Trnavské rybníky
reklama

Umelá tráva bude výhoda Nordsjaellandu, spartakovci vedia, čoho sa vyvarovať

ŠPORT - Futbal - Spartak | 9.11.2023, 07.00, Ján Král

Futbalisti Martin Bukata a Roman Procházka popri živote futbalových profesionálov začínajú trénovať malé deti.

Umelá tráva bude výhoda Nordsjaellandu, spartakovci vedia, čoho sa vyvarovať

Roman Procházka a Martin Bukata počas tréningu na štadióne Nordsjaellandu. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

Futbalisti trnavského Spartaka si v stredu podvečer zatrénovali na štadióne Right to dream park, kde ich dnes od 18:45 čaká súboj skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy s Nordsjaellandom. 


Predpoveď počasia na štvrtok hovorí o zamračenom počasí s dažďovými zrážkami, ustať by mali vo večerných hodinách, približne v čase zápasu. Teplota bude okolo 8 stupňov, pocitovo vzhľadom na vlhkosť vzduchu ešte nižšia.


Umelý trávnik, na ktorom sa duel odohrá, bude mokrý a teda sklz lopty rýchly.

ŠUPA technika
reklama


„Lopta je na tom povrchu extrémne rýchla, na to si treba zvyknúť. Musíme si presne prihrávať, ak ide pas polmetra vedľa, už sa to nestíha. To bude rozhodovať v zápase, aby sme nemali zbytočné straty a hrali sme rýchlo. Oni sú na umelú trávu zvyknutí, my sa musíme prispôsobiť,“ povedal stredopoliar Spartaka Martina Bukata.


Doplnil ho kolega zo stredovej formácie Roman Procházka: „Keď na tom trénujete denne, je to fantastické, lebo lopta je presná, keď sa hrá do nohy, neodskočí, môžete dávať aj prudké prihrávky a ľahko sa spracovávajú. Je to ich výhoda, preto aj hrajú futbal, aký hrajú.“


Dánskemu súperovi zložil odchovanec Spartaka poklonu. „Sú to mladí, talentovaní a šikovní chalani, veľmi dobre pracujú s loptou, málo ju strácajú. V prvom zápase sme mali dobré úseky, kedy sme ich aj my dokázali zatlačiť, hlavne v druhom polčase. Odveta sa hrá vždy lepšie, vieme, čo od nich čakať. Bude to ťažké, ale máme šancu niečo uhrať,“ vyjadril sa Procházka.


Martin Bukata nebol v úvodnom dueli ani na súpiske, limitovalo ho svalové zranenie. Teraz už je v poriadku, v nedeľu odohral polhodinu za druholigovú farmu Spartaka z Malženíc a prispel k triumfu tímu 4:0 nad Šamorínom. Hralo sa na ťažkom teréne.

 

„Išlo však o to, aby som sa rozbehal a to splnilo cieľ,“ bilancuje Bukata. V dueli kopal aj jedenástku, namieril však mimo bránky. „Penaltu som skrátka netrafil dobre, na blato sa vyhovárať nebudem.“


Nordsjaelland má v skupine nakročené k postupu. Ak zdolá Trnavu a Fenerbahce porazí Razgrad, bude mať postup takmer v kapse. Predstaviť si, že by Ludogorec vo vzájomnom zápase s Dánmi zmazal manko 1:7 z prvého duelu, je totiž veľmi ťažké.

 

„Prvý zápas v Trnave ukázal, že hráme proti vynikajúcemu mužstvu, ktoré to vie s loptou. Odveta v Dánsku bude najmä o behaní. Musíme bojovať, nebude ľahké zobrať súperovi loptu, ak sa nám to podarí, musíme hrať rýchlo, presne a snažiť sa na lopte udržať. Z prvého vzájomného merania síl sme sa veľa dozvedeli, určite sa na protivníka pripravujeme, všetky informácie už máme, takže to len musíme ukázať na ihrisku,“ podotkol.


Dánsky klub cíti šancu kvalifikovať sa zo skupiny do vyraďovacích bojov, spomínalo sa to aj na jeho tlačovke. 


„Je to naozaj rozhodujúci zápas, ktorý odohráme vo štvrtok. Pretože niet pochýb o tom, že ak sa nám podarí zvíťaziť, pred poslednými dvoma zápasmi v skupine sa dostaneme do naozaj dobrého východiskového bodu,“ uviedol kouč Nordsjaellandu Johannes Hoff Thorup.


Oprávnenou témou u tímov, ktoré hrajú na viacerých frontoch (liga, pohár, Európa) je únava hráčov. Prejavuje sa na výkonoch Trnavy, neobchádza ani Nordsjaelland, k čomu sa nedávno vyjadroval i dánsky kouč.


„Je to teraz trochu ťažšie. Viac cestujeme, čo zamestnáva mysle hráčov. Musíte ich znova a znova pripravovať na nového súpera. Dostávajú veľa informácií. Veľa sme v klube hovorili o tom, ako im udržať svieže hlavy. Nesmieme ich nudiť nepodstatnými informáciami. Naozaj im musíme posúvať len to najnutnejšie, čo musia dostať," uviedol Thorup.

 

Predpokladané zostavy

NORDSJAELLAND
A. Hansen
Hey, K. Hansen, Nagalo, Frese
Svensson, Tverskov, Nygren
Osman, Ingvartsen, Schjelderup

 

SPARTAK
Takáč
Daniel, Koštrna, Štetina, Kóša, Breznik
Zeljkovič
Ofori, Bukata, Azango
Ďuriš

 

 

Zakladajú futbalovú akadémiu

Martin Bukata a Roman Procházka spoločne rozbiehajú mládežnícku futbalovú akadémiu. Sídliť bude v Pečeňadoch, spolupracovať budú s bývalou futbalistkou a mládežníckou trénerkou Monikou Ľuptákovou.


„Oslovili nás ľudia z Pečeňád, myšlienka sa nám zapáčila. Aj naše deti hrajú futbal, mladíkom takto môžeme odovzdať skúsenosti.  Rozhodli sme sa, že ideme do toho. S Monikou budeme spolupracovať, pretože má veľmi dobrý vzťah s deťmi, tie ju doslova milujú. Ide o to, aby deti futbal bavil ako hra,“ povedal Martin Bukata.

 

Martin Bukata, Monika Ľuptáková a Roman Procházka.

 


V týchto dňoch spúšťajú nábory detí od 4 rokov v telocvični, na jar chcú už trénovať pod holým nebom.

 

„Uvidíme, aké deti sa prihlásia, potom ich rozdelíme do vekových kategórií. Do leta chceme trénovať a potom tímy prípadne prihlásiť do súťaží. Chceme sa tomu obaja aktívne venovať, nielen byť tvárou projektu,“ nadviazal Roman Procházka.


Ide o prvý kontakt oboch aktívnych futbalistov s trénerstvom.

 

„V prvom rade chceme pomáhať a odovzdávať skúsenosti, nerobíme to pre peniaze. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Každopádne, dvere majú v našej akadémii otvorené všetci bez rozdielu výkonnosti, dôležité je, aby to deti bavilo,“ vyjadril sa Bukata.


„Rozhodujem sa, či sa budem trénerstvu venovať. Chcem si spraviť licenciu, možno aj na tejto akadémii zistím, či to bude moja ďalšia životná cesta. Riešime to už dlho a veľmi ma to baví, pritom to nie je o zárobku. Napĺňa ma to, cítime záujem rodičov, ktorí chcú prihlásiť deti. Radi by sme z toho spravili niečo veľké, z čoho sa budú tešiť všetky strany a pôjde z toho príjemná atmosféra,“ dodal Procházka.

 

Z Kodane JÁN KRÁL

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama