Trnavské rybníky
reklama

Gašparík: Musíme bojovať, máme za sebou len polčas dvojzápasu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 24.8.2023, 06.04, Ján Král

Tréner Spartaka Trnava Michal Gašparík bol po zápase s Dniprom-1 sklamaný. Cítil, že mužstvo malo v úvodnom stretnutí play-off Európskej konferenčnej ligy šancu na víťazstvo. Duel hodnotil triezvo a bez okolkov. Prinášame prepis jeho najzaujímavejších odpovedí z pozápasovej tlačovej konferencie.

Gašparík: Musíme bojovať, máme za sebou len polčas dvojzápasu

Michal Gašparík viedol tím v bielej košeli. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Aký je váš pohľad na zápas? 

- Prvý moment v zápase - červená karta a potom akoby sa hráči zľakli toho, že fakt môžeme dnes zvíťaziť. Prvý polčas bol strašne nesúrodý. Aj napriek tomu sme mohli v 45. minúte obrovskú šancu, ktorú mal Marco Djuričin, premeniť. Vedel som, že druhý polčas bude iný.

 

Prvú myšlienku som mal hrať na dvoch útočníkov, Marco sa ale vypýtal dole, že nemôže. Prestriedali sme troch hráčov, dali sme tam dve typické desinky a zápas sme dostali tam, kam sme chceli už v prvom polčase. Začali sme hrať, veľmi dobre kombinovať, nepúšťali sme súpera z vlastnej polovičky a dali sme prvý gól. A potom….

ŠUPA technika
reklama

 

Zápas mal byť ďalej v našej réžii, no my sme dali súperovi obrovský darček v podobe najskôr pokazenej prihrávky, následne penalty. Namiesto toho, aby sme zápas kontrolovali a skúsili pridať druhý a tretí gól, keby sme sa dostali na koňa, tak je 1:1.

 

Dosť kľúčové boli aj šance, ktoré sme nepremenili. Keď hráte pohárové play-off, potrebujete byť efektívni. A to sme dnes  neboli. Také šance, ako brvno, OK. Ale takú príležitosť ako mal v samom závere z pár metrov Erik Daniel, by mal premieňať.

 

Takto je do odvety všetko otvorené, budeme bojovať. Nebude to ľahké, súper dnes ukázal kvalitu aj v desiatich, majú veľmi dobrých stredových hráčov, ktorí vedia kombinovať a udržať sa na lopte. S oveľa silnejšími súpermi dokázali mať držanie lopty než sme my.

 

Som veľmi smutný a sklamaný, takáto šanca sa vyskytne možno raz za kariéru, nevyužili sme ju. Musíme bojovať, máme za sebou len polčas dvojzápasu. Nebudeme sa vzdávať, urobíme všetko preto, aby sme skúsili postúpiť.

 

 

Mohlo by Spartaku vyhovovať, že v odvete vzhľadom na kvalitu súpera bude vychádzať skôr zo zabezpečenej obrany?
- Teoreticky áno, možno to bol problém v prvom polčase. Striedaniami sme si hru uložili, dostali sme zápas, kam sme chceli. Prízvukovali sme si pozor na brejk, chybu, potrebujeme to vzadu uhrať na nulu. Vznikla penalta, smolný moment, ale aj to prináša futbal.

 

 

Čo bolo kľúčové, že sa vám v druhom polčase podarilo dostať Dnipro pod väčší tlak?
- Neviem, čím to bolo, či ťažobou zápasu, alebo červenou kartou, že veci sa museli meniť, ale v prvom polčase neboli v správnom postavení, nemali správne riešenia, hrali sme pomaly, všetko to boli také aliby prihrávky.

 

Možno aj typológia hráčov, keď ide Oseni a Štefánik namiesto Procházku s Bukatom, tak niečo zmenia. To sa nám podarilo. Nebyť toho smolného momentu, dnes by sme tu boli šťastní a možno by sme pridali aj druhý gól.

 

 

Už pred zápasom ste spomínali, že kľúčovými hráčmi súpera sú stredoví futbalisti. Dnipro nastúpilo s čisto ukrajinskými futbalistami, zahraniční nezasiahli do hry. Čakali ste, že budú v akcii títo futbalisti?
- Chystali sme sa práve na týchto, možno keby Argentínčan Blanco nebol zranený, tak nastúpi on. Rubčynskij môže hrať v strede, alebo sa posúva na ľavé krídlo, ale hrá v podstate ako desinka. Chystali sme sa presne na týchto troch hráčov, aj na Pichaľonoka a defenzívneho Babenka. Kľúč bol v tom, eliminovať ich.

 

Kvalitu majú aj v desiatich. Na ihrisku majú títo traja veľkú voľnosť, prebehujú krížom-krážom, dokážu sa udržať na lopte. Potom je to ťažké brániť, ukázali to aj o muža menej.

 

Z Oforiho gólu sa teší Štefánik. Foto: Juraj Cisár

 

 

Aký ste mali taktický zámer pri striedaniach v závere zápasu?
- Hovoril som na lavičke, že ideme hrať vabank. Chcel som vyhrať, aby sme mali väčšie šance na postup. Najradšej by som hral na dvoch útočníkov, ale ďalšieho som už k dispozícii nemal.  Chcel som dostať do hry Azanga, ale nemal som ho dať namiesto koho, pretože aj o Oforim viem, že je muž momentu. Nehral najlepší zápas, ale je kľúčový, má kvalitu a ukázal ju aj pri góle.

 

Daniel tiež hral dobre, ale chcel som použiť na oživenie hry Azanga, preto išiel Daniel nižšie namiesto Mikoviča ako podpora zozadu. Od Bainoviča som chcel, aby tiež niečo nové priniesol, ale tiež veľmi dobre nenaskočil.

 

Na konci som Daniela ešte poslal na hrot s tým, že keď im vylúčil aj druhého hráča, budeme vzadu stáž iba v trojici. S Azangom a Oforim sme to skúšali na wingbackoch, ale nebolo ľahké sa tam dostať. Stáli v podstate ôsmi v línii, čo nie je úplne ľahké prekonať. Hrali sme takú hádzanú a neprinášalo to žiadny efekt.

 

 

O aké zdravotné problémy ide u Djuričina?
- Povedal, že sa mu ťažko dýcha, nemôže sa poriadne nadýchnuť. Môj predpoklad je, že to súvisí s tým, že bolo veľké teplo, hráte v intenzite a on stále nie je dostatočne dotrénovaný. Myslím si, že teda ide o vec kondičného rázu. Ťažko povedať.

 

Zajtra podstúpi vyšetrenia a budeme mať výsledky. Verím, že všetko bude v pohode. Škoda toho každopádne, je to hráč momentu. Mal ho v 45. minúte po dlhom vhadzovaní, aký zvykne premieňať. Škoda, že z pár krokov neskóroval, je to veľká škoda.

 

 

Prekvapilo vás Dnipro niečím po zmene trénera?
- Urobili určité zmeny, ale nie v strede poľa. Skôr som mal pocit, že kraje viac zatvorili. Na ľavú stranu postavili dvoch defenzívnejších hráčov, než akí hrávajú. Zrejme si chceli postrážiť našu silnú pravú stranu. Keď ste v kríze, potrebujete sa od niečoho odraziť, ideálne od defenzívy.

 

Vedia, že kvalitu dopredu majú v držaní lopty. Inak nás neprekvapili v ničom, skôr teraz bude pre nás ťažká príprava. Odložili si ligu, majú sedem dní do odvety. Zrejme angažujú nového trénera, nebudeme vedieť, na čo sa presne nachystať, budú tam nové prvky. Pokúsime sa nachystať na nové varianty, ale ideme tak trochu do neznáma.

 

 

Odveta je posledná šanca dostať sa do skupiny a posledný krok býva najťažší. Čo očakávate?
- Bude to veľmi ťažké. Teraz sme v nevýhode. Za týždeň môžu pod novým trénerom zmeniť veľa vecí. Stačí, keď prinesie dva – tri prkvy, nebudeme vedieť zo začiatku na ne reagovať, pretože sa nebudeme môcť nachystať.

 

Výhodu majú aj v tom, že si odložili ligový zápas, kým nás ešte čaká nedeľný súboj v Skalici. Odveta bude na neutrálnej pôde, verím, že väčšiu podporu budeme mať my. Šance sú stále 50 na 50, je za nami ten polčas, len škoda, že sme nevyužili obrovskú šancu vyhrať v tomto zápase.

 

 

Nezvažovali ste zasiahnuť striedaniami do dejstva už v prvom polčase?
- Toto je play-off, nie často tréneri striedajú naraz troch hráčov. Sú to veľmi dôležité zápasy. Snažil som sa počas prvého polčasu vstúpiť do duelu počas pitnej prestávky. Zmenili sme niektoré postavenia, ale hráči si nedokázali kvalitnejšie prihrať.

 

Vravím, neviem či to súviselo s ťarchou zápasu alebo červenou kartou, že niekedy to fakt nie je výhoda. Ale bola to výhoda a obrovská. Vedel som, že keď bude kľud, cez polčas si to uložíme, spravíme striedania a pomôže to. Bolo to v pohode, zápas išiel podľa nášho scenára, len nemalo prísť, čo prišlo. Súper nemal vyrovnať.

 

 

Zostáva vo vašich očiach Dnipro favoritom?
- Určite áno, ale dnes sme mohli mať favorita na lopate. Každý videl, že kvalitu majú a keď chceme postúpiť cez takého súpera, potrebujeme na ihrisku 10 frajerov, ktorý dajú maximum svojej výkonnosti. To, čo bolo s Lechom, keď niektorí išli na 120 percent a preto sme cez Poliakov postúpili. Teraz nám niektorí nezahrali, nenaskočili úplne dobre. Potom je to cítiť s tak kvalitným timom.

 

 

Čo ste vraveli v kabíne cez polčas?
- Bolo jasné, že zápas nebude vyzerať tak ako odveta s Lechom. Hrali sme prvý zápas s novým súperom, prvý zápas doma, hralo sa vo veľkom tempe. Snažili sme sa skôr mužstvo cez prestávku upokojiť, dať si taktické pokyny, aby postavenie na ihrisku i riešenie situácii boli lepšie.

 

Od prvej minúty sme nezahrali dobre štandardku, ulietavalo nám to. Mali sme nacvičené nejaké signály, ani sme sa k nim nedostali. Chalani ich nešli robiť, skrátka, neboli sme to my. Niektorých hráčov som ani nespoznával.

 

Možno je to tým play-off, každému na tom záleží a v takýchto dueloch potrebujete obrovské hráčske skúsenosti. A tie mnohí hráči z nášho tímu ešte s takýmto stretnutím nemá.

 

Pichaľonok premenil penaltu s prehľadom. Foto: Juraj Cisár

 

 

Budete vyčítať Kóšovi, ako postupoval pri penaltovom momente?
- Asi budem niečo vyčítať. Jednak Šteto spravil chybu, keď súper ani nenapádal, sťahoval sa do bloku a dosť takú lacnú prihrávku poslal na nohu protihráčovi. Nasledoval rýchly brejk. Často učím stopérov, aby nešli zbytočne na zem. Lopta bola 50 na 50, síce útočník ide tiež na zem, ale z týchto miest sa nič nedeje.

 

Aj keď vystrelí, tréner brankárov im to ukazuje, že naši brankári aj z oveľa bližšej vzdialenosti takéto situácie vyriešia. Toto bolo z uhla, nič by sa tam nestalo. Mohol to pokojne ustáť, išli v prvom súboji obaja na zem, potom nešťastný odraz lopty, už potom tam nemôže dať nohu, že ho zaháčkne, tá penalta bola jasná.

 

 

Ako vnímate jeho progres a výkony?
- Niekedy už zabúdame na jeho vek, hrá už s nami dlho, očakávania máme na neho najvyššie. Stále je to mladý chalanisko. Spravil progres, zlepšuje sa, i preto okolo neho sú zase šumy, nejaký záujem. Odohral množstvo dobrých zápasov, dal aj nejaké góly po štandardkách. Tam sme spokojní.

 

Má trochu nevýhodu, že hrá cez nohu. Chýba nám ľavonohý stopér, nedokázali sme ho dotiahnuť, možno zaplatiť. Keď je niekto kvalitnejší, ide o nedostatkový tovar. Pri takomto súperovi, ktorý ide do hlbokého bloku, je veľmi dôležitý ľavonohý stopér. Takto nemá on dostatočné riešenia, môže len posúvať po svojej ľavej strane, ale už nedokáže hrať druhú stranu.

 

O tomto vieme, s týmto bojujeme, sú to také naše mínusy. Zase ale, nie sme Slovan, Dnipro ani Lech, preto pracujeme s tým čo máme a rozpočtom, aký máme. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť, bojujeme, sme v play-off, prebojovali sme sa cez predkolá a ešte nie je koniec. Sme Trnavčania, budeme bojovať, kto oblečie dres, bude jazdiť a šmýkať.

 

 

Čo hovoríte na dnešnú divácku kulisu?
- Keď nastupujete, to sú zimomriavky. Mal som ich aj teraz, aj s Lechom. A mávam ich, aj keď príde menej ľudí, ale počujete pri nástupe Silenzio.

 

Toto sú blázni, ktorí naplnia štadión. Dáva vám to energiu, možno sme ich dnes hlavne v prvom polčase nevtiahli tak do deja ako s Lechom, ale po zmene strán už bol presne taký, ako sme chceli.

 

Tlačili sme sa tam, dali sme nádherný gól. Keby sme dali v 97. minúte happyend, to by bolo úžasné. Bola by to presne tá bodka za tým, ako sme si to dnes predstavovali.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama