Moderné Centrum pomoci človeku nahradilo objekty bývalých stajní pri špitáli
AKTUALITY - Trnava | 20.9.2023, 11.50, prispievatelia
Náklady na výstavbu dosiahli takmer 1,8 milióna eur, okrem eurofondov a cirkvi pomohli s financovaním aj mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Nová budova je postavená na pôdoryse pôvodných objektov. FOTO: PAVOL MACHOVIČ
reklama
Trnavská arcidiecézna charita bude pomáhať ľuďom z okraja spoločnosti v novom Centre pomoci človeku, ktoré nahradilo komplex približne dvestoročných budov.
Pomocnú ruku tu podľa garantky centra Márie Altoffovej podajú nielen ľuďom bez domova, ale pomôžu aj chudobným, osamelým, ľuďom s dlhmi a exekúciami a ďalším, ktorí si nedokážu pomôcť sami.
Prísť môžu aj ľudia závislí na alkohole alebo iných látkach, nesmú však byť agresívni. Dostanú komplexné služby od teplého jedla a suchej stravy cez oblečenie zo sociálneho šatníka až po individuálne sociálne poradenstvo.
Využívať budú môcť priestory pre osobnú hygienu, ktoré sú prispôsobené aj pre imobilných ľudí.
Nové Centrum pomoci človeku nahradilo staré priestory, ktoré boli pôvodne stajňou stredovekého špitála v centre Trnavy. Postavili ho na pôdoryse pôvodných budov, na naliehanie pamiatkárov zostali stáť len dva staré múry.
Charita má po dvoch rokoch výstavby k dispozícii parádne priestory. FOTO: PAVOL MACHOVIČ
Charita má k dispozícii pre poskytovanie služieb viac ako 800 metrov štvorcových, čo je pätnásobok pôvodnej rozlohy. Náklady na výstavbu zariadenia dosiahli takmer 1,8 milióna eur, riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech ho označil v slovenských pomeroch za unikátne.
„Práve motivujúce prostredie a kvalitná sociálna služba môžu byť rozhodujúce pri vykročení z problémov, ktoré vyústili až do života na ulici. Toto moderné centrum je slovenským unikátom a chceme veriť, že sociálne služby pre ľudí bez domova dostanú po pozitívnych skúsenostiach z Trnavy podporu a šancu napredovať aj v iných slovenských mestách,“ povedal Dzurech.
Nové centrum dnes požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch.
V starom Centre pomoci človeku využívalo poskytované služby denne 30 až 50 klientov, rovnako to bolo aj v dočasných náhradných priestoroch.
Kedysi tu boli špitálske stajne. FOTO: PAVOL MACHOVIČ
„Predpokladáme, že v prvých mesiacoch fungovania nového centra to bude rovnako, ale už pociťujeme nárast počtu migrujúcich za prácou z menej vyspelých krajín, ktorí majú jazykovú bariéru, nikoho tu nepoznajú a ako prvé prídu k nám,“ povedala Mária Altoffová. Centrum pomoci človeku môže v jednej chvíli navštíviť až 80 klientov.
Trnavská arcidiecézna charita financovala výstavbu nového zariadenia prevažne z eurofondov a príspevku Arcibiskupského úradu v Trnave, po náraste cien stavebných prác pomohli s financovaním mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
SITA