Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Dekoncentrácia sa v Európe trestá, bojovú zástavu treba dvihnúť v lige

ŠPORT - Futbal - Spartak | 23.9.2023, 16.27, Ján Král

Prehra Spartaka v úvodnom kole skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy na pôde Ludogorcu Razgrad 0:4 je krutá. Bulharský tím bol od Trnavčanov lepší, nie však rozdielom, o akom hovorí výsledok.

NÁZORY: Dekoncentrácia sa v Európe trestá, bojovú zástavu treba dvihnúť v lige

Dobrú šancu mal v prvom polčase Kóša, po opakovanom centri Bernátha z rohu trafil hlavou z päťky do miest, kde stál pripravený brankár Sluga. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama


Andeli predviedli v 30-tisícovom bulharskom meste proti legionármi nabitému tímu Ludogorca v prvom polčase veľmi zodpovedný a takticky dobrý výkon.

 

Ustáli úvodný nápor súpera, ktorý v prvej desaťminútovke roztočil na trnavskej polovici poriadny futbalový kolotoč. Trnavčania odolávali miestami so šťastím, hlavne sa však opreli o dobrú predzápasovú prípravu a znalosť silných stránok súpera.


Realizačný tím Spartaka na čele s trénerom Michalom Gašparíkom opäť raz odviedol mravenčiu prácu. Hráčov nachystali na to, čo ich čaká.

ŠUPA technika
reklama


Polčas bol bezgólový a natískal sa optimizmus. Domáce ostrie, akoby sa postupom času otupilo, andeli sa čoraz viac dostávali do hry, vyzeralo to dobre. Možno by sa dala uhrať remíza, možno viac, išla polčasová myšlienka v tábore trnavských priaznivcov...

 

Optimizmus a odhodlanie vládlo podľa slov trénera Gašparíka cez prestávku aj v kabíne. Žiaľ, uvedené zrejme zostalo v útrobách štadióna.


Po návrate na trávnik prišlo tvrdé vytriezvenie. Vyznelo to ako dekoncentrácia v trnavských radoch. Gól po pár sekundách druhého polčasu, po štyroch minútach ďalší. Déja vu z Poznane. Aj z domácej ligy. 


V pohárovej Európe sa trestajú i na prvý pohľad drobné zaváhania, Ludogorec frázu potvrdil a naplnil.


Bainovič mohol a mal v tutovke streliť kontaktný gól, po Ďurišovom centri mal na päťke gól na hlave, no minul. Moment, na ktorom sa dala lámať zápasová psychika, Trnave nevyšiel.

 

Paradoxne, v čase keď sa spartakovci herne dvíhali, dostali ďalší tvrdý direkt. Piotrowskeho umiestnená strela spoza šestnástky pred Takáčom skočila a bolo 3:0.

 

Koniec nádejám. Pochopili to i hráči, tempo opadlo, vyzeralo to, že sa duel len dohrá. 


Kozmeticky mohol výsledok upraviť Procházka, v dobrej pozícii netrafil bránku a napokon záverečná akcia domácich priniesla štvrtý gól.

 

Strelu z pomerne veľkej diaľky brankár Takáč vyrazil do priestorov, kam dobiehal Rwan Cruz a ten potvrdil vlohy kanoniera. Umný lob na 4:0, záverečný hvizd, hotovo.


Pri jednotlivých inkasovaných góloch by sa dalo ukazovať prstom, kto za čo môže, kto ako pochybil. Futbal je však kolektívna hra a pravda je taká, že andeli sa z rýchlych gólov po prestávke nedokázali spamätať ako tím.

 

Na trávniku chýbal niekto, kto by zvyšok spoluhráčov prebral, nakopol, herne i mentálne. Naopak, Ludogorcu narástli krídla a jeho futbalisti v druhom polčase ukázali silu na lopte a pri kombináciách.

 

Možno ste videli, ako Brighton vyškolil Manchester United a po rozohrávke od brankára po tridsitiach dotykoch zakončili akciu gólom bez toho, aby sa súper dotkol lopty. Jedna z akcií Ludogorca bola podobná, na jej konci našťastie výbornou roznožkou zastavil loptu smerujúcu do siete brankár Takáč. Každopádne, i táto situácia dokumentovala vyspelosť Bulharov.


Pre Spartak tvrdý rezultát, nepríjemný vstup do skupiny, na druhej strane, pred zápasom by si na andelov podal zrejme málokto.

 

Na ihrisku citeľne chýbal pre virózu skúsený stopér Štetina, v druhom polčase i Gorosito. Veľkého profíka, ktorý sa zaprel a išiel do stretnutia i cez bolesť achilovky (ozvala sa už pri rozcvičke), zrejme čaká vynútená pauza.

 

Vpredu by určite pomohol Daniel. Žiaľ, pre predošlé zranenie členka išiel do hry až v druhom dejstve. Gólový Djuričin chýba pre zdravotné problémy dlhodobo. To všetko sú výpadky, aké ťažko v trnavskom kádri nahradiť.


Netreba však skláňať hlavy. Európske pohárové dobrodružstvo bude pre Trnavčanov pokračovať 5. októbra domácim duelom s Fenerbahce.

 

Istanbulský klub je nabitý futbalovými hviezdami, bude to mimoriadne náročné, zároveň i pútavé sledovať, ako sa červeno-čierni vysporiadajú s kvalitou popredného tureckého klubu.

 

Cesta za úspechom vedie cez celozápasové precízne sústredenie na hru, plnenie taktických pokynov a 120 percentný výkon bez chýb. Posledné dve slová dupľujeme.

 

Pozitívom je, že už dnes je isté, že mančaft poženie v hľadisku viac ako 10-tisíc divákov vo všetkých domácich pohárových dueloch. Toľko balíčkov vstupeniek na Európsku konferenčnú ligu už klub predal.

 

Všeobecne sa očakáva plný dom, predaj lístkov je v podstate ešte len v rannej fáze. Od pondelka pôjdu do predaja aj vstupy určené len na jednotlivé duely.


Ešte pred pokračovaním európskej cesty však čakajú na Gašparíkovu družinu ligové duely, v ktorých treba dvihnúť bojovú zástavu Spartaka. Dva mimoriadne dôležité už v túto nedeľu a stredu.

 

Najprv spartakovci privítajú 24. septembra o 18:00 Ružomberok, potom v dohrávke tretieho kola 27. septembra o 20:30 Košice


Obe stretnutia potrebujú andeli vyhrať, aby udržali súperov v tabuľke pod sebou, vytvorili si pred nimi v boji o prvú šestku náskok, nepustili ich na bodový dostrel a hlavne - vrátili si futbalovú pohodu. Potrebovať k tomu budú aj podporu divákov.

 

Opäť sa vracia akcia so vstupom zdarma pre deti a mamičky, diváci uvidia na hráčoch prvý raz nové "pumácke" červeno-čierne dresy.

 

Lákadiel pre divákov je viacero, tým hlavným by však mal byť Spartak. Bez ohľadu na súpera, postavenie v tabuľke či súťaž.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama