Trnavské rybníky
reklama

Dobrofest 2023: Ide sa ďalej. Priestory Nádvoria nestačili

AKTUALITY - Trnava | 30.8.2023, 11.50, prispievatelia

Hudbu, ktorá znela na trnavskom Dobrofeste, počuť v našich rádiách len zriedka. Ťažko povedať prečo. Staromódna? Ale len tým, že je to tzv. handmade music, pri ktorej muzikanti ešte stále používajú svoje prsty, hlasivky a v neposlednom rade aj srdce. Organizátori festivalu sa našťastie aj napriek rádiovému „deficitu“ nemôžu sťažovať na nezáujem návštevníkov.

Dobrofest 2023: Ide sa ďalej. Priestory Nádvoria nestačili

S českou skupinou New Aliquot hral špičkový dobrista Karel Začal, ktorý debutoval na Dobrofeste roku 2002 ako 15-ročný. Medzičasom sa vypracoval aj na medzinárodne uznávaného staviteľa dobier. Foto: Ružena Šípková

Cukrovar
reklama


Dobrofest pritiahol fanúšikov nielen z Trnavy a okolia ale aj hostí z Rakúska či Nemecka.

 

Nečudo, veď svojim zameraním je jedinečným a celosvetovo aj jediným podujatím, ktoré je venované pamiatke vynálezcu rezofonickej gitary - dobro Johnovi Dopyerovi a z jeho pódií vždy znie kvalitná hudba v podaní skutočných majstrov. 


Program tohtoročného Dobrofestu bol rozložený do troch dní, od 23. do 25. augusta. Všetky koncerty sa uskutočnili ako open-air festival v nádhernom prostredí Nádvoria – priestoru súčasnej kultúry – v historickom centre Trnavy.

Munipolis Trnava
reklama


Hneď prvý večer organizátori vyšli v ústrety futbalovým fanúšikom a začiatok otváracieho koncertu pohotovo posunuli kvôli zápasu Spartaka Trnava s ukrajinským Dnipro-1 na neskoršiu hodinu.

 

Publikum to ocenilo a prijatie vynikajúcej bluegrassovej skupiny New Aliquot z Čiech bolo veľmi srdečné.

 

Vo štvrtok sa o priazeň uchádzalo výborné medzinárodné duo Matching Ties (USA/GB) a na piatkovom dvojkoncerte zasa excelovali dve stálice slovenskej a českej country scény – Allan Mikušek Band a Robert Křesťan a Druhá tráva.

 

Bol o nich taký veľký záujem, že návštevníkom skoro nestačili priestory Nádvoria a kvôli prídavkom sa koncerty poriadne natiahli. 

 

Pohľad na pozorné a nadšené publikum Dobrofestu, ktoré po tri večery zaplnilo Nádvorie. Foto: Michaela Radványiová

 

Allan Mikušek poslucháčov očaril a premenil ich na obrovský zbor, ktorý s ním odspieval skoro celý koncert. Na vytlieskaný prídavok sa Allan vrátil na pódium bez sprievodnej kapely, len s hosťujúcim dobristom Henrichom Novákom. Foto: Michaela Radványiová

 


Hudobná ponuka bola veľmi pestrá. Na festivale znela nielen country music, ale aj bluegrass, newgrass, blues, írsky folk či country rock, no jedno mali všetky hudobné štýly spoločné – spájal ich charakteristický nádherný zvuk dobra.

 

V každej účinkujúcej kapele bol dobrista, ba dokonca v prípade americko-britského dua Matching Ties poslucháči mohli obdivovať a počuť aj zriedkavú rezofonickú mandolínu s kovovým telom.


John Dopyera, ktorý pochádzal z trnavského regiónu a ktorého pamiatke je Dobrofest venovaný, mohol byť spokojný.

 

Neobyčajný úspech zožala náročná hudobná ponuka českej skupiny Druhá tráva s jej charizmatickým spevákom Robertom Křesťanom a excelentným dobristom Lubošom Novotným, ktorých nadšené publikum nechcelo pustiť z pódia. Foto: Roman Áč

 

Medzinárodné duo Matching Ties – Američan Paul Stowe s historickou rezofonickou gitarou z roku 1937 a jeho spoluhráč Trevor Morris z Londýna s kovovou mandolínou s rezonátorom. Obaja si aj napriek obrovskej horúčave uviazali na krk kravaty.  Foto: Herbert Schildhammer

 

 

Festival potvrdil, že jeho vynález gitary s rezonátormi je aj po takmer 100 rokoch aktuálny a ešte stále dokáže prinášať radosť a potešenie muzikantom i poslucháčom.


Festival okrem spomínaných koncertov na Nádvorí ponúkol v piatok v Dome hudby M. Schneidra-Trnavského aj krátky program s názvom Stretnutie s dobrom.

 

Podujatie bolo spojené s ukážkami hry na dobro a s možnosťou prehliadky Dvorany slávy dobra, jedinej stálej muzeálnej expozície na svete, ktorá je venovaná Johnovi Dopyerovi, jeho rezofonickým gitarám a Dobrofestu a sídli práve v trnavskom Dome hudby. 

 

O ukážky hry na country a bluesové dobro sa postaral známy dobrista Milan Benkovič a spoluzakladateľ Dobrofestu Bonzo Radványi. Foto: Michaela Radványiová

 


Dobrofest 2023 znova dokázal, že do Trnavy patrí a hudba, ktorá na ňom znela, má dostatok poslucháčov.

 

Organizácia klapala, výkony hudobníkov a spevákov boli podľa očakávania skvelé, zvuk priam ukážkový a nadšené obecenstvo, ktoré nešetrilo potleskom, odchádzalo so spokojným úsmevom.

 

Zdá sa, že festival chytá druhý dych.

 

A čo teraz?

 

Podľa stručného vyjadrenia Andreja  Haladu, šéfa Trnavskej hudobnej spoločnosti o.z., ktorá je už niekoľko rokov hlavným organizátorom festivalu: „Ide sa ďalej.“.


Dovidenia v dobrom s dobrom na trnavskom Dobrofeste takto o rok!


(B)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama