Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: O viacerých hráčoch Nordsjaellandu ešte bude počuť

ŠPORT - Futbal - Spartak | 26.10.2023, 11.27, Ján Král

Na trnavský Spartak čaká mimoriadne zaujímavý súper. Dánsky FC Nordsjaelland, s ktorým sa andeli stretnú vo štvrtok o 21:00 v rámci Európskej konferenčnej ligy, pre našinca nie je až tak známa značka. V európskom futbale má však čoraz väčší cveng.

NÁZORY: O viacerých hráčoch Nordsjaellandu ešte bude počuť

Oslava dánskeho tímu po víťaznom zápase. Foto: FC Nordsjaelland

Púpavy pri aleji
reklama

 

Nordsjaelland sa Slovákom spája hlavne s menom Stanislava Lobotku, ktorý tu nakopol svoju kariéru. Už len to, že jeden z najlepších slovenských stredopoliarov hral za tento dánsky klub, nie je žiadna náhoda ale výsledok systematickej práce škandinávskeho klubu, ktorý ide podobnou cestou ako Ajax Amsterdam, Borussia Dortmund či Salzburg.

 

Filozofiou je nájsť už v mladom veku kvalitného hráča, kúpiť ho za relatívne dobré peniaze, dokreovať ho, ukázať svetu v lige a na zahraničnej scéne a neskôr ťažiť z jeho výhodného predaja.


Nordsjaelland skončil v minulej sezóne dánskej ligy na druhom mieste. Klub vznikol pre zhruba dvoma desaťročiami fúziou dvoch iných celkov, napreduje však neuveriteľným tempom.

ŠUPA technika
reklama


Okrem Dánska prevádzkuje futbalovú akadémiu Right to dream v Ghane, odkiaľ čerpá mnohé talenty pre svoj A-tím. Ďalšiu spustí v USA v San Diegu a tretiu v Egypte.

 

Na sociálnej sieti nedávno klub zverejnil video, ako v púštnom prostredí vytvorili tri ihriská so zázemím a tribúnou.

 

 

To, aké zázemie majú hráči v Dánsku, je aj škoda popisovať. Martin Vantruba, ktorý v Nordsjaellande pôsobil, vravel, že na tréning mohli jeho spoluhráči pokojne chodiť v šlapkách z ubytovacieho zariadenia ležiaceho vedľa štadióna.

 

A teraz si prepnite do slovenských reálií...


Pri súpiske hráčov, ktoré má Nordsjaelland zverejnené na webe, nájdete podrobné štatistiky. Kluby si obvykle tieto údaje nechávajú pre svoju internú podobu, v Nordsjaellande si však povedali, že sa tým tajiť nebudú.

 

Ono ani niet prečo tajiť to, čo je dobré.


Stačí si pozrieť údaje zrejme najlepšieho ofenzívneho hráča tímu Ibrahima Osmana. Stále len 18-ročný krídelník dosiahol v tejto sezóne rýchlosť šprintu 35,7 km/h. To sú čísla, s ktorými by patril medzi najlepších šprintérov aj v nemeckej Bundeslige.

 

Pre ilustráciu, nemeckým rekordérom je Karim Adeyemi, ktorému namerali 36,65 km/h.


Osman, ktorého uvidíme v Trnave s číslom 14 na drese, je vychádzajúca hviezda európskeho futbalu, v Nordsjaellande patrí ku kľúčovým postavám ofenzívy.

 

V tejto sezóne má na svedomí už viac ako 40 streleckých pokusov, zhruba o 10 menej má hrotový Ingvartsen (v minulej sezóne hráč bundesligového Mainzu). 


Osman vyniká nad ostatnými aj v úspešnosti súbojov jeden na jedného. Zároveň je hráčom, ktorý vytvoril druhý najvyšší počet šancí svojho tímu, v aktuálnej sezóne má v tomto ukazovateli lepšie čísla už len Daniel Svensson. Ten na ihrisku nastúpi s číslom 27, hrať by mal pri rozostavení 4-3-3 v stredovej formácii.


Podľa čísiel je najlepším hráčom v odoberaní lopty stredopoliar Jeppe Tverskov (č. 6), jeden z mála tridsiatnikov v dánskom tíme, ktorý stavia hlavne na mladej dravosti. Do klubu prišiel v lete z konkurenčného Odense.


Stopér Adamo Nagalo (č. 39) má zase najviac presných prihrávok medzi líniami. Tretí v tomto ukazovateli je jeho parťák zo stredu obrany Kian Hansen. Aj z týchto údajov sa dá čítať typická hra Nordsjaellandu – konštruktívna rozohrávka od obrany.

 

Tréner Michal Gašparík o tomto dobre vie, takisto videl, že snaha súputníkov v skupine – Fenerbahce a Ludogorca – o vysoký pressing dopadla proti Dánom zle nedobre. Bulhari dostali sedmičku, Turci zachraňovali výsledok zo štandardiek.


Recept pre Trnavu teda môže viesť cez kompaktnú blokovú obranu, niečo však budú musieť červeno-čierni vymyslieť aj smerom dopredu. Na bezgólový výsledok sa s tak ofenzívne nastaveným tímom, ako je Nordsjaelland hrať nedá.


„Dánsky futbal išiel mimoriadne dopredu. Analyzovali sme mnoho duelov nášho súpera v lige, musím povedať, že takmer všetky kluby sa snažili o dynamický, rýchly a kolmý futbal. Veľmi dobre sa to pozeralo. Zároveň to bude pre nás vo štvrtkovom dueli výzva,“ povedal asistent trénera Tomáš Prisztács, ktorý sa venuje okrem iného videoanalýzam trnavských protivníkov.


Každopádne, v Trnave sa možno tešiť na solídny futbalový zážitok. Ultras opäť chystajú aj choreo, takže po fanúšikovskej stránke si tiež návštevníci štadióna prídu na svoje. Výkop je o 21:00, vstupenky sú ešte v predaji online.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama