Trnavské rybníky
reklama

Najlepšou medovinou na svete sa môže pochváliť Peter Kudláč z Dolnej Krupej

AKTUALITY - Región | 12.9.2023, 17.51, prispievatelia

Rozhodli o tom odborníci na najrenomovanejšej svetovej včelárskej súťaži Apimondia, ktorá sa začiatkom septembra konala v Čile.

Najlepšou medovinou na svete sa môže pochváliť Peter Kudláč z Dolnej Krupej

Medovina Barrique od Apimedu získala významné ocenenie. Fotokoláž: Apimed

Cukrovar Trnava
reklama

 

Ocenenie za najlepšiu medovinu sveta získal na svetovej včelárskej súťaži Apimondia v čilskom Santiagu Peter Kudláč z Apimedu v Dolnej Krupej. Zlatú medailu dostal aj v kategórii tradičných medovín.

 

Bronzová medaila v tejto kategórii putuje len o kúsok ďalej, Kláre Kudláčovej zo smolenickej spoločnosti Včelco.

 

V súťaži medovín získali slovenskí včelári až sedem medailí z celkovo deviatich kategórií. V kategórii bylinných medovín, tzv. metheglin, získal zlatú medailu Alexander Toth, ktorý reprezentoval Slovenský zväz včelárov, Rudolf Turner získal bronz.

Munipolis Trnava
reklama

 

V kategórii ovocných medovín, nazývaných tiež „melomel“, získal najvyššie ocenenie Alexander Toth a striebro si odniesla Klára Kudláčová zo spoločnosti Včelco. Informoval o tom Slovenský zväz včelárov.

 

Slovenskí včelári získali na svetovej včelárskej súťaži Apimondia, ktorá sa konala od 4. do 8. septembra, až 14 medailí.

 

Slovensko dominovalo najmä v kategórii medovín, ale i sviečkach zo včelieho vosku.

 

„Slovenskí včelári aj v náročnej juhoamerickej konkurencii potvrdili, že patria na svetovú špičku. Našim reprezentantom patrí veľké poďakovanie, že aj napriek vzdialenosti do Čile, kde sa tento rok najrenomovanejšia svetová včelárska súťaž konala, nezaváhali a zapojili sa do bojov o najlepšie medy i včelárske produkty,“ povedal Milan Rusnák, predseda komoditnej rady pre včely a včelárske produkty Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a člen Výkonného výboru Slovenského zväzu včelárov.

 

Zväz je členom medzinárodného včelárskeho združenia Apimondia a pomáha slovenským včelárom s logistikou i prihlasovaním výrobkov do svetovej súťaže.

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama