Trnavské rybníky
reklama

Čo ak bude referendum úspešné? Trnavčania by sa podľa radnice skladali na parkovanie iným

AKTUALITY - Trnava | 28.10.2023, 09.03, prispievatelia

Trnavská radnica tiež hovorí, že by vznikol parkovací chaos.

Čo ak bude referendum úspešné? Trnavčania by sa podľa radnice skladali na parkovanie iným

Ilustračné foto: trnavskyhlas.sk

reklama

 

Ak bude miestne referendum o zrušení súčasnej parkovacej politiky v Trnave platné a Mestské zastupiteľstvo v Trnave by požiadavkám z petície vyhovelo, Trnava by mohla zostať určitý čas bez akejkoľvek regulácie parkovania, vrátane centra mesta.

 

Z textu petície vyplýva, že podmienkou jej signatárov pre zavedenie parkovacej politiky mesta je, okrem iného, vybudovanie bezplatných záchytných parkovísk s kapacitou 1 380 parkovacích miest.

 

„V realite by to znamenalo tri až päť rokov chaosu a výrazne viac ako 10 miliónov eur investovaných z peňazí Trnavčanov do tejto infraštruktúry. Svojimi daňami a poplatkami by sa občania Trnavy skladali na parkovanie zadarmo pre ľudí z okolia,“ odpovedala hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová na otázky agentúry SITA, ako dlho by trvalo vybudovanie takého počtu parkovacích miest a koľko by to stálo.

Munipolis
reklama

 

Dodala, že zrušenie všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní motorových vozidiel by znamenalo aj výpadok v príjmoch mesta na úrovni približne 3 milióny eur ročne.

 

Obsah otázok z petície je podľa stanoviska trnavskej radnice diskutabilný, ak nie sporný.

 

Petíciu za vyhlásenie miestneho referenda o zrušení terajšej parkovacej politiky v Trnave podpísalo viac ako 25 800 ľudí, z toho viac ako 19 200 obyvateľov Trnavy.

 

Mestské zastupiteľstvo v Trnave na svojom zasadnutí 2. novembra určí overovateľov petície.

 

Ak budú splnené zákonné podmienky, mestské zastupiteľstvo musí podľa vedúceho právneho odboru Mestského úradu v Trnave Igora Kršiaka referendum vyhlásiť.

 

Stalo by sa tak na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

 

Trnavčania by v prípade konania miestneho referenda odpovedali na päť otázok. Prvá sa týka zrušenia VZN, ktoré rieši parkovanie v meste.

 

Druhá hovorí o podmienke vybudovať záchytné parkoviská s kapacitou 1 380 bezplatných parkovacích miest, tretia o pravidelnej kyvadlovej autobusovej doprave zo záchytných parkovísk do centra mesta, štvrtá a piata hovorí o konkrétnych podmienkach pre zavedenie rezidentského parkovania.

 

Výsledky miestneho referenda by podľa zákona o obecnom zriadení boli platné vtedy, ak by sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a ak by rozhodnutie bolo prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov miestneho referenda.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama