Trnavské rybníky
reklama

Narodila sa v roku ako Spartak: Trnavčanka Vlasta Šuranová mala 100. narodeniny

RELAX - Tí sú naši | 13.10.2023, 07.01, Ján Král

Na svet priviedla štyri deti, doma si rada posedí pod čerešňou, ktorú sadil ešte jej otec a v jedálničku neobíde ani pikantnú klobásku.

Narodila sa v roku ako Spartak: Trnavčanka Vlasta Šuranová mala 100. narodeniny

Vlasta Šuranová. Foto: Ján Král

reklama

 

Narodila sa v rovnakom roku ako Spartak Trnava. Osobne sa poznala s legendárnym trénerom Antonom Malatinským, ktorý bol blízkym priateľom jej manžela.

 

Vlasta Šuranová zažila aj ťažké časy, dodnes je to však vitálna a pozitívne naladená dáma. V nedeľu 8. októbra oslávila jubilné sté narodeniny.


Narodila sa v Pezinku, jej otec Ján bol prednosta finančného úradu, dostali preto bývanie na zámku v Pezinku. Keďže otca presúvali za prácou po republike, neskôr žili v Bytči a časom sa presťahovali do Trnavy na Hlavnú ulicu. 

reklama


V roku 1953 v rámci Akcie B ich štát chcel vysťahovať na stredné Slovensko. Prichýlila ich rodina v neďalekých Klčovanoch. Do Trnavy sa vrátili v roku 1965, keď postavili dom na Špíglsaali, kde Vlasta Šuranová žije dodnes.

 

S mobilitou má už síce problém, hlavne v letných mesiacoch však rada trávila čas na dvore, kde majú takmer šesťdesiatročnú majestátnu čerešňu.


„Je to májovka, má skvelé plody a dáva nám v horúcich mesiacoch príjemný chládok. Sadil ju ešte môj otec, keď sme sa prisťahovali. Dopestujeme si aj skvelé hrozno,“ vraví Vlasta Šuranová.

 

Momentka z roku 1971 pred rodičovským domom. Zľava Milan Mečír, jeho manželka Mária (Vlastina dcéra), najmladší syn Vendelín, dcéra Vlasta Poráziková s manželom Jánom, olympionička Eva Šuranová Kucmanová s manželom Mariánom (syn). Dolný rad: otec jubilanky Ján Bambul, na kolenách drží Rastislava Porázika, aktuálna osláveňkyna Vlasta Šuranová a jej manžel Vendel, ktorý na kolenách má Evu Šuranová. Foto: archív rodiny

 

 

Športová rodina

Sama bola jedináčikom, s manželom Vendelom však priviedli na svet štyri deti – dcéry Máriu a Vlastu a synov Mariána a Vendelína.


Má tiež desať vnúčat, 25 pravnúčat a už aj jednu prapravnučku Charlotte, ktorej dedkom je Andrej Porázik, vnuk Vlasty Šuranovej a bývalý ligový futbalista Interu Bratislavy, Trenčína, Dubnice, Žiliny či poľského Grodzisku, ktorý nastúpil aj na olympijských hrách v Sydney a strelil gól Brazílii.

 

Vlasta Šuranová má na doma na stenách fotografie svojej rodiny. Nechýba ani zarámovaný plagát vnuka Adreja Porázika.

 


Celkovo, potomkovia Vlasty Šuranovej majú blízko k športu, jej syn Vendelín hrával volejbal za Inter Bratislava, syn Marián bol výškar a jeho manželka Eva Šuranová Kucmanová popredná slovenská atlétka, ktorá na OH 1972 v Mníchove získala bronzovú medailu v skoku do diaľky. Nič podobné sa nikomu v histórii našej krajiny už nepodarilo. 


Mimochodom, Evina vnučka Ella ide v stopách rodičov a je považovaná za výrazný talent v skoku do diaľky.

 

Vlasta Šuranová je stále vitálna dáma.

 

 

Advokát vyhral pred učiteľom matematiky

Vlasta sa v mladom veku vydala za Vendela Šurana.

 

„Ako končiaca študentka som padla do oka jemu aj učiteľovi matematiky. Náhoda chcela, že sa obaja stretli naraz pri našej bránke. Jeden otcovi tvrdil, že ma ide doučovať, druhý že prišiel pre môj podpis ohľadne zmluvy. Napokon z dvojice otec vpustil pána advokáta a ten sa časom stal aj mojím manželom,“ usmiala sa Vlasta Šuranová.


Jej muž bol vo svojej pracovnej oblasti úspešný. V päťdesiatych rokoch však musel znášať snahy režimu o jeho prenasledovanie ako veľká časť vtedajšej inteligencie.

 

Prsteň z manželstva nosí naďalej na rukách.

 

 

Napokon všetky ataky ustál a podarilo sa mu s rodinou fungovať v krajine v rámci možností. Dožil sa napokon 81 rokov.


„Jeho veľmi dobrým priateľom bol futbalový tréner Anton Malatinský. Často chodievali spolu hrávať karty, prípadne na vínko. Stretávali sa bez mojej prítomností, jedného dňa však manžel zobral aj mňa. Pamätám si, ako mi Tonko vravel, že mu je veľmi vďačný za to, že mu pomohol zohnať prácu na úrade, kde bol oficiálne zamestnaný.“


Storočná oslávenkyňa aj pre tieto väzby mala blízko k Spartaku. „Manžel chodieval hádam na každý zápas, ja som sa občas pridala, neskôr som sledovala futbal v televízii. V posledných rokoch sa tomu však už nevenujem, Spartaku ale stále držím palce.“

 

V lete rada oddychuje na záhradke v tieni vysokej čerešne.

 

 

Petrovi Bročkovi venovala čokoládového zajaca

Trnavu si počas života obľúbila, s kamarátkami svojho času chodievali pravidelne na kávu so šľahačkou do baru v obchodnom dome Jednota.

 

„V partii bola aj babka súčasného primátora Petra Bročku. Spomínam si, že počas jedného veľkonočného pondelka ho strážila a zobrala ho s nami. Vtedy to bol malý Peťo, mohol mať osem rokov, dala som mu na šibačku čokoládového zajaca. Keď som ho pred istým časom stretla, túto príhodu som mu pripomenula a spolu sme sa zasmiali,“ vraví Vlasta Šuranová.


Na oslavu sto rokov pôvodne pozvala len deti so životnými partnermi. Potajomky však prišli aj vnúčatá a ďalší členovia rodiny. Pogratulovať pri takom jubileu sa predsa patrí. „Potešila ma ich prítomnosť,“ povedala. 

 

So synom Vendelínom vo svojej obývačke.

 


So životom a bežnými úkonmi jej dnes pomáhajú synovia, ktorí sa pri nej striedajú. „Každý večer o deviatej mi volá dcéra žijúca v Bratislave. Veľmi si tiež vážim, že mi syn a vnuci prišli pomôcť s údržbou dvora.“


A aký má recept na dlhovekosť? Ťažko povedať. Rada si dá všetky možné nezdravé jedlá, jej špecialitou je pikantná klobáska.

 

Nepohrdne pohárom vínka, nikdy však nefajčila.

 

Snaží sa vyhýbať stresu, doma dokonca zaviedla pravidlo, že o politike sa v rámci rodinných stretnutí nediskutuje.

 

Letná rodinná návšteva u Vlasty Šuranovej.

 

Vnučka Andrea prišla Vlaste Šuranovej zagratulovať ešte v lete, keďže žije v Bostone. Počas pobytu na Slovensku jej priniesla kyticu sto kusov červených ruží.

 

Oslavu stých narodenín chcela mať najprv v úzkom kruhu rodiny.

 

Do trnavskej reštaurácie Phoenix jej však napokon v rámci prekvapenia prišli gratulovať aj vnúčatá a pravnúčatá.

 

Sfukovali sa aj sviečky na torte s číslom 100.

 

Na oslave nemohli chýbať ani balóny vytvárajúce číslo 100. Nad osláveňkyňou stojí vnuk Patrik s manželkou Zuzanou. V čiernom pravnuk Michal, pravnučka Patrícia a jej priateľ Lukáš.

 

Dáma, ktorá má štýl.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama