Trnavské rybníky
reklama

Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

AKTUALITY - Región | 9.9.2023, 09.30, prispievatelia

Podnikavý Jozef Pálfi založil v regióne chemickú továreň, tradícia chemickej výroby sa v Smoleniciach udržala dodnes

Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

Kto by ho nepoznal? Smolenický zámok stojí vďaka Jozefovi Pálfimu. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar
reklama

 

Osobnosť Jozefa Pálfiho si pri príležitosti 170. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou pripomenuli obyvatelia Smoleníc na cintoríne pri hrobke pálfiovcov.

 

Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.

 

Jozef Pálfi sa narodil 8. septembra 1853 na území dnešného Poľska. Žil však aj so svojou rodinou v Smoleniciach v kaštieli, ktorý už nestojí.

Munipolis Trnava
reklama

 

Čím bol taký významný, že si ho Smoleničania pripomínajú aj 170 rokov po narodení? Ešte za života svojho otca Mórica Pálfiho prevzal správu smolenického panstva.

 

V podnikaní sa začal orientovať na priemyselnú výrobu, založil chemickú továreň, zakladal píly. Chemická výroba sa v obci udržala dodnes.

 

Riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková v príhovore pred hrobkou pálfiovcov zdôraznila, že práve vďaka Jozefovi Pálfimu stojí Smolenický zámok, ktorý je už desaťročia dominantou obce.

 

Osobnosť grófa Pálfiho priblížila riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková. FOTO: Pavol Machovič

 

 

„Som presvedčená, že keby nebolo Jozefa Pálfiho, nebol by ani Smolenický zámok. S obnovou stredovekej ruiny hradu začal jeho otec Móric Pálfi, ale Jozef bol ten, kto postavil Smolenický zámok v jeho súčasnej podobe,“ povedala Ivana Janáčková.

 

Dokončenia výstavby sa však nedožil. Dobová tlač podľa nej opisovala grófa Jozefa Pálfiho ako systematického, svedomitého, podnikavého a racionálneho človeka a veľmi dobrého hospodára. 

 

Zomrel v roku 1920 vo Švajčiarskom Davose, jeho telesné pozostatky o štyri roky neskôr uložili do hrobky v Smoleniciach, ktorú dal vybudovať. Spolu s ním sú tam pochovaní aj niekoľkí ďalší príbuzní.

 

Jozefa Pálfiho dnes v Smoleniciach pripomína, okrem toho, čo počas svojho života vybudoval, aj busta, ktorú odhalili pred šiestimi rokmi v parku bývalého „dolného“ kaštieľa.

 

Grófa Jozefa Pálfiho s neodmysliteľným klobúkom pripomína busta v miestnom parku. FOTO: Pavol Machovič

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama