Trnavské rybníky
reklama

Gašparík o zápase s Ludogorcom: Nesmieme inkasovať v prvej minúte

ŠPORT - Futbal - Spartak | 22.9.2023, 06.00, Ján Král

Krutá prehra – znelo na trnavskej strany po zápase s Ludogorcom. 4:0 je veľa. Zhodovali sa hráči aj tréner Spartaka Michal Gašparík. Andeli inkasovali všetky góly za druhý polčas, o to problematickejšie vyznel výsledok. Zásadné momenty súboja rozoberal na stretnutí s novinármi tréner Michal Gašparík.

Gašparík o zápase s Ludogorcom: Nesmieme inkasovať v prvej minúte

Michal Gašparík. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ako hodnotíte zápas?
- Prvý polčas chalani odmakali, súper mal viac loptu, ale okrem jednej šance, ktorú mal Tekpetey, sme nepúšťali súpera do vážnych situácií. Chceli sme v prvom polčase dostať krídla viac do hry, ale kvalitou súpera sa nám to až tak nedarilo, skóre bolo 0:0. Potom sme vedeli, že máme problém s prvými 15 minútami, chceli sme sa viac udržať na lopte. Dostali sme však rýchlo gól, hneď na to vo štvrtej minúte druhého polčasu ďalší. Mohli sme sa vrátiť do stretnutia šancou Bainoviča, ale potom nás súper prevýšil kvalitou, aj keď v poli to bolo vyrovnané. Trochu je to pre nás krutá prehra, tri zo štyroch gólov boli strely spoza šestnástky. Nemôžeme s takým ťažkým súperom dostať gól v prvej minúte druhého polčasu a poslednej sekunde zápasu, potom výsledok vyzerá zle.

 

 

Gorosito striedal cez polčas, obnovilo sa mu zranenie?
- Včera bol ešte po tréningu bez problémov, dnes počas rozcvičky prišiel s tým, aby sme nachystali Djuriča, pretože ho achilovka opäť rozbolela.

 

 

Vnímate inkasované góly ako individuálne chyby alebo vás súper systémovo prevýšil?
- V prvom polčase nám to systémovo fungovalo, až na jednu veľkú šancu sme nemali problémy. Nemyslím si, že súper niečo v druhom polčase zmenil. V podstate sa išlo do druhého polčasu s tým istým. Mali sme tam však ľahké straty, oni to okamžite zakončovali, tri góly v podstate padli po strelách z diaľky. Len druhý padol po driblingu a prihrávke, keď to hráč na zadnej žrdi prestrčil do siete.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Mohla pri góloch inak reagovať obrana alebo prípadne brankár?
- Musím si to ešte raz pozrieť, ťažko povedať pocitovo. Možno by som veril, že Taki chytí z takýchto troch striel dve. Všetky skončili v sieti, aj tú poslednú v podstate vyrazil pred seba a nie do strany. Nepomohlo mu však ani mužstvo, malo prísť k vystúpeniam. Boli to ale lacné góly. Zahrávame aut, stratíme loptu, jedna prihrávka pred šestnástku a okamžite to hráč strieľa a dáva gól. Zo začiatku bolo vidno z našej strany rešpekt, aj keď sme si hovorili, že nie sme v tejto skupine pod tlakom. Určite to ale na hráčov vplýva. Prvý polčas sme ustáli. Nezahrali nám ideálne krídla, nedostali sa do hry. V prvom polčase bola hra vyrovnaná, bolo 0:0,  v kabíne sme si hovorili, že ideme viac hrať, budeme aktívnejší. To bol cieľ do druhého polčasu. V prvej a štvrtej minúte však inkasujete góly a to už je veľký problém. Aj vtedy sme sa ešte nadýchli, začali sme hrať ofenzívnejšie, ale Bainovič nedal šancu, gól by nás nakopol. Nestalo sa, prišla strela a opäť gól. 

 

 

Mužstvo opäť inkasovalo krátko po zmene strán, v čom je problém, že sa toto opakuje?
- Fakt neviem, pretože sme hráčov upozorňovali. Ani sme to robiť nemuseli, hráči sami o tom hovorili, upozorňovali sa. Stane sa, že inkasujete v prvej štvrťhodine polčasu, ale nemôže sa to stať v prvej minúte. To sa nám prihodilo aj s Lechom, aj v lige. To sú obrovské chyby. Ak ustojíte prvých pár minút, zápas sa začne vyvíjať a otvárať. V poli to bolo v podstate vyrovnané, trochu sa otvoria bloky, máte viac priestoru na manévre, prídu do toho striedania. Zápas sa vyvíja, toto sú ale veľké chyby, ak takto rýchlo inkasujete.

 

 

Zvolili ste rozostavenie s piatimi obrancami, zámerom bolo vykrytie krídelných priestorov súpera? Prečo hral Koštrna v stopérskej trojici a Šulek z kraja?
- Nevedeli sme, či Teptekey nastúpi z ľavej alebo pravej strany. Môže hrať na oboch krídelných pozíciách. Pravdepodobnejšie bolo, že pôjde sprava. Ludogorec má zároveň rýchlostné krídla, i preto hral Šulek wingbacka, keďže je rýchlostný typ. Koštrna vie dobre pracovať s priestorom, nastúpil preto na pravom stopérovi. V defenzíve sme hrali s piatimi hráčmi, pretože pokiaľ má súper vyššiu kvalitu v ofenzíve, je ťažké sa vo štvorici posúvať. Vedia tam nájsť skulinky, čo dokázali aj proti päťčlennej formácii. Z pohľadu defenzívy sme mali prvý polčas pod kontrolou, azda až na jednu šancu a dve-tri situácie, ktoré im vyšli ich kvalitou. Inak to bolo v poriadku. V druhom polčase… Prišli strely spoza šestnástky, z ktorých sme inkasovali.

 

 

Djurič naskočil na súťažný debut za Spartak. Ťažko asi chváliť obrancu, keď za polčas mužstvo inkasuje štyri góly, napriek tomu, ako vidíte prínos tohto hráča?
- Určite takto naskočiť nie je ľahké. Dnes mal aj narodeniny, nepociťoval som z neho ale vystresovanosť, išiel do ťažkého zápasu, do rozbehnutého vlaku. Ustál si to tam. Pri druhom góle hráč prešiel aj okolo neho, ale sú to ťažké situácie. Treba uznať aj kvalitu súpera, ktorý v tempo driblingu spravil prienik a dal loptu do vnútra šestnástky. Pri ostatných veciach zatiaľ nemám výčitky. Pozrieme si ešte video, ale teraz nemám pocit, že by to z jeho strany nefungovalo.

 

 

Bernát hral tentoraz zľava, na poste ofenzívneho stredového hráča nastúpil Bainovič. Prečo táto voľba?
- Fungovalo nám to takto proti Dnipru. Spolupracovali veľmi dobre, aj kyvadlovo. Bainovič bol potom aj o niečo vyššie, v ofenzíve je platný, v druhom polčase sa dostával dopredu z druhej vlny. Na pravo sme mali Oforiho, na ľavej strane sme mali výber medzi Azangom a Bernátom. Rozhodol som sa pre Berniho, hral síce kvázi z krídla, ale inak je to priestor desinky. Keby sme použili systém 4-3-3, je to kvázi rovnaký priestor. Tiež však nezahral ideálne, nebol úplne v zápase, nie je toľko zvyknutý hrať bez lopty, ako musel v prvom polčase. Nedostal sa do svojej pohody, preto prišiel potom na ihrisko Erik Daniel. Síce pred gólom stratil loptu, ale zviedol solídny zápas na to, že netrénoval. Ráno na bežiacom páse vyskúšal nohu, vravel, že mu to povolilo, tak sme ho použili do zápasu. Bernáta som zaraďoval aj preto, že hrá taktickejšie ako Azango, pretože kvalita Ludogorca si to vyžadovala.

 

 

Michalovce a Ludogorec sa nedajú porovnávať, za dva zápasy ste však inkasovali sedem gólov, čo nie je málo.

- Samozrejme, je to veľa. V Michalovciach sme odohrali excelentný prvý polčas z pohľadu ofenzívy. Po zmene strán som ale videl zľahčovanie si vecí. Súper ako Ludogorec chyby dokázal využiť.  Vravím, neboli to úplne lacné góly, ale tiež nie vypracované. Išlo o strely, 4:0 je dosť…


Určite by bolo príjemnejšie vstúpiť do skupiny ziskom nejakého bodu. Budete musieť s mužstvom po tomto výsledku pracovať aj mentálne?
- Každý o nás hovorí, že si chceme užiť európske zápasy. Keď však prehráte 0:4, neužijete si to. A tiež je rozdiel prehrať 0:2, alebo 0:4. Už bol rozdiel trojgólový a ešte v poslednej sekunde dostaneme gól, opäť to vyzerá ešte horšie. Zápas si pozriem na videu, ale pocitovo krátko po stretnutí to vnímam ako krutú prehru. Nič nenasvedčovalo, že zápas takto skončí. Ak prehráte  v druhom polčase, pretože vám odchádzajú sily, dá sa to akceptovať. Ale keď inkasujete v prvých sekundách druhého dejstva, o odchádzaní síl sa nemôžeme baviť, pretože naskakujete po prestávke. Nebolo to o silách, ani o tom, že by nás súper dostával pod väčší a väčší tlak. Tak ten zápas nevyzeral. Ide o krutú prehru.

 

 

Petev: Zápas sme kontrolovali

Tréner Ludogorca Razgrad Ivajlo Petev mohol byť, naopak, maximálne spokojný.

 

„Myslím si, že sme odohrali jeden veľmi dobrý zápas. Škoda, že sme ešte v prvom polčase neskórovali. Museli sme v polčase korigovať nejaké veci, našťastie nám to vyšlo. Kontrolovali sme celý zápas, stihli sme streliť štyri góly a možno sme mohli dať ešte raz toľko. Gratulujem mojim futbalistom, do veľkej miery splnili všetko, čo sme plánovali,“ vravel na tlačovke Petev.


„Veľa sme sa rozprávali a pripravovali sa na tento zápas. Hráčom som povedal, že sa ocitnú v situáciách jeden na jedného. Po prvom góle sme otvorili trnavské mužstvo a dobrými kombináciami sa nám darilo dobre vpredu napádať a strieľať góly," doplnil kouč bulharského tímu.

 

Z Razgradu JÁN KRÁL

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama