Trnavské rybníky
reklama

Maduničania sa boja Rómov, prehovárať ich prídu kotlebovci

AKTUALITY - Región | 6.10.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Rodina zavraždeného Andreja Poláka z Maduníc hľadá svedkov udalostí, ktoré predchádzali útoku na nebohého. Mala by to byť úloha polície, lenže obyvatelia obce majú strach. Mlčia. Pritom pri návšteve kotlebovcov v obci mali siláckych rečí dostatok.

Maduničania sa boja Rómov, prehovárať ich prídu kotlebovci

Anna Poláková prosí spoluobčanov, aby prekonali strach. Foto: autor

reklama

Matka a dcéra Andreja Poláka hľadajú svedkov i tých, ktorí boli v minulosti miestnymi rómskymi výtržníkmi napadnutí, aj prostredníctvom novín. Ich výzvu sme zverejnili pred dvomi týždňami. Okrem jedného anonymného mailu a telefonátu z utajeného čísla sa však zatiaľ minula účinkom. Aj preto sa rozhodli vyrozprávať svoj príbeh plný bolesti a zatiaľ s nejasným koncom. Aby ľudia prekonali svoj strach.

Krvavé slávnosti
Nedeľná časť programu Cibuľových slávností (21.8.) sa skončila. V priestoroch amfiteátra pri futbalovom štadióne ešte zostalo viacero hostí. Sedeli na lavičkách v družných rozhovoroch. Pokojnú atmosféru narušil príchod mladých Rómov. Vyvolali drobnú šarvátku. Padlo zopár úderov päsťami a kopancov. „O chvíľu bol pokoj, potom sa však zjavili opäť. Minimálne jeden z nich mal palicu. Prišli k bufetu, kde obsluhoval nejaký policajt v civile a jeho priateľ z Veľkých Kostolian. Priateľovi zlomili nos, policajt telefonoval na políciu. Kým polícia prišla, Cigáni odišli s vyhrážkami a nadávkami v ústach. Pri bráne amfiteátru zakričali: Rozjebeme celý amfiteáter a vyjebeme všetkých bílych, aby vedeli, kto je v Maduniciach pánom!“ hovoria svedkovia udalostí, ktoré predchádzali smrti Andreja Poláka. Rómovia však domov nešli, skryli sa a vyčkávali.
O niekoľko minút sa Andrej Polák a jeho kamaráti rozhodli ísť domov. Rozlúčili sa pri miestnom cintoríne. Ďalej išiel sám. Už to nemal ďaleko. Ako sa ukázalo, opak bol však pravdou. Domov už neprišiel. Chýbalo len zhruba sto metrov, aby otvoril dvere rodinného domu. „Pred polnocou sa ozval pri dverách zvonček. Myslela som si, že manžel si zabudol kľúče. Namiesto neho tam však stál mladík z obce a pýtal sa ma, či mám muža doma. Povedala som, že nie. Prikázal mi, aby som sa obliekla a šla s ním,“ spomína na chvíle bolesti Andrejova manželka Anna.
Práve Pavol, mladík z obce, spolu s priateľkou našli na zemi ležať bezvládne telo Andreja Poláka. Zavolali záchranku a políciu. Kým Anna Poláková prišla na miesto tragédie, už tam boli dve policajné hliadky a sanitka RZP, ktorá dobitého Andreja odviezla do trnavskej nemocnice. „Podrobil sa päťhodinovej operácii, z traumatológie ho potom previezli na ARO. Ráno po vizite mi prednostka i primárka oddelenia povedali pravdu rovno do očí. Dávali mu šancu na prežitie 48 až 72 hodín. A aj keby to prežil, bolo by to utrpenie ako pre neho, tak i pre nás. Lepšie by bolo, keby to Pán Boh zariadil.“

Munipolis
reklama

Brutálny útok Rómov ešte dodnes pripomína zaschnutá kaluž krvi.

Prvý na rane
Rodina i priatelia sú presvedčení, že Andreja Poláka nezbili na mieste, kde ho našli ležať. „Ešte v tú noc si Pavol všimol veľkú mláku krvi asi pätnásť metrov bližšie k nášmu domu. Kde manžel ležal, bolo len pár kvapiek. Keď sme sa vrátili z traumatológie, išli sme sa na tú kaluž pozrieť znova. Polícia tam už nebola. Baterkou sme svietili do trávy, našli sme v nej roztrhnutú manželovu peňaženku a v nej dvadsať- a päťeurovú bankovku i stravné lístky. Taktiež tam bola jedna časť polámanej palice, ktorou pravdepodobne bili môjho muža. Nešlo teda o lúpežné prepadnutie, ako sa nám snažili nahovoriť, ale o dobitie jedného bieleho, ako predtým vykrikovali. Môj manžel bol prvý, čo im v tú noc prišiel do rany. Ďalšie dva kusy polámaných palíc našla moja dcéra približne 100 metrov od kaluže krvi. O tomto náleze sme upovedomili aj vyšetrovateľa. Ten nám prisľúbil, že niekedy sa pre to zastaví, doteraz však neprišiel. Akú dôveru v políciu máme mať, keď vyšetrovateľ nemá záujem o dôkazy? Podľa mňa policajti spravili nedostatočnú obhliadku miesta činu a teraz sa hanbia tieto predmety prijať,“ poznamenáva Anna Poláková.

Neďaleko miesta činu sa po odchode polície našla peňaženka zavraždeného a polámané palice. Polícia si už pre predmety prišla.

Pravdu povie pitva
Podľa vyšetrovacej verzie mal Andrej Polák po údere do tváre spadnúť tak nešťastne, že si spôsobil smrteľné zranenia. Aké? V lekárskej správe sa píše o rozsiahlej fraktúre pravej strany lebky od čelovej kosti až po temeno, čeľusti, o zlomenine spodiny lebečnej a následných poraneniach mozgu. Aký to musel byť silný úder? A čím? „Jeden z expertov traumatológie, ktorý sa dennodenne stretáva s rôznymi ťažkými úrazmi, sa vyjadril, že devastačné zranenia lebky spôsobili opakované údery obrovskej sily. Podľa toho, čo sa dá vyčítať z predbežnej pitevnej správy, si myslím, že otec dostal prvú ranu do pravého ramena a padol na oba lakte. Keď vstal, dostal druhý úder do tváre a spadol na zem, kde ostal ležať na ľavej strane. Tú pravú časť hlavy mu zdemolovali surovou bitkou,“ hovorí Andrejova dcéra Michaela. „Všetci netrpezlivo čakáme na oficiálnu pitevnú správu. Verím, že bude natoľko presvedčivá, že bude musieť polícia preklasifikovať zabitie na vraždu.“
 

 

 

Strach svedčiť
Od napadnutia Andreja Poláka päticou Rómov už uplynulo šesť týždňov, od jeho smrti mesiac. Obvinení útočníci František B. (18) a Peter H. (23) sú vo vyšetrovacej väzbe, zvyšní traja, ktorí sa len prizerali, sú stíhaní na slobode. Dostatočný dôvod na to, aby sa obyvatelia a návštevníci Maduníc, ktorí boli v ten večer svedkami udalostí v amfiteátri, zo strachu z pomsty neprihlásili na polícii a nevypovedali. A Polákovci svedkov potrebujú ako soľ. Čím viac, tým lepšie. Obvinených Rómov totiž obhajujú právnické esá a môže sa stať, že pre nedostatok svedkov sa z vraždy vylížu s podmienkou! „Aj napadnutá obsluha bufetu je podľa nás dôležitým svedkom udalostí. Keď som polícii pripomenula, že jeden z napadnutej obsluhy bufetu bol policajt v civile, dostala som odpoveď, že nemajú takú informáciu. Tak ako je to?“ pýta sa Andrejova dcéra Michaela. „Viem, že je s vyšetrovaním vraždy môjho otca veľa práce a polícia má často zviazané ruky rôznymi okolnosťami, ale aj my máme právo na spravodlivosť. Nie?“
Nebolo to po prvý raz, čo madunickí Rómovia bezdôvodne napadli obyvateľov obce. Ľudia sa boja, nakoľko sa im Rómovia vyhrážajú, že ak niečo povedia, pozabíjajú im rodiny. Takže nikto nič nehlásil, polícia nič nevyšetrovala. Svoje však o tom vedia Ján Hesko, Vladimír Grimek a ďalší. Mlčia, pritom aj ich výpovede o bitkách, ktoré utŕžili, by sudcovi ukázali pravú tvár obvinených výtržníkov. Dokonca podľa svedkov deň predtým, ako napadli Andreja Poláka, mali dobiť na slávnostiach dvoch chlapcov z Červeníka. Trikrát volali políciu, nič však zaevidované nie je.
„Prosíme všetkých, aby vystúpili z anonymity a išli svedčiť. Nám už to manžela a otca nevráti, ale ak tých Cigánov pustia na slobodu, môže sa stať, že sa budú pozerať, ako zabíjajú vaše deti,“ dodali manželka a dcéra Andreja Poláka.

Kotlebovci pomôžu
Pred mesiacom do Maduníc zavítali členovia a sympatizanti Ľudovej strany Naše Slovensko na čele s Mariánom Kotlebom. Starostke obce Alene Jelušovej ponúkli pomoc pri vytvorení občianskych hliadok. Vtedy sa starostka vyslovila, že ponuku zváži a s predstaviteľmi strany sa stretne. Stalo sa tak tento týždeň. „So starostkou sme síce na tému občianskych hliadok nehovorili, máme však schválené stretnutie s občanmi, na ktorom ich chceme informovať o možnostiach právnej obrany. Ak by prejavili záujem aj o vytvorenie hliadok, riešili by sme to následne so starostkou,“ uviedol Jakub Škrabák z ĽS Naše Slovensko. Stretnutie s občanmi sa uskutoční v nedeľu 9. októbra o 16. hodine v kultúrnom dome.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama