Trnavské rybníky
reklama

Hody na Martina budú v Hrnčiarovciach, Drahovciach, Dolnom Lopašove aj v Paderovciach

AKTUALITY - Región | 8.11.2023, 18.19, prispievatelia

V Európe nesie meno sv. Martina niekoľko tisíc kostolov a kláštorov. V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany sme narátali jedenásť kostolov, ktorých patrónom je sv. Martin.

Hody na Martina budú v Hrnčiarovciach, Drahovciach, Dolnom Lopašove aj v Paderovciach

Kostol sv. Martina v Drahovciach pochádza z roku 1777, ale aj predtým mali v dedine kostol zasvätený sv. Martinovi. FOTO: Pavol Machovič

reklama

 

Martinské hody budú počas nadchádzajúceho víkendu v dvanástich obciach nášho regiónu, do ktorého rátame okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany.

 

Svätý Martin, biskup z Tours, je teda u nás ešte viac populárny patrón kostolov, ako svätý Michal. Kde sa teda budú túto nedeľu vypekať kačice, husi a hodové zákusky?

 

V okrese Trnava v Hrnčiarovciach nad Parnou, v Suchej nad Parnou, v Hornom Dubovom a v Paderovciach, čo je v súčasnosti miestna časť Jaslovských Bohuníc.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

V okrese Piešťany budú hodovať v Drahovciach, Dolnom Lopašove, Banke a vo Vrbovom, v okrese Hlohovec v Jalšovom, Horných Zeleniciach, Merašiciach a Kľačanoch.

 

Aj keď majú hody v prvom rade priamy súvis s patrónom kostola, v minulosti bývali príležitosťou na poriadne, niekde aj trojdňové hodové zábavy.

 

V Drahovciach sa dobrej zábavy nevzdali, v piatok sa budú v kultúrnom dome zabávať s Ľudovou hudbou Stana Baláža a v sobotu s Bystríkom a jeho bandou.

 

V Dolnom Lopašove bude v sobotu večer vyhrávať kapela Lopašovskí chlapci, ešte predtým bude možnosť od 17:00 kúpiť si zabíjačkové špeciality.

 

Hodová zábava bude v sobotu , samozrejme, aj v Hrnčiarovciach, hrať bude DJ Michael.

 

V Suchej nad Parnou budú mať špeciálnou zábavu v štýle country, písali sme o nej TU: V Suchej nad Parnou chystajú počas hodov Country bál

 

A ešte pár slov o sv. Martinovi, biskupovi z Tours. Žil v 4. storočí, za biskupa bol vysvätený pravdepodobne v roku 371.

 

Zomrel 8. novembra 397, pochovali ho 11. novembra 397 v Tours, kde nad jeho hrobom neskôr postavili baziliku.

 

Rajmund Ondruš, ktorý pôsobil v komunite jezuitov aj v Trnave,  v knihe Blízki Bohu i ľuďom napísal, že v Európe nesie meno sv. Martina niekoľko tisíc kostolov a kláštorov, viaceré mestá, hrady, ostrovy a iné lokality.

 

Len vo Francúzsku bolo sv. Martinovi zasvätených viac ako 3600 kostolov a kláštorov.

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama
Cisárky Sereď
reklama