Trnavské rybníky
reklama

S parkovacou politikou v Trnave bojujú petíciou, chcú vyhlásenie referenda

AKTUALITY - Trnava | 12.9.2023, 12.18, prispievatelia

Aj keď za petíciou oficiálne nestoja politické strany, pri oznámení začiatku podpisovej akcie boli na mieste aj funkcionári KDH, Smeru SD a niektorých ďalších politických strán.

S parkovacou politikou v Trnave bojujú petíciou, chcú vyhlásenie referenda

Ako prvý podpísal petíciu farár Alojz Lackovič z Modranky. Foto: Pavol Machovič

Cukrovar Trnava
reklama

 

Petíciu za vyhlásenie miestneho referenda o zrušení terajšej parkovacej politiky v Trnave s názvom Dajme stop parkovaciemu teroru rozbieha petičný výbor.

 

Podľa jeho predsedu Rudolfa Krajčoviča je parkovanie jeden z najväčších problémov nielen obyvateľov mesta, ale aj jeho návštevníkov.

 

V prípade konania referenda by ľudia odpovedali na päť otázok, napríklad či súhlasia so zrušením všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní Trnave, alebo či súhlasia s vybudovaním 1380 bezplatných parkovacích miest.

Víno Tirnavia
reklama

 

Mestské zastupiteľstvo by podľa zákona o obecnom zriadení muselo referendum vyhlásiť, ak by petíciu podporilo najmenej 30 percent oprávnených voličov, čo je v prípade Trnavy asi 16-tisíc ľudí.

 

Medzi prvými petíciu podpísal farár z Trnavy – Modranky Alojz Lackovič.

 

Podľa Rudolfa Krajčoviča petičná akcia o parkovaní tohto rozsahu na Slovensku zatiaľ nebola.

 

„My budeme určite nejakým spôsobom aj vzorom a budú sa na nás pozerať aj iné mestá,“ povedal.

 

Dodal, že jediná zákonná cesta, ktorou sa dá riešiť terajší stav s parkovaním v Trnave, je petícia za vyhlásenie referenda a potom vyhlásenie referenda.

 

Petičné hárky budú môcť podpisovať aj ľudia z okolitých obcí, ich podpisy však nebudú zarátané do kvóra potrebného pre vyhlásenie referenda.

 

Petičný výbor nemá určený termín, do ktorého by chcel získať potrebný počet podpisov, o úspechu petície však nepochybuje.

 

Aj keď za petíciou oficiálne nestoja politické strany, pri oznámení začiatku podpisovej akcie boli na mieste aj funkcionári KDH, Smeru SD a niektorých ďalších politických strán.

 

Mestské zastupiteľstvo v Trnave prijalo koncom júna všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní, ktoré zavádza platené parkovanie so zvýhodnením rezidentov na území celého mesta.

 

Rezidenti, teda ľudia s trvalým pobytom v Trnave, môžu v zónach v okolí svojho bydliska podľa tohto nariadenia parkovať za jedno euro za rok, rovnako aj na parkoviskách s označením B.

 

Všeobecne záväzné nariadenie sa výrazne dotklo ľudí, ktorí do Trnavy dochádzajú napríklad do práce, pretože po jeho aplikovaní do praxe už v meste zadarmo nezaparkujú.

 

Takúto možnosť majú iba na niektorých súkromných pozemkoch, ktoré patria napr. obchodným reťazcom.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama