Trnavské rybníky
reklama

Jozef Beno a Miloš Cako z Ružindola darovali krv 96-krát: Je to ako droga

AKTUALITY - Región | 25.10.2023, 17.24, Ján Král

Takto o rok plánuje mať za sebou sté darovanie.

Jozef Beno a Miloš Cako z Ružindola darovali krv 96-krát: Je to ako droga

Darcovia krvi, ktorí prijali pozvanie na stretnutie. Foto: Ján Král

reklama

 

Pomáhajú zachraňovať životy. Nezištne. Darcovia krvi venujú najvázcnejšiu tekutinu na svete z presvedčenia a v Ružindole sa im aj preto rozhodli minulý týždeň poďakovať.

 

V obci zorganizovali stretnutie tých, ktorí už majú za sebou mnohonásobné odbery.


Rekordmanom v obci ležiacej neďaleko Trnavy je 73-ročný Jozef Beno. Držiteľ Diamantovej Jánskeho plakety daroval krv 96-krát. 

Trnava - Kamenáč
reklama


"Prvýkrát to bolo v roku 1975. Boli sme v Bratislave na futbale, naša reprezentácia mala hrať s Anglickom, pre hmlu však zápas prerušili a odložili. Stretnutie sa dohrávalo na druhý deň, a tak aby som mal v práci voľno a dostal som sa na futbal, išiel som darovať krv," spomína na svoj prvý odber Beno.


Postune sa z neho stal pravidelný darca. "Chodil som raz za štyri mesiace, išlo mi aj o to, aby som poznal svoj zdravotný stav. Človeku pri odbere skontrolujú krv. Stalo sa mi, že ma na odber aj nezobrali, ale to preto, že sme boli pár dní predtým v Opoji na hodoch a husacinu ešte videli v krvi... Týždeň na to už bolo všetko v poriadku," zasmial sa. 

 

Jozef Beno a Miloš Cako už majú zhodne 96 odberov krvi.

 


Päťdesiatnik Miloš Cako je ešte stále aktívnym darcom krvi. Urobil tak aj tento pondelok, čím vyrovnal Jozefa Bena. Na konte už má tiež 96 odberov.


"Prvýkrát som bol darovať v roku 1997. Zomrel mi otec a chcel som preto urobiť niečo pre druhých. Pre mnohých pravidelných darcov je darovanie krvi už ako taká droga. Človek získa dobrý pocit. Určité roky som vynechal pre problémy s tlakom, ale vrátil som sa k tomu a ak sa podarí, o rok by som chcel mať v tomto čase sté darovanie," vraví Cako.


Na odbery chodí každé tri mesiace. Po darovaní sa do 24 hodín zaeviduje na ďalší termín. "Ak to nadnesiem, chodím aj preto, že na transfúznej službe robia pekné mladé sestričky. Personál je veľmi milý a ústretový. Každé tri mesiace mám skontrolovaný zdravotný stav, čo je veľké plus. Teší ma, že v Ružindole je dobrá základňa darcov a verím, že sa bude rozširovať," doplnil.

 

Jozef Beno má od Slovenského Červeného kríža túto pamiatku.

 


Michal Backa je aj vo veku 46 rokov aktívnym futbalistom, za Ružindol hráva v strede obrany. Futbal je populárny šport, občas však jeho aktérov bolí a to pocítil v mladom veku, keď mu brankár po dopade zlomil nohu.


"Išlo o otvorenú zlomeninu, vyžiadalo si to operačný zákrok, na sále som bol viac ako štyri hodiny. Potrebné bolo aj doplnenie krvi, tak som si po doliečení povedal, že pôjdem splatiť dlh a nemocnici krv vrátim, aby pomohla zase niekomu inému," priblížil svoju motiváciu Backa. Na konte má 35 darovaní a plánuje toto číslo navyšiť.


Stretnutie mnohonásobných ružindolských darcov krvi zvolal starosta obce Peter Galanský. Sám patrí k pravidelným návštevníkom transfúznej služby, darovať najvzácnejšiu tekutinu bol už 40-krát.


"Veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí sú napriek pracovnému vyťaženiu a stresu, ochotní ísť a obetovať deň, aby pomohli zachrániť životy. V Ružindole máme do 50 ocenených darcov krv, od minulého roka viem, že pribudli minimálne ďalší traja," uviedol Galanský.

 

Malá drobnosť pre darcov od Obce Ružindol.

 


Darcov čakala okrem pohostenie fľaška červeného vína s náramkom darcu krvi. Poďakovať prišla aj Eva Gbelcová zo Slovenského Červeného kríža.

 

Svoj príhovor zakončila veľavravne. "Nebudem ďalej zbytočne hovoriť, svoj postoj k vám vyjadrím radšej gestom." Pred darcami sa hlboko uklonila...

 

Čísla ružindolských darcov krvi

Jozef Beno - 96 odberov


Miloš Cako - 96


Dušan Šottník - 53


Peter Galanský - 40


Peter Drahoš - 38


Mária Drobná - 38


Marián Jančula - 37


Michal Backa - 35


Kristína Boriková - 33


Peter Belanský - 27


Marek Hafrovič - 26


Ondrej Varga - 22


Ján Machata - 20 + 


Stanislav Vragaš - 20 +


Pavol Drobný - 13


Ivan Šulan - 11


Jozef Ivančík - 10

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama