak sa niečo udeje vo futbale, čo neočakávate, je to veľmi ťažké akceptovať. Skončili sme v Európe, musím pogratulovať Spartaku, urobili dobrú prácu. Postúpili do ďalšieho kola a želáme im tam všetko dobré. Začali sme veľmi dobre, hrali sme zľahka, ale po 15 minútach sa to zmenilo, strácali sme ľahké lopty. Spartak skóroval, po polčase pridal druhý gól, krásne sme znížili ale domáci to zakončili gólom na 3:1. Je to ťažké, nečakali sme to, musíme nájsť teraz riešenie. Je to ťažké pre každého v klube, na druhej strane, je ešte len august, začína sa sezóna, musíme zapracovať v Ekstraklase. Sklamanie je vysoké u každého v našej komunite.

V čom bola Trnava iná ako v predošlom zápase?
"Spartak hral tvrdšie, viac otvorenejšie, ofenzívnejšie, zmenili hernú schému. Videli ste zápas, zaslúžili si postúpiť, hrali oveľa vyššie ako minulý týždeň. Mohli by sme veľa rozprávať o tomto zápase, ale sme vonku. A tak to je.!

V čom bol Lech iný ako v predošlom stretnutí?
"Rozdiel u nás bol v držaní lopty, hrali sme podobne ako minulý týždeň, chceli sme kontrolovať hru, ale strácali sme ľahké lopty, to sa v zápase ako je tento nesmie stávať. Nestáli sme dobre v obrane."

Čo hovoríte na gól Štetinu, ktorý hráva stopéra...
"Skutočne, to bol obranca? Kompliment! Ak zakončíte takto zápas ako obranca, tak klobúk dole."