Spartak v dohrávke zdolal Košice, súpera porazil rozdielom triedy

ŠPORT - Futbal - Spartak | 27.9.2023, 22.12, Ján Král

Michal Ďuriš sa zapísal do listiny strelcov v treťom ligovom zápase za sebou.

Spartak v dohrávke zdolal Košice, súpera porazil rozdielom triedy

Obrancovia Košíc sledujú šancu Michal Ďuriša. Foto: Peter Kollár

Tréner Spartak Michal Gašparík v porovnaní s nedeľným súbojom s Ružomberkom v stredajšej dohrávke 3. kola Niké ligy s Košicami výrazne prekopal základnú zostavu.

Zostali v nej iba traja hráči – stopér Štetina, stredopoliar Štefánik a hrotový útočník Ďuriš.

K zmene prišlo dokonca aj na brankárskom poste, namiesto Takáča začal od začiatku Vantruba. Stopér Djurič nebol pre zranenie ani na lavičke náhradníkov.

Spartak začal ofenzívne, po dvoch rohoch ešte nedokázali odrazené lopty zasunúť do bránky Ďuriš a Štetina, v piatej minúte už ale udrelo.

Lopta putovala od Paura cez Bainoviča pred bránku Ďurišovi, ktorý jej smer zmenil špičkou na bránku a natoľko prekvapil Putnockého, že mu lopta pomedzi nohy prekĺzla do siete – 1:0.

Košice prvýkrát vážnejšie pohrozili v 20. minúte. Fabišovu strelu zo strednej vzdialenosti musel krotiť Vantruba na dvakrát. Na opačnej strane podobný pokus Paura skončil rohom.

Trnavčania mohli poistiť vedenie, keď Paur zachytil na polovici ihriska nepresnú prihrávku Šindelářa, potiahol loptu, vyzval Ďuriša ku skórovaniu, ten sa však v šestnástke zamotal s loptou a bolo po šanci.

Ešte väčšiu šancu mal po dobrej kombinácii Štefánik, zasekol si obrancu, ľavačkou však z dobrej pozícii trafil vysoko nad.

Východniari v úvode zápasu pôsobili, akoby mali ešte ťažké nohy z cesty, ktorú absolvovali do Trnavy až v deň zápasu.

Postupne sa však rozohrali a krátko pred prestávkou neboli ďaleko od vyrovnania. Liener poslal z pravej strany prudkú prihrávku do päťky, Sagnovi na zadnej žrdi v sklze chýbali k lopte centimetre.

Po zmene strán mal gól na hlave po Štefánikovom rohu Ďuriš, loptu nasmeroval tesne vedľa tyče. Neskôr Paur lobom do šestnástky vysunul do zakončenia Procházku, po jeho pokuse Putnocký vyrazil na roh.

Po hodine hry obaja tréneri prestriedali zhodne po troch hráčoch. V trnavskom tíme prišli na ihrisko Azango, Ofori, aj Bernát.

Prvý menovaný sa hneď odvďačil gólovou asistenciou, keď unikol po ľavej strane, prudkým centrom na zadnú žrď našiel nabiehajúceho Štefánika a ten z voleja zvýšil na 2:0.

Trojbodovú poistku dal v 77. minúte Azango, keď vystihol prihrávku Tidjaneho cez stred ihriska na obrancu, zmocnil sa lopty a nekompromisne ju napálil do siete.

Výsledok mohol ešte prikrášliť Bernát, jeho strelu spoza šestnástky však zastavilo brvno.

Niké liga – dohrávka 3. kola:

FC Spartak Trnava – FC Košice 3:0 (1:0)
Góly: 5. Ďuriš, 66. Štefánik, 77. Azango
ŽK: -
Rozhodovali: Gemzický – Hancko, Straka
Diváci: 1849
SPARTAK: Vantruba – Koštrna, Štetina, Kóša – Procházka – Daniel (61. Azango), Štefánik (78. Oseni), Bainovič (61. Ofori), Breznik  – Ďuriš (61. Bernát), Paur (70. Ristovski).  Tréner: Gašparík.
KOŠICE: Putnocký – Fabiš, Greššák, Šindelář, Mizerák – Varga (61. Qose), Golikov (76. Sovič) – Liener (61. Vasiľ), Faško, Petrák (61. Tidjani) – Sagna (76. Lačný). Tréner: Šoltis.

Anton Šoltis, tréner Košíc: „Pre nás je to krutý výsledok. Vedeli sme, že súper na nás v úvodných dvadsiatich minútach vybehne, chceli sme ustáť tlak, po hrúbke v strede poľa išiel Spartak šťastným gólom do vedenia. Potom sme s tým zápasom chceli niečo robiť. Tlačili sme sa do koncovky, chýbala nám ale trochu ľahkosť, bol tam sporný moment - z mojho pohľadu jasná jedenástka. Dobrú šancu mal Sagna. Ťažko sme sa dostávali do iných príležitostí, chýba nám kvalita vo vrchnej zóne. V druhom polčase sme chceli pokračovať v hre, súper si ale na nás umne počkal. Prejavila sa kvalita Trnavy, bola trikrát v šestnástke a dala dva góly po našich chybách, ktoré nemôžeme urobiť na tejto úrovni. Hráči, akých má Spartak, vás za to potrestajú. Herne sme sa chceli dostať do zápasu aj v druhom polčase, ale nebolo to ono. Kvalita v koncovke, ľahkosť a kreativita nám chýbali. Súper si nás počkal a v pravý čas udrel. Napokon zápas s ľahkosťou dokončil. Od chlapcov musí byť väčší odpor, aj po prestriedaní sme boli vlažní, bez súbojov. V Trnave takto nemáte šancu, pokiaľ nejdete do súbojov, to nám chýbalo hlavne v druhom polčase.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Mali sme náročných šesť dní, v nich tri zápasy. Začalo to Európou, kde nás Razgrad v druhom polčase načal, čo nám nepridalo na pohode. Mali sme pred sebou dva domáce ligového zápasy, v ktorých sme chceli získať šesť bodov. Ružomberok sme mali na lopate, dvakrát sme vyhrávali, nedotiahli sme to. Dnes už sme fakt museli, potrebovali sme spraviť tri body, aby sme sa posunuli v tabuľke vyššie. Vyšiel nám herný plán, chalani to zvládli takticky, vyšli nám aj striedania. Vyšlo nám aj to, že jediný, kto hral tri zápasy v slede, bol Mišo Ďuriš. Verili sme, že nám môže pomôcť, aj nám pomohol prvým gólom. Konečne sme neinkasovali v druhom polčase, konečne sme uhrali vzadu nulu. Napokon je z toho dôležitý pozitívny výsledok a tri body pre nás.“