Osem gólov do siete Trenčína! Futbalistky Spartaka sa odtrhli po zmene strán
ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 10.10.2023, 10.04, prispievatelia
Trnavčanky zaknihovali v ôsmom kole DEMIŠPORT ligy doposiaľ najvyššiu výhru v sezóne.
Radosť Trnavčaniek po prvom zásahu, ktorý naštartoval nevídaný gólostroj. Foto: Ľubomír Horňák
reklama
Futbalistky Spartaka nastupovali na súboj s tabuľkovým susedom po sérii dvoch ligových prehier a vypadnutí z pohára, pričom ich trápila najmä koncovka, v spomenutých troch dueloch sa gólovo presadili iba raz.
Proti Trenčínu chceli čím skôr ukončiť gólové suchoty, no v prvom dejstve pokračoval obraz z posledných týždňov. Červeno-čierne kontrolovali hru, boli dominantné, ale vo finálnej fáze narážali na defenzívu hostiek, prípadne ich brzdili vlastné nepresnosti.
Aj napriek viacerým sľubným šanciam sa v prvej 45-minútovke skóre nezmenilo, do kabín sa tak išlo za bezgólového stavu.
Po zmene strán sa dočkali vytúženého presného zásahu, keď streleckú smolu ukončila v 49. minúte strelou z diaľky Simona Cedulová.
Týmto momentom akoby z kopačiek domácich futbalistiek opadol tlak, začali si viac veriť a odštartovali pozoruhodný gólostroj.
O štyri minúty zvýšila trnavský náskok z totožnej pozície Klaudia Tyčiaková. Po nej sa prvým ligovým gólom prezentovala Soňa Servátková, ktorá zblízka do prázdnej brány zakončila akciu z ľavého krídla.
Potom si slovo vzala opäť Klaudia Tyčiaková, ktorá zvýšila na 4:0 priamo z rohového kopu. V rozmedzí 74. a 77. minúty pridali Trnavčanky ďalšie tri trefy, keď najskôr hetrik zavŕšila Klaudia Tyčiaková, následne sa do listiny strelkýň zapísala hlavičkou po rohu Barbora Bederková a siedmy gól Spartaka pridala štvorgólová Klaudia Tyčiaková.
V 88. minúte zakončila gólový príbeh duelu Michaela Martišková, ktorá stanovila konečný rezultát na 8:0. Hráčky Spartaka si tak po trpkom vypadnutí z pohárovej súťaže napravili chuť najvyšším víťazstvom v súťažnom ročníku.
Predzápasový pokrik trnavských futbalistiek. Foto: Ľubomír Horňák
„Do zápasu sme išli s jasným cieľom, získať tri body. Energia a nasadenie boli od začiatku v poriadku a bola len otázka času, kedy strelíme prvý gól. Šance sme mali aj v prvom polčase, ale chýbalo nám lepšie riešenie situácií. Cez prestávku sme si povedali, že naša hra je v poriadku, ale potrebujeme byť trpezlivejší, zrýchliť kombináciu pred súperovým pokutovým územím a góly potom prídu. Na začiatku druhého dejstva nás naštartoval úvodný gól a zvyšok stretnutia bol jednoznačne v našej réžii. Opadla z nás nervozita a pridali sme ďalších sedem presných zásahov. Dovolím si povedať, že viaceré z nich boli po veľmi pekných akciách,“ povedal k stretnutiu kormidelník ženského tímu Spartaka Matej Chocina.
Pre 28-ročného kouča išlo o špecifický duel, pretože pod hradom Matúša Čáka v minulosti pôsobil ako hráč, aj ako tréner.
„S trénerom Trenčína sa poznáme, v minulosti som mu robil asistenta, takže to malo trošku iný náboj a emóciu. Ale v hlave sme sa aj s dievčatami nastavili tak, že je to súper ako každý iný a chceme ho poraziť,“ doplnil tréner Chocina.
Soňa Servátková si proti Trenčínu otvorila strelecký účet v ligovej súťaži. Foto: Ľubomír Horňák
V poradí tretí gól Trnavy strelila v 63. minúte Soňa Servátková. Stále iba 16-ročná krajná obrankyňa využiteľná aj na krídle prišla do Trnavy v lete 2022 a okamžite sa prepracovala do základnej zostavy červeno-čiernych.
V minulej sezóne sa gólovo presadila pri pohárovej štvrťfinálovej výhre 4:1 nad Pečeňadmi, proti Trenčínu si otvorila strelecký účet aj v ligovej súťaži.
„Do zápasu sme naskočili v plnom nasadení, ale nedokázali sme sa presadiť gólovo a po polčase bol stav stále 0:0. V šatni sme si niečo povedali a na ihrisko sme nastúpili ako nové hráčky, nový tím, čo bolo hneď vidieť. Spadol nám veľký kameň zo srdca, potrebovali sme sa chytiť aj strelecky a som rada, že sa nám to podarilo. Dôležité bolo, že sme si verili a stále sme sa navzájom podporovali. Gól chutil výborne, mala som z neho veľkú radosť, čo bolo dúfam aj vidno pri mojej oslave. Je to výborný pocit, hádam sa mi bude strelecky dariť aj v ďalších kolách. Musím sa poďakovať našej hrotovej útočníčke (Barbore Bederkovej, pozn. red.), výborne mi pustila loptu a ja som už mala ľahkú úlohu trafiť odkrytú bránu,“ tešila sa po zápase odchovankyňa prešovského Tatrana Soňa Servátková.
Trnavčanky najbližšie čaká duel na pôde GFC regionálnej akadémie Topoľčany, ktorá hráva domáce stretnutia v obci Tesáre. Úvodný výkop zápasu je na programe v sobotu 14. októbra o 15:00.
„V Tesároch nás čaká náročný terén. V tejto sezóne sme už taký zápas absolvovali proti Ružomberku, kde to nedopadlo podľa našich predstáv. Ale nechceme sa na nič vyhovárať, už sme si aj v šatni povedali, že od utorka sa ideme poctivo pripraviť na súpera. Chceme získať tri body, tak sa nastavíme, všetko tomu prispôsobíme. Ak každá hráčka ukáže svoju kvalitu a pridá k tomu srdce, tak verím, že to zvládneme,“ pristavil sa pri najbližšom súperovi lodivod červeno-čiernych Matej Chocina.
„Hádam budeme pokračovať tam, kde sme dnes skončili. Pokúsime sa o to, sme na to naštartované,“ dodala na záver členka reprezentačného výberu do 19 rokov Soňa Servátková.
DEMIŠPORT liga – 8. kolo
Spartak Trnava – AS Trenčín 8:0 (0:0)
Góly: 49. Cedulová, 53., 66., 74. a 77. Tyčiaková, 63. Servátková, 76. Bederková, 88. Martišková
ŽK: -
Rozhodoval: Juhás
Diváci: 30
TRNAVA: Králiková (79. Nemochovská) – Randová, Pivarčiová (71. M. Čeriová), V. Čeriová, Belicová (79. Drahošová), Žigová, Tyčiaková, Cedulová (56. Bederková), Servátková, Martišková, Tonkovičová. Tréner: M. Chocina.
TRENČÍN: Maliňaková – Lahká, Sýkorová (13. Suchá), Kubalová, Žitňáková, Masárová (46. Hudecová), Straková (56. Sojková), Kunková, Pohorelcová, Cabúková, Gabrišová. Tréner: P. Straka.
Tabuľka DEMIŠPORT ligy po 8. kole
1 |
|
Spartak Myjava |
7 | 7 | 0 | 0 | 40:3 | 21 | |||||
2 |
|
MFK Ružomberok |
8 | 6 | 1 | 1 | 30:8 | 19 | |||||
3 |
|
MFK Dukla Banská Bystrica |
8 | 5 | 1 | 2 | 13:13 | 16 | |||||
4 |
|
FC Spartak Trnava |
8 | 5 | 0 | 3 | 23:8 | 15 | |||||
5 |
|
ŠK Slovan Bratislava |
7 | 3 | 1 | 3 | 10:13 | 10 | |||||
6 |
|
AS Trenčín |
8 | 3 | 0 | 5 | 9:34 | 9 | |||||
7 |
|
MŠK Žilina |
8 | 2 | 1 | 5 | 15:23 | 7 | |||||
8 |
|
FC Petržalka |
8 | 1 | 2 | 5 | 10:17 | 5 | |||||
9 |
|
1. FC TATRAN Prešov |
8 | 1 | 2 | 5 | 15:23 | 5 | |||||
10 |
|
GFC regionálna akadémia |
8 | 1 | 2 | 5 | 8:31 | 5 |
LUKÁŠ GREGUŠ