Trnavské rybníky
reklama

Zamestnanci Centra pre deti a rodiny v Trnave po odstúpení riaditeľky sťahujú výpovede

AKTUALITY - Trnava | 22.8.2023, 11.38, prispievatelia

Prípad riešil aj Úrad na ochranu oznamovateľov.

Zamestnanci Centra pre deti a rodiny v Trnave po odstúpení riaditeľky sťahujú výpovede

Centrum pre deti a rodiny v Trnave. Foto: trnavskyhlas.sk

Cukrovar Trnava
reklama

 

Po odstúpení riaditeľky Centra pre deti a rodiny v Trnave Martiny Krchňákovej z funkcie a zrušení duchovného programu pre deti postupne sťahuje 21 zamestnancov svoje výpovede.

 

Tie spoločne podali na protest proti vedeniu a zvláštnym náboženským praktikám v centre. Informovala o tom Natália Pindrochová z Úradu na ochranu oznamovateľov.

 

V trnavskom zariadení bol podľa Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) tlak na to, aby zamestnanci a profesionálni náhradní rodičia vychovávali zverené deti v prísne kresťanskej viere.

Dni zdravia
reklama

 

Niektorým sa do pracovných zmlúv dokonca dostalo ustanovenie, podľa ktorého mali deti angažovane motivovať a plnohodnotne viesť k pravidelným návštevám bohoslužieb a účasti na sviatostiach v rímsko-katolíckom kostole a na iných náboženských aktivitách.

 

Viera mala zohrávať hlavnú rolu aj pri výbere psychológov pre deti, preferovaní mali byť kresťania.

 

V jednom prípade dokonca riaditeľka dala pri psychických problémoch dieťaťa pokyn na návštevu kňaza a odporučila modlenie sa za jeho „oslobodenie od zla“.

 

„Takéto praktiky v štátnom zariadení nie sú prípustné. Je rozdiel umožňovať deťom žiť a prejavovať vieru, v ktorej boli vychovávané aj predtým, ako sa dostali do centra, alebo ku ktorej sami inklinujú, a direktívne presadzovať náboženské úkony,” vysvetľuje predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová, prečo sú praktiky v centre problém.

 

Viacerí zamestnanci tohto zariadenia sa ešte v júli obrátili na ÚOO. A keďže sa úrad nezaoberá len prípadmi korupcie, machinácií pri verejnom obstarávaní a podobne, ale každým porušením zákona, ktoré ohrozuje spoločnosť, okamžite sa začal venovať aj prípadu v trnavskom centre.

 

ÚOO po preštudovaní podkladov a dôkazov poskytol zamestnancom centra právne poradenstvo a pomoc so sprostredkovaním tzv. statusu chráneného oznamovateľa.

 

Predsedníčka Zuzana Dlugošová požiadala aj o stretnutie ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny Soňu Gaborčákovú, ktorá promptne zareagovala a prisľúbila, že sa bude prípadom zaoberať.

 

V súčasnosti v centre prebieha inšpekcia ministerstva. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny momentálne hľadá vo výberovom konaní nového riaditeľa tohto zariadenia.

 

Polícia začiatkom augusta informovala, že preveruje trestné oznámenie, ktoré bolo podané na prokuratúre s podozrením na trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby v Centre pre deti a rodiny v Trnave.

 

Prípad si prezval vyšetrovateľ, ktorý vykonáva potrebné procesné úkony na preverenie celej udalosti, ustálenie právnej kvalifikácie a vyvodenie aj prípadnej trestno-právnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama