VIDEO: Hudobná lahôdka v Dome hudby vekom na chuti nestratila
AKTUALITY - Trnava | 8.10.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek
Trnava je mestom hudby. Nielen vďaka Mikulášovi Schneidrovi-Trnavskému. Koľko v nej však pôsobilo hudobníkov či kapiel, nikto presne nezráta. Aspoň na tých, čo sa nezabudlo, upozorňuje nová výstava Západoslovenského múzea. Ako inak, v dome M. Schneidra-Trnavského.
Približuje čiastočne spracovanú históriu populárnej hudby v meste. Sústreďuje sa najmä na obdobie po
druhej svetovej vojne do roku 1989. "Predchádzal jej niekoľkomesačný výskum. Oslovili sme žijúcich pamätníkov, hudobníkov i rodinných príslušníkov tých, ktorí sa prípravy projektu nedožili. Zozbierali sme
dostatočný počet fotografického a dokumentačného materiálu, ktorý sa ani nezmestil na výstavné panely, preto sme ho umiestnili do zvláštneho zošita, kde si fotografie i texty môžu návštevníci pozrieť," uviedla autorka výstavy Simona Jurčová. Spoluautorka výstavy Lucia Duchoňová konštatovala, že kaviarenské kapely 40. a 50. rokov patrili k bežnému spoločenskému koloritu Trnavy. "Dnes si už len málokto uvedomí, že mnohí
hudobníci mali za sebou odborné štúdium na konzervatóriu. Hrali na viacerých hudobných nástrojoch, ktoré počas vystúpenia menili a mnohí z nich vedeli rozpisovať partitúry, aranžovať a komponovať," pripomenula.
reklama
Podstatnú časť výstavy však tvoria zbierkové predmety z obdobia beatovej horúčky v meste. Nečudo, hudobníci tejto doby ešte stále žijú a hrajú. Aj preto je toto a mladšie obdobie histórie populárnej hudby v meste podrobnejšie zmapované. Kto však pozná históriu alebo má vedomosti, kde by sa dali nájsť informácie o predvojnovej a medzivojnovej ére hudby v Trnave, môže sa o ne podeliť s autorkami výstavy. Ako uviedli na vernisáži, je to živá výstava, ktorá si zaslúži doplnenie o nové poznatky i artefakty.