Trnavské rybníky
reklama

V Suchej oslávili futbalovú storočnicu: Nech ten futbal v obci nikdy nezhynie!

ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 13.9.2023, 07.00, Ján Král

Knihu o storočnici futbalu v obci uviedli do života posypaním bobuľami hrozna a trávou.

V Suchej oslávili futbalovú storočnicu: Nech ten futbal v obci nikdy nezhynie!

Stanislav Jarábek, Jozef Viskupič a Lucia Haršányová uvádzajú do života knihu 100 rokov futbalu v Suchej nad Parnou. Foto (5x): Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Rok 1923 možno pokojne v trnavskom regióne označiť za futbalový. Datuje sa nielen za oficiálny vznik  trnavského Spartaka, populárny šport začal v tomto roku zapúšťať korene aj vo viacerých dedinách trnavského regiónu. Lopta si našla svojich fanúšikov aj v Suchej nad Parnou.


Storočnicu oslávili v obci  preslávenej produkciou červeného vína túto sobotu. Slávnosť spojili s krstom knihy 100 rokov futbalu v Suchej nad Parnou.


Pamätnicu autorsky zostavili Ľudovít Štefánek a Marián Miksád a do života ju uviedli najslávnejší odchovanec Suchej nad Parnou Stanislav Jarábek, futbalistka Lucia Haršányová a trnavský župan Jozef Viskupič. 

ŠUPA technika
reklama


Ako uviedol moderátor slávnosti v obecnom kultúrnom dome Juraj Varga, knihu pokrstili „tým najvzácnejším, čo v Suchej majú“ - bobuľami hrozna a trávou z futbalového ihriska.


„Futbal v našom regióne je významný fenomén. Traduje sa, že náboženstvo a futbal v Trnave a okolitom regióne sú večné a ja s tým plne súhlasím,“ povedal v príhovore Jozef Viskupič.


Stanislav Jarábek prestúpil zo Suchej nad Parnou do Spartaka ako 17-ročný v roku 1956. Neskôr sa stal kapitánom mužstva a bol pri zisku troch majstrovských tituloch v slávnej ére klubu.

 

Ako kapitán viedol aj Olympijský výber ČSSR na Olympijských hrách 1968 v Mexiku. Po kariére bol úspešným trénerom.

 

Stanislav Jarábek podpisuje knihu o storočnici futbalu v jeho rodnej obci.

 


„Cítil som sa medzi priateľmi v Suchej výborne aj nostalgicky. Hlavou mi prebiehali momenty, keď som tu vyrastal, začínal a keď si ma Toni báči odtiaľto vybral do Spartaka. Trošku sa mi pri tom aj tlačili slzy do očí, ale už som znova chlap,“ usmial sa Stanislav Jarábek.


„Klubu do ďalších rokov želám hlavne odhodlanie robiť niečo prospešné a veselé pre ľudí, ktorí sem chodia na futbal. O tom vždy bol futbal - aby sa hral pre ľudí a tí mali z toho pôžitok a radosť,“ dodal Jarábek.

 

Mimochodom, jeho rodičovský dom v Suchej stál pri kostole. Na ihrisko to mal teda skutočne kúsok.

 

Na slávnosť prišiel aj bývalý stopér Spartaka, ktorý svojho času Suchú nad Parnou trénoval Petr Čmilanský (na fotografii v tmavomodrej košeli). 



Stanislav Jarábek bol zároveň prvým z plejády ocenených, ktorým odovzdali diplom a knihu na pamiatku Jozef Viskupič spoločne so starostom obce Martinom Glončákom.


Klub si spomenul aj na bývalých hráčov, trénerov a funkcionárov, ktorým poďakoval za roky aktivít pre futbal v obci.


Lucia Haršányová v Suchej odštartovala hráčsku činnosť ako mladé dievča, neskôr hrala za Skoplast Trnava, Slovan Bratislava, v Rakúsku za SV Neulengbach, švajčiarsky FC Neunkirch, nemecký MSV Duisburg a talianský Hellas Verona.


Trikrát sa stala majsterkou Slovenska, dvakrát získala titul v Rakúsku, raz vo Švajčiarsku, kde vyhrala aj tamojší pohár a dostala ocenenie Swiss golden player.

 

S kariérou musela pre problémy s kolenom skončiť vo veku 31 rokov, aktuálne pracuje pre Slovenský futbalový zväz ako koordinátorka ženského futbalu.


„Keďže v Košolnej nemáme školu, chodievala som do Suchej na základku a medzi chlapcami sa formoval môj vzťah k futbalu. Stal sa napokon mojou celoživotnou súčasťou. V Košolnej sme nemali žiakov, chalani ma zobrali medzi seba a hrala som za Suchú do 15 rokov. Dlhšie už to vtedy nebolo možné, musela som prejsť do dievčenskej kategórie v Trnave. Na oslave storočnice som si zaspomínala, ako sme chodievali s chlapcami z Košolnej na tréningy na bicykli. Po zápasoch sme mali v budove na ihrisku pripravené párky a Horalky ako odmenu za víťazstvo. Bolo to krásne obdobie,“ uviedla Lucia Haršányová, 89-násobná reprezentantka Slovenska.


„Klubu želám minimálne ďalšiu storočnicu, aby to potiahli tak ako doteraz, aby sa suchovská futbalová rodina rozrastala, deti mali záujem o futbal a mali sme im čo ponúknuť,“ dodala.

 

Počas oceňovania zľava Ján Surový, Lucia Haršányová a Marián Miksád.

 


Dušou Telovýchovnej jednoty Vinohradník Suchá nad Parnou je Ján Surový. Vo funkcii predsedu klubu figuruje od roku 1994, teda už takmer tri desaťročia, funkcionársky však v klube účinkuje od prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov.


Jeho pýchou je ihrisko s výborným trávnikom, jedným z najlepších v oblasti. Pravidelne kosí, valcuje, pred zápasmi lajnuje. „To je najhoršie. Keby čiara mala byť krivá, pichalo by ma pri srdci,“ usmeje sa.

 

„Dá sa povedať, že všetko, čo sa spravilo na ihrisku, mi prešlo cez ruky,“ pridal muž z futbalovej rodiny.


„Futbal v Suchej je môj život. Som rád, že sa na oslavách stretli mnohí skvelí ľudia. Žiaľbohu, mnohí ďalší výborní futbalisti sú už na druhom svete. Najbolestivejšie pre mňa vždy bolo, keď nám zomreli mladí hráči, na to by človek radšej zabudol, no nedá sa. Odišli príliš skoro, žiaľ, takých príbehov sme mali viacero,“ zalesknú sa mu oči.

 

Ocenenie si prevzali z rúk starostu Martina Glončáka a župana Jozefa Viskupiča (obaja v podrepe) desiatky osobností suchovského futbalu, na fotografii je časť z nich.

 


Futbal v obci mu však prinášal hlavne radosť. „Najväčšiu pasiu som vždy mal zo zápasov prípravky, žiakov a dorastencov, skrátka keď hrali mládežníci.“


Počas oceňovania premietali na plátne aj videozáznam zo sezóny 1993/94, keď áčko Suchej postúpilo do najvyššej oblastnej súťaže.

 

V kapse už malo istý postup, keď privítalo doma Banku a porazilo ju 8:0. Na slávne momenty si môžete zaspomínať v tomto videu:

 

Futbal v Suchej nad Parnou mal počas víkendu mnoho gratulantov, za Oblastný futbalový zväz Trnava prišiel vzdať hold Vladimír Púčik, i keď teda treba uznať, že jeho tím starostov v dueli starých pánov oslávencov na ihrisku nešetril. 

 

Áčku, ktoré aktuálne hrá vo SWAN 8. lige A sa však podarilo získať cenný bod za remízu 2:2 s Modrankou, ašpirantom na postup.

 

Všeobecne sa niesol oslavami odkaz so želaním pravej futbalovej budúcnosti klubu, pri ktorom si opäť vypomôžeme slovami moderátora dňa Juraja Vargu. "Musíme to udržať, nech ten futbal v Suchej nikdy nezhynie!"

 

Zaujímavosti z histórie klubu

Prvé ihrisko bolo podľa miestnych kronikárov na ihrisku Pod hájom, od roku 1932 sa šesť rokov hrávalo v Klasovej záhrade, cez vojnové roky našli futbalisti útočisko v Starej hore. Na súčasné ihrisko „Pod pivovarom“ sa futbal presťahoval v roku 1947.

 

1934 – V obci mali prvú futbalovú loptu s dušou, dovtedy hrávali s tzv. handrákom. Stála 13,50 korún, hrávali s ňou iba proti súperom, inak bola schovaná.


1949 – Veľkonočný zápas s Cíferom sledovalo 1500 divákov.


1955 – Dorastenci hrali o majstra kraja, prehrali až vo finále, údajne kvôli rozhodcom. Víťaz následne hral o majstra ČSR.


1956 – Stanislav Jarábek prestúpil zo Suchej do Spartaka Trnava, kde sa neskôr stal kapitánom a získal tri majstrovské tituly.


1973 – Vybudovali tribúnu na sedenie, drevené bránky vymenili za oceľové. V tomto roku vznikol aj beh Suchovská pätnástka, ktorý má tradíciu dodnes.


1978 – Vznikol Uličkový turnaj vo futbale, v ktorom O pohár starostu obce bojujú družstvá z obce každoročne dodnes.


1998 – V klube mali aj B-družstvo dospelých, súťažne hrávalo tri sezóny.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama