Trnavské rybníky
reklama

Polícia skúma, či zo strany Rómov nešlo o rasový motív

AKTUALITY - Trnava | 6.10.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Smutný príbeh rodiny Polákovcov vyvoláva množstvo otáznikov aj nad doterajšou prácou polície. V akom štádiu vyšetrovania sa zabitie Andreja Poláka nachádza, sme sa spýtali hovorkyne KR PZ v Trnave Martiny Kredatusovej.

Tá na úvod rozhovoru uviedla, že v plnej miere chápe pocity rodiny zo straty blízkeho človeka. Pripustila, že počas vyšetrovania takýchto závažných trestných činov sa policajti často stretávajú aj s tým, že bôľ a bezmocnosť dotknutých ľudí sa neraz mení na hnev a osočovanie polície.

Cukrovar
reklama

Polákovci sa však obávajú, že vinníci ujdú spravodlivému trestu. Médiá sú plné takýchto káuz. Akú teda majú nádej?
-Chceme uistiť dotknutú rodinu a verejnosť, že polícia pre riadne vyšetrenie prípadu urobila a naďalej robí všetko, čo je potrebné. Svedčí o tom aj skutočnosť, že dvaja muži boli obvinení a skončili vo vyšetrovacej väzbe. Tým ale vyšetrovanie prípadu nie je ukončené. Vyšetrovateľ tohto zločinu zabitia už vypočul jedenásť svedkov a ďalších najmenej osem ešte plánuje vypočuť. O ukladaní trestov však nerozhoduje polícia, ale súdy.

Ako je to s počtom potrebných svedkov? Podľa našich informácií ich musí byť viac než dvaja. Pritom na obžalobu a odsúdenie mafiánov niekedy stačí výpoveď korunného svedka.
-K vyšetrovaniu každého prípadu sa pristupuje individuálne a orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci. Ako dôkaz môžu slúžiť aj iné prostriedky, ako svedkovia, zákon toto nešpecifikuje. objasnenie prípadu nemusí vždy závisieť od počtu svedkov.

Na mieste činu ešte v tú noc našli príbuzní Andreja Poláka peňaženku aj s peniazmi. O lúpežné prepadnutie teda nešlo. Prikláňam sa k domnienke, že šlo o vopred pripravený zločin.
-O lúpežnom prepadnutí nikdy zo strany polície nepadlo ani slovo. Prípad sme začali vyšetrovať ako zločin ublíženia na zdraví, pričom skutok bol neskôr prekvalifikovaný na zločin zabitia.

Víno Tirnavia
reklama

Okrem peňaženky sa v blízkosti miesta činu našli aj polámané drevené palice, ktorými mohli Rómovia obeť dobiť. Rodina obete tvrdí, že o tieto dôkazy vyšetrovateľ veľký záujem neprejavil, keď si ich od augusta neprišiel vyzdvihnúť.
-Ohliadka miesta činu bola vykonaná riadne a zákonne. Tak, ako mala byť. Celé konanie dozoruje prokurátor, ktorý sa s postupom vyšetrovateľa v plnej miere stotožnil. O tom, ako k zabitiu došlo, je predčasné hovoriť, pretože mechanizmus útoku je predmetom znaleckého skúmania. V tejto chvíli zatiaľ nie je zrejmé, či obeť bola alebo nebola zbitá palicami.

V prípade sa spomínajú aj napadnutí bufetári. Jeden z nich mal byť policajtom v civile. Už ich polícia kontaktovala?
- V tomto prípade žiaden policajt v civile nefiguruje. Nakoľko zranenia napadnutého muža pri bufete si vyžiadali liečbu nad desať dní, skutok bude prekvalifikovaný na ublíženie na zdraví. V rámci vyšetrovania už policajt vypočul osem ľudí, pričom skúmame aj to, či išlo o rasový motív zo strany Rómov voči napadnutému.
Prípad napadnutia muža pri bufete nevyšetruje ten istý trnavský vyšetrovateľ, ale vyšetrovanie prebieha pre miestnu a vecnú príslušnosť na Obvodnom oddelení PZ v Leopoldove, kde poverený príslušník začal trestné stíhanie pre výtržníctvo. Treba rozlišovať, že prebieha vyšetrovanie dvoch prípadov na dvoch rôznych miestach (Trnava a Leopoldov), pričom niektorí svedkovia figurujú v obidvoch.

Keď sme pri svedkoch, tí hovoria, že deň pred tragédiou tiež došlo k potýčke návštevníkov podujatia s miestnymi Rómami. Bola vraj volaná polícia, no neprišla.
- Policajné hliadky sa nepretržite nachádzali v blízkosti amfiteátra, no údajnú uvedenú bitku nikto nehlásil. Polícia v týchto madunických prípadoch riadne a zákonne vykonáva svoju prácu.

Starostka obce už dlhší čas žiadala o zvýšený výkon polície v obci. Stalo sa tak aspoň po tejto tragédii?
-Pred touto udalosťou nebola v obci Madunice bezpečnostná situácia odlišná od iných obcí. Spolupráca obce a polície bola na dobrej úrovni a polícia tu zabezpečovala výkon služby na dennej báze. Žiaden zvýšený výkon nebol ani potrebný a ani nebol požadovaný. Organizovanie slávností je záležitosťou obce, ktorá je zároveň povinná postarať sa o verejný poriadok. Polícia však vždy dohliada na bezpečnosť aj pri takýchto podujatiach.
Po týchto udalostiach sme prijali bezpečnostné opatrenia zvýšeným výkonom služby aj za pomoci susedných obvodných oddelení. Je v našom záujme, aby sme prípady riadne vyšetrili, preto znepokojenie a pochybnosti rodiny i verejnosti nad prácou polície nie sú na mieste.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama