Trnavské rybníky
reklama

Motorku vraj skrýva každá druhá garáž, v Ružindole majú tieto stroje tradíciu

AKTUALITY - Región | 27.9.2023, 16.25, Ján Král

Podujatie Moto Ruže ukázalo vzťah Ružindolčanov k historickým motocyklom.

Motorku vraj skrýva každá druhá garáž, v Ružindole majú tieto stroje tradíciu

Historické motocykle si do Ružindola prišli obzrieť mnohí zvedavci. Foto: Ján Král

Cukrovar bývanie
reklama

 

Ružindol má viaceré špecifiká, jedným z nich je fakt, že množstvo tamojších obyvateľov má doma motorku. A to nielen moderné typy, veľkú základňu tu majú historické motocykle.

 

Potvrdil to aj druhý ročník podujatia Moto Ruže, ktorý sa v obci uskutočnil počas víkendu.


Stretli sa na ňom desiatky vystavovateľov. Do obecného športového areálu prišli ukázať svoje stroje, ktoré si hýčkajú a postupne ich renovujú.

Víno Tirnavia
reklama


Ružindolčan Radovan Hečko má zbierku viacerých motoriek, na akciu prišiel s modelom Jawa 250 Speciál z roku 1938.


„Po dedkovi nám v stodole zostali dve motorky. Ako dieťa som sa ne chodil hrávať, predstavoval som si, aké by to bolo zajazdiť si na nich. Keď som mal 15 rokov, vytiahol som si jednu von s tým, že si ju opravím. Otec na mňa najprv neveriacky pozeral, prekvapil som ho však, keď som ju dal dokopy a spojazdnil,“ povedal Hečko.


„Na dedkove motorky sa mi viaže aj iná príhoda. Mal motorku Zündapp 500, išiel na nej do Vištuku za frajerkou. Keď mu však po ceste skapala, dotlačil ju domov a predal. Treba povedať, že je to veľká a ťažká motorka, takže mu asi aj dalo zabrať, kým ju dostal domov. Banujem však, že ju vtedy predal, dnes je to veľmi cenný kus, hodnotu by mala aj 50-tisíc eur,“ dodal.

 

Radovan Hečko na svojej Jawe z roku 1938.

 

Zreparované detaily, pastva pre oči.

 


Medzi účastníkmi podujatia nechýbal ani starosta Ružindola Peter Galanský, ktorý má k motorkám vrúcny vzťah.


„Vďaka otcovi som vedel asi skôr jazdiť na motorke, než na bicykli. Bol mojím vzorom, venoval som sa aj vďaka nemu už od šesť rokov motokrosu. Láska k motorkám sa u mňa časom preklopila k tým historickým. Jazda na nich je pre mňa veľkým relaxom,“ uviedol Galanský, ktorý na podujatí vystavoval dva modely Pionier z roku 1970.

 

Peter Galanský pri dvoch svojich motorkách.

 

 

Organizátorom akcie Moto Ruže je poslanec obecného zastupiteľstva Denis Mlynek.

 

„So starostom je to naša spoločná iniciatíva, keďže obaja máme radi motorky. Ružindol je špecifická obec v tom, že snáď v každej druhej garáži sa skrývajú takéto historické poklady. Prišiel nám to ako premrhaný potenciál, preto sme sa rozhodli zorganizovať podujatie, na ktorom si ľudia môžu zaspomínať, nechýba ani sprievodný program, celkovo si podujatie našlo už veľa fanúšikov,“ uviedol Mlynek.


Sám s motorkou neprišiel, ale... „K motošportu mám blízko. Na mojej motorke sa ešte pracuje, uvidíme, možno o rok vystavím aj ja svoju,“ usmial sa.


V Ružindole vystavovali najmä česko-slovenské motorky, výnimkou bolo zopár zahraničných strojov. Návštevníci si mohli tiež zajazdiť na motokárach, nechýbala rocková hudba. Podujatie vyvrcholilo jazdou účastníkov v kolóne do susednej Borovej.

 

 

Ďalšia fotogaléria z podujatia

 

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama