Trnavské rybníky
reklama

Hnedý, biely alebo ružový šum? Vieme, čo pomáha najlepšie pri zaspávaní

AKTUALITY - Firmy | 21.8.2023, 10.16, reklamný článok

Počuli ste už o bielom, ružovom, hnedom či zelenom šume? Pokiaľ o nich chcete vedieť viac, prinášame vám ich prehľadné rozdelenie spoločne s vysvetlením, k čomu vlastne slúžia a kedy ich možno využiť. 

Hnedý, biely alebo ružový šum? Vieme, čo pomáha najlepšie pri zaspávaní

Ilustračné foto: LightField Studios / Shutterstock.com

 

Pokojný a zdravý spánok je dôležitý pre každého

Staráte sa o prostredie svojej luxusnej spálne a dávate si záležať na tom, v čom zaspávate? Každú noc pred spaním vetráte celú miestnosť, zatemňujete okná a spoločnosť vám robí pohodlný matrac a minimum rušivej elektroniky, ale aj napriek tomu vás trápi nespavosť a ďalšie poruchy spánku?

 

Na vine môže byť celý rad vecí. Od preležaného matraca cez veľký stres v práci až po ďalšie starosti, ktoré vám nedovolia spať.

 

Ako s týmito neduhmi zatočiť? Prvým krokom môže byť investícia do luxusného vybavenia spálne pre kvalitný spánok.

 

 

Kvalitný matrac dokáže hotové divy

Najprv je nutné skontrolovať to, na čom zaspávate. V akom stave je váš matrac? Je preležaný a na prvý pohľad vidno, že má to najlepšie už za sebou?

 

Miesto starého matraca by v takom prípade mal zaujať luxusný matrac, ktorý vás prenesie do ríše snov hneď, ako si naň ľahnete. Vašej chrbtici poskytne potrebnú oporu, nebude vás nikde tlačiť a váha vášho tela sa naň rovnomerne rozloží.

 

Medzi obľúbené a veľmi kvalitné matrace radíme matrace z pamäťovej peny. Dôležitým aspektom je taktiež to, aké vysoké matrace sú. Minimálna odporúčaná výška je 13 centimetrov.

 

 

Druhy farebných šumov

Teraz sa už poďme zamerať na farebné šumy, ktorých prítomnosť oceníte nielen pri uspávaní bábätka, ale taktiež vtedy, keď sa pokúsite upadnúť do ríše snov aj vy.

 

Ide o zvuky v rôznych frekvenciách, ktoré dokážu prekryť okolitý hluk a pomôcť vám so zaspávaním. S relaxáciou sú spojené predovšetkým nasledovné šumy:
    • biely,
    • zelený,
    • ružový,
    • hnedý.


Ďalej však existuje aj modrý, fialový, oranžový či napríklad šedý šum.

 

Ilustračné foto: luca pbl / Shutterstock.com

 

Biely šum

Čo je to ten biely šum a ako znie? Niekedy sa mu tiež hovorí monotónny zvuk alebo biely hluk. Ide o rovnomerný hluk, ktorý v sebe obsahuje frekvencie o rovnakej intenzite.

 

Biely šum je príjemný, dokáže potlačiť okolitý hluk a často sa využíva pri uspávaní bábätka aj dospelých, pričom nedajú naň dopustiť ani ľudia, ktorých trápi tinnitus, a teda pískanie v ušiach.

 

Pokiaľ vás zaujíma, ako biely šum znie, predstavte si hučanie ventilátora, digestora, zvuk vysávača alebo napríklad aj šum mora či oceánu.

 

 

Zelený šum

Milovníci prírody určite ocenia, keď im počas zaspávania bude robiť spoločnosť zelený šum. Zelená je totiž farbou prírody. Zelený šum je variantom bieleho šumu, pretože sa nachádza v stredných frekvenciách a najviac zo všetkého pripomína práve zvuky prírody.

 

 

Ružový šum

Je oproti tomu bielemu nižší a najlepšie ho vystihuje zvuk jemného letného dažďa, šumu lístia alebo napríklad aj tlkotu srdca.

 


Hnedý šum

Opakom k ružovému šumu je práve ten hnedý, ktorý sa nazýva taktiež aj ako Brownov šum. Je pomerne intenzívny a predstaviť si ho možno ako zvuk tichého hrmenia či pustenej sprchy. Okrem zaspávania je taktiež vhodný k celkovému upokojeniu a relaxácii. 

 

 

Ako využiť farebné šumy pred spaním?

Trápi vás nespavosť a už ste vyskúšali všetko – od bylinných upokojujúcich čajov cez relaxačný kúpeľ a masáž až po lieky na spanie? Vyskúšajte upokojujúce účinky farebných šumov.

 

Pokiaľ vás zaujíma, ako jednotlivé druhy znejú, pustite si ich počas dňa do slúchadiel a zamyslite sa nad tým, ktorý má práve na vás ten najviac relaxačný a upokojujúci účinok.

 

Vybraný šum si potom púšťajte pred spaním a nechajte sa ním ukolísať k spánku. Aby vám farebné šumy skutočne pomohli navodiť pokojný spánok, nepodceňujte nočnú rutinu a jasne si stanovte, kedy ísť spať a akým činnostiam sa venovať bezprostredne pred spaním.

 

Vyskúšajte zaspávanie v spoločnosti farebných šumov a uvidíte, že pokojný spánok sa čoskoro stane úplne bežnou súčasťou vášho života.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama