Trnavské rybníky
reklama

Trnavský kickboxer Igor Banič získal na šampionáte v Istanbule striebro

ŠPORT - Bojové športy | 11.9.2023, 16.20, prispievatelia

Banič prešiel cez dvoch súperov, vo finále bol nad jeho sily Ukrajinec Tkačuk.

Trnavský kickboxer Igor Banič získal na šampionáte v Istanbule striebro

Igor Banič po výhre nad Musayevom Elgunom. Foto: CBŠ

Púpavy pri aleji
reklama

 

V Istanbule sa na prelome augusta a septembra uskutočnili Majstrovstvá Európy organizácie WAKO juniorov a kadetov v kickboxe.

 

V Slovenskej mládežníckej reprezentácii mala svoje zastúpenie aj dvojica mladých kickboxerov z CBŠ Perun gym Trnava Damián Kovács a Igor Banič.


Pre 13-ročného Damiána Kovácsa to bola premiéra na takomto vrcholnom podujatí. Predstavil sa medzi kadetmi do 52 kg v tatamových disciplínach light contact a kicklight.

ŠUPA technika
reklama

 

V oboch disciplínach síce vypadol v prvom kole, ale zanechal sympatický dojem a po skoordinovaní jeho technicko-fyzických parametrov bude veľkým prísľubom do budúcna. 


Igor Banič (18 rokov) išiel už na svoje druhé mládežnícke ME (raz štartoval aj na MS), ale po prvý raz v ringovej disciplíne (fullcontact) v juniorskej kategórii.


Začínal medzi kadetmi v tatamových disciplínach, kde v roku 2019 získal bronzovú medailu na ME do 47 kg v kicklight a v roku 2021 na MS obsadil 5. miesto do 57 kg v kicklight.

 

V Istanbule to dotiahol až do finále, aby napokon skončil na striebornej priečke


„Do Igora sme vkladali nádej, že pri dobrom rozlosovaní a športovom šťastí by z toho mohol byť dobrý výsledok. S fullcontactom začal na konci minulej sezóny a pomerne rýchlo sa dokázal aklimatizovať na domácej kickboxerskej scéne. S napätím sme očakávali ako sa mu bude dariť na medzinárodných turnajoch, lebo tých zápasov nemal tak veľa,“  začal zoširoka Baničov tréner Andrej Mičianik.

 

Igor Banič a Damián Kovács na letisku pred šampionátom.

 


„Hneď sa mu podarilo vyhrať Svetový pohár v Innsbrucku, kde podal výborný výkon a svoju dobrú formu si preniesol do ďalších zápasov. Svojimi výkonmi si vypýtal miestenku na ME do Turecka. Po júnových M-SR v kickboxe, ktoré sa konali v Banskej Bystrici, kde pridal ďalší majstrovský titul do svojej zbierky, začal zľahka prípravu na ME. Na začiatku júla prešiel do plnohodnotného systematické tréningu, ktorý začal kondičnou prípravou, neskôr prešiel do rýchlostnej vytrvalosti a v poslednej fáze do rýchlosti. Tréningový program obsahoval  rôzne bežecké úseky, prácu v posilňovni, kruhové tréningy, rozvíjanie obratnosti a pod. Stále sme pracovali aj na rozvíjaní kickboxerských zručností. Spolu s ďalšími členmi nášho klubu sa zúčastnil na reprezentačnom sústredení v Moštenici, chodieval na boxerské sparingy do Box clubu Hlohovec, za čo im veľmi pekne ďakujeme a najdôležitejšiu časť prípravy zakončil ostrým zápasom na Galavečere Boxu, v tomto smere patrí vďaka Romanovi Polgárovi za možnosť boxovať. Do Turecka odlietal s pocitom, že v príprave nič neodflákol a pri potrebnom športovom šťastí sa môže dopracovať k dobrému umiestneniu,“ pokračoval Mičianik.


V prvom zápase v Istanbule Baničovi vo váhovej kategórii do 60 kg žreb prisúdil nepríjemného súpera z Azerbajdžanu Musayeva Elguna. 


„Pre nás to bola neznáma, no vedeli sme, že bude výborne pripravený. Kickboxeri z bývalých postsovietskych republík sú kondične zdatní a technicky veľmi dobre vybavení.“

 

Po súboji s Tufurom Yunusom.

 


Po sústredenom výkone Igor Banič zdolal súpera 3:0 na body. Keďže išlo o štvrťfinálový súboj, postúpil do semifinále, kde ho čakal domáci kickboxer Tufur Yunus, ktorý v štvrťfinálovom zápase vyradil Igorovho finálového súpera z Innsbrucku Maďara Olaha.


„Turek bol nepríjemný, opačné garde, ale Igor to bravúrne zvládol a skvelými kombináciami dostal súpera do počítania. Celkovo vyhral 3:0 na body u všetkých bodových rozhodcov.“


Vo finále si Banič zmeral si sily s mládežníckym majstrom Európy a sveta vo fullcontacte Ukrajincom Davidom Tkačukom, kde však už neuspel.


„Škoda, že na Igora práve vo finále doľahla psychická únava a nedostatok skúsenosti z takýchto ťažkých zápasov. Ukrajinský kickboxer úplne zmenil taktiku, tvrdou rýchlou kombináciou nedal Igorovi šancu, mal ho napozeraného, presne vedel, čo chce urobiť a po pár sekundách ukončil zápas. Škoda toho, lebo Igor si zaslúžil odboxovať celé finále. Jeho súper je aj mládežnícky reprezentant v boxe a v ňom je Ukrajina špička. Igor si ale zaslúži veľké uznanie, pretože takýto krátkodobý turnaj, kde zápasy idú v rýchlom slede za sebou a nemáte čas na nejakú veľkú regeneráciu, vyžadujú veľkú mentálnu a fyzickú odolnosť. Ukázalo sa,že pri kvalitnej príprave sa dá dosiahnuť výsledok,ale tie skúsenosti s ťažkých zápasov sa nedajú len tak ľahko získať. Fullcontact je kickboxerska olympijská disciplína a Igor Banič ukázal,že Slovenský kickbox má v ňom veľkú nádej,“ dodal Andrej Mičianik.

 

Igor Banič na stupni víťazov na druhom mieste. 

 

(buke, krj)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama