Trnavské rybníky
reklama

Do Dánska cestuje so Spartakom aj uzdravený Bukata, na Manchester nebude čas

ŠPORT - Futbal - Spartak | 8.11.2023, 07.00, Ján Král

Spartak Trnava odlieta v stredu o 9:00 z bratislavského letiska do Kodane, vo štvrtok o 18:45 ho vo Farume, meste vzdialenom 20-kilometrov od metropoly Dánska, čaká zápas Európskej konferenčnej ligy s Nordsjaellandom. Pred štvrtým vystúpením andelov v skupinovej fáze európskeho futbalového pohára sme hovorili s trénerom Spartaka Michalom Gašparíkom.

Do Dánska cestuje so Spartakom aj uzdravený Bukata, na Manchester nebude čas

Tréner Spartaka Michal Gašparík. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ako sú na tom hráči pred odchodom do Dánska?
- Chceli sme urýchliť návrat Martina Bukatu, dali sme ho preto v nedeľu hrať na 30 minút za Malženice proti Šamorínu. Odozva bola v poriadku, berieme ho teda aj na zápas. V poslednom stretnutí so Zlatými Moravcami sa zranil Martin Šulek, ten ešte netrénuje s tímom. U Bernáta sono odhalilo trhlinu vo svale, je to zhruba na mesiac pauzy. Na dlhšie vypadli takisto aj Mikovič a Oseni. U ostatných je to po starom.

 

 

Momentálne máte mimo hry až deväť futbalistov. Musíte kvôli tomu prekopávať taktiku, ktorú by ste inak v zápase použili?
- To nie, stále nám to vychádza, že dokážeme vyskladať zostavu. Nemáme však alternatívy do obrany, ak sa niekto zraní, ako teraz Šulek, musíme tam už alternovať. Čo sa týka krídel, stredových hráčov a útočníka, stále máme možnosti.

 

 

Prvý zápas s Nordsjaellandom ste hrali s troma stopérmi a stiahnutými wingbackmi. Plánujete takto ísť aj do odvety?
- V slovenskom pohári aj v lige sme už hrali v štvorčlennej obrane. Toto je jediný zápas, kde zvažujeme, či budeme hrať vzadu vo štvorici alebo pätici. Zvyšné duely v tomto roku už plánujeme odohrať v pôvodnom systéme 4-1-4-1. Teraz ešte máme otáznik, akú schému zvolíme.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Azangovi sa darí strieľať góly, presadil sa proti Trenčínu aj Zlatým Moravciam. Presvedčil vás, že patrí do základnej zostavy?
- Áno, presvedčil. Z trojice krídelníkov podáva momentálne najlepšie výkony, je veľmi efektívny a zariadil nám teraz dve víťazstvá. Teším sa aj za neho, pretože sa dlhšie hľadal, ale aktuálne tímu veľmi pomohol po bodovej stránke.

 

 

Odkryl vám úvodný zápas s Nordsjaellandom niečo, čo sa nedalo o súperovi vyčítať z predošlých poznatkov? Museli ste hráčov na niečo špeciálne upozorňovať?
- Vždy je to niečo trochu iné. Keď do systému vložia iného hráča, ich systém sa trochu zmení. Samozrejme, princípy majú zachované, na ihrisku sú hráči blízko pri sebe, hrajú na veľa krátkych prihrávok. Rozostavenie dokážu meniť, aj v lige hrali v dvoch systémoch – 4-3-3 alebo 3-4-3. Snažili sme sa nachystať na všetky alternatívy, ktoré sa môžu v zápase vyskytnúť. Je to však ťažké, stačí, aby zmenili iné krídlo a už sa im zmení celá schéma zakladania a vedenia útoku. V tomto sú veľmi variabilní.

 

 

Po zápase prespíte v Dánsku a následne v piatok letíte z Kodane priamo do Košíc, kde vás v nedeľu čaká ligový súboj s domácim FC. Cieľom je odbúrať cestovanie autobusom?
- Presne tak. Chceli sme to spojiť, ide o záver najťažšieho obdobia, keď máme veľa zápasov za sebou. Nasledovať bude reprezentačná prestávka, po ktorej už program nie je tak nahustený ako doteraz. Z tohto pohľadu som spokojný, že napriek evidentnej únave sme postúpili v slovenskom pohári a urobili dobrý bodový zisk v lige. Okrem Slovana sme stretnutia zvládli na tri body. Síce sa to ťažko hovorí, ale ak sme z pohľadu tabuľky mali s niekým prehrať, tak so Slovanom, pretože pre nás boli kľúčové iné zápasy, ako napr. v Trenčíne, kde sme vďaka výhre stiahli stratu na mužstvá postavené v ligovom poradí vtedy pred nami.

 

 

Budete hráčov motivovať k vyššiemu bodovému zisku v najbližších dvoch súťažných stretnutiach aj tým, že by ste im pridali deň voľna počas reprezentačnej prestávky?
- Nie, chalani vedia, že voľna budú mať viac. Dostanú až štyri dni pauzu, všetci to potrebujú. Tieto veci sme si nastavovali vopred. Pre nás je motiváciou skúsiť sa popasovať v Európe o nejaký ten bod a samozrejme v lige vieme, o čo hráme. Dotlačili sme sa na tretie miesto, potrebujeme to potvrdzovať, takže ťažký zápas v Košiciach chceme tiež zvládnuť trojbodovo.

 

 

V Kodani hrá v stredu Manchester United. Pôjdete sa priamo na štadión inšpirovať anglickým futbalom?
- Vieme, že tam hrajú, dokonca nám uchmatli jeden z hotelov, ktorý sme si vyberali na ubytovanie. Rezervovali si ho skôr. Tam ale nemáme na návštevu duelu čas, máme svoj program, zápas Kodane s United si pozrieme maximálne tak po večeri na hoteli v televízii.

 

Röntgen odstránil obavy zo zlomeniny

Utorňajší tréning absolvovali futbalisti Spartaka na umelej tráve na Slávii. Pre zranenie sa pripravoval len individuálne pod vedením kondičného trénera Michala Kukučku obranca Martin Šulek. 


Problémy mu začali už v Trenčíne, keď ho pri gólovej akcii na 2:3, ktorú rozbehol pre Azanga, nepríjemne prebrúsil trenčiansky stredopoliar Bariš. Následne vynechal pre bolesti v pravej nohe pohárový súboj v Považskej Bystrici.

 

So Zlatými Moravcami opäť figuroval v základnej jedenástke, avšak odohral len 43 minút. Po zákroku Gona musel opustiť trávnik na nosidlách.


„Röntgen našťastie neukázal žiadnu zlomeninu, kosť v oblasti členku je ale silno narazená. To sa mi stalo už v Trenčíne, teraz so Zlatými Moravcami mi to protihráč znova trafil. Je to len silno narazené, našťastie nič vážne,“ hovorí Martin Šulek.


„V utorok som skúšal behať, s loptou som nerobil nič. Je to citlivé na kontakty. Limituje ma to aj pri behu. Na štvrtok to asi do zápasu nebude,“ pokračoval.

 

Pod vedením kondičného trénera Michala Kukučku trénovali v utorok okrem Martina Šuleka (uprostred) aj Marek Ujlaky a Kazeem Bolaji. Foto: Ján Král

 


Nordsjaelland ukázal v Trnave kvalitu, andelov čaká proti kombinačne silnému súperovi ťažký duel o to viac, že sa bude hrať na umelej tráve.


„Hlavne sú dobrí na lopte, majú dobré prienikové prihrávky a ich krídelníci sú vyborní v hre jeden na jedného. Tým, že budú hrať na umelej tráve, bude ich hra zrejme ešte rýchlejšia. Majú svoje automatizmy, bude to proti nim ťažké,“ povedal Šulek.


Otvorený zostáva jeho prípadný štart v nedeľu na košickej pôde. „V lige sme vonku ešte neprehrali, máme v tomto dobrú sériu. Na východ republiky pôjdeme s cieľom získať tri body,“ dodal.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama