Trnavské rybníky
reklama

Obnovenú plaváreň si pozrela aj legenda trnavského plávania Ladislav Hlavatý

AKTUALITY - Trnava | 27.10.2023, 18.16, prispievatelia

Ladislav Hlavatý bol aj pri otvorení pôvodnej verzie plavárne v šesťdesiatych rokoch.

Obnovenú plaváreň si pozrela aj legenda trnavského plávania Ladislav Hlavatý

V rozhovore s Ladislavom Hlavatým je vľavo prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek a vpravo dekan Mtf STU Miloš Čambál. Foto (5x): Pavol Machovič

reklama

 

Rekonštrukcia plavárne Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave je podľa predsedu správnej rady Fondu na podporu športu Ladislava Križana ukážkovým príkladom pre celé Slovensko, ktoré trápi polarizácia spoločnosti.

 

Na jej financovaní za 2,7 milióna eur sa podieľali okrem samotnej fakulty a Fondu na podporu športu aj Trnavský samosprávny kraj a mesto Trnava. Bez takto združených prostriedkov by bola pôvodná plaváreň stále zatvorená.

 

„Ak sa má posunúť vpred nielen rekonštrukcia ďalších bazénov po celom Slovensku, ale i výstavba úplne nových bazénov, podobné dohody budú nevyhnutné medzi mestami, krajmi a ďalšími dotknutými aktérmi po celom Slovensku,“ povedal Križan na piatkovom slávnostnom otvorení plavárne.

Munipolis
reklama

 

Ocenil zastupiteľstvá oboch samospráv za to, že vyčlenili po 400-tisíc na obnovu plavárne, aj keď nie je ich majetkom.

 

Fond na podporu športu podporil rekonštrukciu čiastkou takmer 1,2 milióna eur, čiastkou viac ako 750-tisíc dofinancovala rekonštrukciu fakulta.

 

Jej dekan Miloš Čambál povedal, že z pôvodnej plavárne, ktorá slúžila viac ako polstoročie, zostala len bazénová jama a niektoré steny. Dnes má nový plavecký aj výcvikový bazén, ako aj všetky technológie a zázemie.

 

Trnava má reprezentatívnu plaváreň.

 

 

Vzájomnú spoluprácu na financovaní veľmi náročného projektu ocenil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a primátor Trnavy Peter Bročka.

 

Po zabezpečení všetkých nevyhnutných služieb a technických záležitostí bude plaváreň sprístupnená aj širokej verejnosti.

 

Plavecký bazén po rekonštrukcii spĺňa podmienky Európskej plaveckej ligy i podmienky súťažného poriadku Slovenskej plaveckej federácie.

 

Pásku strihali zástupcovia samospráv a inštitúcií v županoch. Následne si v bazéne zaplávali.

 

 

Na slávnostnom otvorení plavárne nechýbal ani nestor trnavského, slovenského či československého plávania Ladislav Hlavatý, ktorý bol aj pri otvorení pôvodnej v roku 1967. Aj keď slúžila celé desaťročia, mala od začiatku určité chyby, ktoré sa prejavili neskôr, keď sa bazén "prelomil".

 

Okrem toho, že naučil plávať tisícky detí aj dospelých z Trnavy a okolia, trénoval aj viacerých reprezentantov vrátane Marcela Géryho či Martiny Moravcovej.

 

Ako povedal, po zatvorení starej plavárne pre zlý technický stav pred niekoľkými rokmi už ani neveril, že raz bude na jej mieste prakticky úplne nová.

 

Keď spolupráca funguje na viacerých úrovniach, podarí sa dielo prospešné pre všetkých.

 

Už slúži plavcom.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama