Trnavské rybníky
reklama

Zomrel Milan Repka, odborník na jadrovú energetiku

AKTUALITY - Piešťany | 7.11.2023, 13.24, prispievatelia

Bol aj držiteľom pamätného listu Trnavského samosprávneho kraja. 

Zomrel Milan Repka, odborník na jadrovú energetiku

Milan Repka. Foto: archív rodiny


Vo veku 79 rokov zomrel jeden z odborníkov na jadrovú energetiku Milan Repka. Rodák z Horných Zeleníc pri Hlohovci bol jedným z prvých pracovníkov elektrárne Jaslovské Bohunice.

 

V detstve ho ovplyvnilo, že ako päťročný stratil matku. So sestrou krátko vyrastali len s otcom, ktorý sa oženil s matkinou sestrou a narodili sa im ešte tri deti. To viedlo Milana Repku aj k akejsi prirodzenej životaschopnosti. 


Milan Repka po štúdiách na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave (absolvoval v r. 1967) pracoval celý produktívny vek v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach.

 

V roku 1973 skončil postgraduálne štúdium na Fakulte jaderní a fyzikálně inženýrské ČVUT v Prahe. Do roku 1977 pracoval v prevádzke JE A-1 na operátorských funkciách, v rokoch 1982 — 1991 ako vedúci odboru v primárnej časti JE V-1, JE V-2.

 

Od roku 1992 bol špecialistom na rekonštrukcie blokov jadrovej elektrárne. Bol zodpovedný za žíhanie tlakových nádob reaktorov, zvyšovanie tesnosti hermetickej zóny JE V-1 a ďalšie opatrenia malej a postupnej rekonštrukcie JE V1 a modernizácie JE V2.

 

Milan Repka (vpredu) so spolupracovníkmi v AE J Bohunice. Foto: archív rodiny

 

 

V rokoch 1994 — 96 bol vedúcim projektu žíhania JE Loviisa vo Fínsku. Ako špecialista sa až do odchodu do dôchodku v roku 2004 zameral na zvyšovanie bezpečnosti jadrových blokov V1 a V2 a aj ďalších projektoch v rámci EBO - Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. 


Milan Repka žil celý život v Piešťanoch a bol aktívny aj mimo svoju prácu, napríklad 42 rokov pôsobil ako zástupca vlastníkov bytového domu a prichádzal s rôznymi nápadmi a vylepšeniami.

 

Bol aj držiteľom pamätného listu Trnavského samosprávneho kraja. 


(maju)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama