Trnavské rybníky
reklama

Ludogorec získal 12 titulov v rade, podľa Gašparíka má väčšiu kvalitu ako Lech

ŠPORT - Futbal - Spartak | 20.9.2023, 10.40, Ján Král

Na Spartak Trnava čaká vo štvrtok úvodný duel skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy. V Razgrade nastúpia 21. septembra o 18:45 (priamy prenos na televíznom kanáli Sport1) proti domácemu Ludogorcu. Tím, ktorý má na konte dvanásť bulharských ligových titulov v rade, sa pokúsia zaskočiť. Andeli odlietajú do dejiska stretnutia v stredu o 13:30 z Piešťan, chartrom sa presunú do Varny, kde si rozložia dočasný domov. Ešte pred odchodom sme hovorili s trénerom Spartaka Michalom Gašparíkom.

Ludogorec získal 12 titulov v rade, podľa Gašparíka má väčšiu kvalitu ako Lech

Spartakovci v utorok trénovali na Slávii. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Zvolili ste ubytovanie vo Varne, ktorá je vzdialená zhruba 130 kilometrov od Ludogorca. Prečo?
- V Razgrade sme nenašli zodpovedajúci hotel. Väčšina klubov, ktoré hrajú s Razgradom, sa ubytováva vo Varne. Predzápasový tréning sme aj preto zvolili ešte v stredu dopoludnia v Trnave.  Neoplatí sa nám cestovať z Varny do Ludogorca hodinu a pol tam a rovnaký čas naspäť. Presúvať sa budem iba ja s jedným hráčom na predzápasovú oficiálnu tlačovku. Ostatní zostanú na hoteli. 

 

 

Ako vnímate bulharského súpera?
- Majú mnoho kvalitných cudzincov. Majú ešte vyššiu kvalitu ako Lech Poznaň. Svedčí o tom aj ich pravidelná účasť v skupinovej fázy európskych pohárových súťaží. Získali 12 ligových titulov po sebe. Svedčí to o ich veľkej kvalite, sú variabilní, veľmi šikovní v práci s loptou. Pre nás to bude ťažký zápas, ale dobrá výzva porovnať sa s najlepšími.

 

 

Čo ste zistili o hernej schéme, akou sa prezentujú?
- Najčastejšie hrávajú 4-2-3-1 alebo 4-3-3, pričom to vedia variabilne meniť. Na zakladanie útoku používajú rôzne varianty. Dokážu operatívne meniť postavenie krídel, niekedy hrajú centralizovane, ďalší polčas veľmi široko. Nakoľko ich futbalisti sú veľmi silní v práci s loptou, ťažko sa ich bráni.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Upozorňovali ste svojich zverencov na niektorého z ich hráčov špeciálne?
- Snažíme sa im dať na videách detaily každého súperovho hráča. Krídelník z Ghany Bernard Tekpetey má najvyššiu trhovú hodnotu a je aktuálne najlepším hráčom tímu. Môže hrať zľava i sprava. Má fantastické obe nohy, nerozoznáte, či je ľavák či pravák. Disponuje fantastickou strelou, pre ich hru je kľúčový. Aj ostatní členovia kádra sú však všetko výborní futbalisti.

 

 

Aktuálne Ludogorcu patrí až siedme miesto tabuľky bulharskej ligy, pravda, hral o dva zápasy menej, ktoré môžu kapatultovať Razgrad opäť na popredné priečky. Našli ste v ich aktuálnom prejave diery, cez ktoré by mohol viesť k trnavskému úspechu?
- Predstavíme mužstvu aj slabšie stránky súpera. Otázka je, či ich my s našou kvalitou dokážeme využiť. Videli sme oba zápasy, ktoré hrali s Ajaxom Amsterdam. V prvom ich Ajax v Ludogorci sfúkol za polčas, v odvete v Amsterdame ale Razgrad dokázal vyhrať a hrali veľmi dobre. Videli sme i ligové zápasy, tiež augustový duel s CSKA Sofia, ktoré v Razgrade pod vedením Nestora El Maestra dostalo trojku. Sústredili sme sa hlavne na ich najťažšie zápasy, kde sa ukázala kvalita. 

 

Michal Gašparík rozdáva pokyny.

 

 

Po zápase v Michalovciach ste napriek výhre boli pomerne kritický. Ako vnímate s odstupom času duel?
- To, čo som cítil cez prestávku, sa stalo v druhom polčase. Našťastie sme to zvládli. Nemôžeme robiť také individuálne chyby, zrážajú nás dole. Od toho bude záležať aj duel v Razgrade, či dokážeme s tak kvalitným protivníkom pracovať bez chýb. Ak sa nám to podarí do úrovne ako s Lechom či Dniprom, tak máme šancu na dobrý výsledok. Pokiaľ ste však nachystaní takticky a prídu do toho veľké individuálne zaváhania, vzniká problém pre každé družstvo.

 

 

Nové posily Ďuriš a Bernát vás zrejme v Michalovciach potešili...
- Majú tak vysokú kvalitu, že ani nepotrebujú adaptáciu. Videli sme to od prvej minúty, keď boli v Michalovciach pri prvom góle. Bernát bol v zápase v podstate vo všetkom nebezpečnom, na pozícii desiny je výborný. U Miša Ďuriša zase vidno, že je gólový. Vie odbojovať, má kvalitu s loptou, tiež bol pri ďalších góloch, kde mal dve asistencie, jeden strelil a ešte ďalší mohol pridať.

 

Spartakovci nepodceňujú žiadne detaily, trénovali so zápasovými loptami pre Európsku konferenčnú ligu.

 

 

V Michalovciach ste nemohli počítať s viacerými nedoliečenými hráčmi. V akom stave je mužstvo teraz?
- Djuriča berieme do Bulharska, tiež Gorosita s Danielom, ktorí síce ešte nie sú stopercentne fit, ale majú ešte čas, aby sa dali dokopy. Rátame s nimi aspoň na lavičku. Bukata má svalové zranenie, trhlinu, takže tam je liečenie na dlhšie. Marco Djuričin ešte potrebuje čas. Bolaji bol hrať dvadsať minút za Malženice a v závere zápasu znova pocítil bolesť. Je to nekonečný príbeh.

 

 

V tréningovom procese chýba brankár Rusov. Čo je s ním?
- Napuchlo mu operované koleno, v utorok podstúpil magnetickú rezonanciu. Čakáme na jej výsledok.

 

 

K žrebu skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy ste sa už vyjadrovali. Ako však vnímate súperov tesne pred štartom ostrých zápasov?
- Najviac sa asi všetci tešíme na atraktívny dvojzápas s Fenerbahce. Bude to zážitok. Hrať proti hráčom ako sú Džeko, Tadič, Batshuayi, Fred a pod., to sa len tak nepritrafí. Ludogorec a Nordsjaelland možno pre verejnosť nie sú až takí atraktívni, ale sú veľmi silní. V dueli s Kodaňou mal Nordsjaelland vyše 60-percentné držanie lopty a hrali fantasticky. Sú to zároveň mladí chalani. Razgrad sú Bulhari, ale káder tvoria prevažne veľmi dobre zaplatení cudzinci, ktorí ukazujú kvalitu.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama