Trnavské rybníky
reklama

Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

AKTUALITY - Región | 9.9.2023, 09.30, prispievatelia

Podnikavý Jozef Pálfi založil v regióne chemickú továreň, tradícia chemickej výroby sa v Smoleniciach udržala dodnes

Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

Kto by ho nepoznal? Smolenický zámok stojí vďaka Jozefovi Pálfimu. FOTO: Pavol Machovič

reklama

 

Osobnosť Jozefa Pálfiho si pri príležitosti 170. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou pripomenuli obyvatelia Smoleníc na cintoríne pri hrobke pálfiovcov.

 

Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.

 

Jozef Pálfi sa narodil 8. septembra 1853 na území dnešného Poľska. Žil však aj so svojou rodinou v Smoleniciach v kaštieli, ktorý už nestojí.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Čím bol taký významný, že si ho Smoleničania pripomínajú aj 170 rokov po narodení? Ešte za života svojho otca Mórica Pálfiho prevzal správu smolenického panstva.

 

V podnikaní sa začal orientovať na priemyselnú výrobu, založil chemickú továreň, zakladal píly. Chemická výroba sa v obci udržala dodnes.

 

Riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková v príhovore pred hrobkou pálfiovcov zdôraznila, že práve vďaka Jozefovi Pálfimu stojí Smolenický zámok, ktorý je už desaťročia dominantou obce.

 

Osobnosť grófa Pálfiho priblížila riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková. FOTO: Pavol Machovič

 

 

„Som presvedčená, že keby nebolo Jozefa Pálfiho, nebol by ani Smolenický zámok. S obnovou stredovekej ruiny hradu začal jeho otec Móric Pálfi, ale Jozef bol ten, kto postavil Smolenický zámok v jeho súčasnej podobe,“ povedala Ivana Janáčková.

 

Dokončenia výstavby sa však nedožil. Dobová tlač podľa nej opisovala grófa Jozefa Pálfiho ako systematického, svedomitého, podnikavého a racionálneho človeka a veľmi dobrého hospodára. 

 

Zomrel v roku 1920 vo Švajčiarskom Davose, jeho telesné pozostatky o štyri roky neskôr uložili do hrobky v Smoleniciach, ktorú dal vybudovať. Spolu s ním sú tam pochovaní aj niekoľkí ďalší príbuzní.

 

Jozefa Pálfiho dnes v Smoleniciach pripomína, okrem toho, čo počas svojho života vybudoval, aj busta, ktorú odhalili pred šiestimi rokmi v parku bývalého „dolného“ kaštieľa.

 

Grófa Jozefa Pálfiho s neodmysliteľným klobúkom pripomína busta v miestnom parku. FOTO: Pavol Machovič

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama