Trnavské rybníky
reklama

Medzi Trnavou a Malženicami chcú spracovávať odpady znečistené rôznymi látkami

AKTUALITY - Región | 18.9.2023, 09.40, prispievatelia

Prevádzka má spracovávať odpady podľa zverejneného zámeru formou biodegradácie.

Medzi Trnavou a Malženicami chcú spracovávať odpady znečistené rôznymi látkami

Predmetné územie. Zdroj: Zámer predložený pre úrady

reklama

 

Zariadenie na zhodnocovanie nebezpečných odpadov formou biodegradácie chce v lokalite Veľký dvor na okraji Trnavy vybudovať spoločnosť Separon.

 

Dekontaminovať tu plánuje zeminu, kaly z lapačov a kvapaliny znečistené ropnými látkami a ich derivátmi.

 

V zariadení by tak mali končiť rôzne absorbčné látky, olejové filtre, ochranné odevy znečistené nebezpečnými látkami, štrk zo železničného zvršku a rôzne ďalšie materiály.

Munipolis
reklama

 

Na biodegradáciu bude firma používať postrek odpadov špeciálnou látkou, ktorá podporuje rozklad kontaminantov. Vyplýva zo zo zverejneného zámeru, ktorý bol vypracovaný pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

 

Prevádzka má ročne spracovať 39-tisíc ton kontaminovaných odpadov.

 

Veľký dvor je od obývaných častí Trnavy vzdialený približne 3,5 kilometra, od Špačiniec 2 kilometre a od Malženíc 2,5 kilometra.

 

Priamo v lokalite Veľkého dvora stoja štyri rodinné domy. Bývalý majer slúžil v minulosti na poľnohospodárske účely, v súčasnosti tam má spoločnosť Separon zberný dvor.

 

„Navrhovaná činnosť, aj keď rieši nebezpečné odpady, nie je pre životné prostredie nebezpečná. Jediný nebezpečný stav môže spôsobiť havarijný únik látok do prostredia. Na tento stav však budú vypracované plány a postupy, ktoré zabránia nežiaducim účinkom,“ uvádza spoločnosť v zámere.

 

Povoľujúcim orgánom v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je v tomto prípade ministerstvo životného prostredia.

 

Náklady na vybudovanie zariadenia spoločnosť neuvádza s vysvetlením, že budú spresnené podľa vybranej technológie sanačnej stanice.

 

S budovaním zariadenia na zhodnocovanie nebezpečných odpadov chce začať hneď po získaní potrebných povolení.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama