Trnavské rybníky
reklama

Systém menil, aby hrali ofenzívnejšie. Tréner Spartaka chválil mužstvo i fanúšikov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 10.11.2023, 08.17, Ján Král

Prvý bod v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy za remízu 1:1 na ihrisku Nordsjaellandu je pre Spartak cenný. Jedna pre klubového pokladníka, ktorý bude po remíze rátať v klubovej kase prírastok 166-tisíc eur, jednak pre mužstvo, ktoré po dobrých výkonoch konečne dosiahlo aj na bodový zisk. Duel sa dobre hodnotil na pozápasovej tlačovke trénerovi andelov Michalovi Gašparíkovi.

Systém menil, aby hrali ofenzívnejšie. Tréner Spartaka chválil mužstvo i fanúšikov

Michal Gašparík počas zápasu vo Farume. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Aký je váš pohľad na zápas?
- Vedeli sme ako hrá Nordsjaelland doma, že to bude ťažké. Hlavne prvý polčas ukázali obrovskú, najmä individuálnu, kvalitu. Zmenili sme systém, prešli sme na štyroch obrancov, chceli sme brániť viac s krídlami vnútri v systéme 4-3-3. Dosť nám to sadlo, aj keď domáci mali v prvom polčase šance, tie vznikali po individuálnych riešeniach hráčov vďaka obrovskej kvalite vrchných hráčov Nordsjaellandu.

 

Situácie sme nakoniec ustáli, smolný moment bola penalta, polčas sme teda prehrávali, v kabíne som ale nemal som ale čo chalanom vyčítať, odvádzali na ihrisku sto percent. Povedal som im, že systémovo im  nemám ako pomôcť , musia zvládať súboje jeden na jeden a v podstate, aby mali hlavy hore, lebo vo futbale je všetko možné a druhý polčas to aj ukázal.

 

Po zmene strán to bolo z našej strany výborné, dostali sme sa viac do hry, chalani si začali viac veriť. Vedeli sme, že keď budeme držať loptu a necháme súpera behať, zatlačíme ho na jeho polovicu a niečo si vypracujeme. Napokon nám vyšiel signál po štandardnej situácii, mierne sme boli aj nebezpečnejší. Domáci už nemali väčšie šance a my sme sa tlačili dopredu. Odmenou nám bol vyrovnávajúci gól, hektický záver sme napokon veľmi dobre a skúsene ustáli.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Prečo sa ste sa rozhodli oproti prvému duelu zmeniť rozostavenie a hrať namiesto piatich obrancov so štyrmi?
- Vždy sa dokážeme na odvetný zápas pripraviť na súpera lepšie, keďže ho zažijete na vlastnej koži a reagujete nielen na videozostrihy. Chcel som skúsiť 4-3-3, aby sme boli trochu ofenzívnejšie ladení a aby sme eliminovali chyby, ktoré sa nám diali v predobrannej línii.

 

Z toho čo hrá súper, mi najlepšie vychádzal tento systém. Pokiaľ pozeráte veľa zápasov, dobre si ich načítate. Systémovo nás nemalo čo prekvapiť, ani nebolo nič, čo by nebolo riešiteľné.

 

Potom už je otázka, či udržíte Osmana a ďalších ofenzívnych hráčov, ktorí sú silní v hre jeden na jedného. V tomto sme sa do hernej schémy a zostavy trafili.

 

Dobre zahral aj Martin Bukata, ktorý hral po dvoch mesiacoch. A to je on, vždy po zranení prvý zápas zahrá veľmi dobre.

 

 

Vyrovnané zápasy sa neraz lámu na prvom góle, mužstvo sa však dokázalo dvihnúť a vyrovnať. Je to pre vás dokonca malá výhra?
- Táto remíza je pre nás výhrou, nie však preto, že sme prehrávali, ale z dôvodu, kto proti nám stál. Doma na umelej tráve hrajú strašne rýchlo, majú vyššiu individuálnu kvalitu. Je to však o tom, že hrávajú takéto ťažké zápasy.

 

Naše mužstvo nie je zvyknuté na intenzitu, tempo, rýchlosť prihrávok. V tom je rozdiel medzi európskymi mužstvami a nami. V prvom zápase v Trnave nabehal Nordsjaelland ako tím o šesť kilometrov viac ako my. To je obrovské číslo.

 

A to sme hrali väčšinu zápasu bez lopty a oni si to ťukali. Potrebovali sme sa súperovi vyrovnať aj v týchto parametroch. V druhom polčase už bolo vidieť, že ani nemáte čas na  tretí dotyk s loptou. Potrebujete hrať na dva, loptu posúvať, otáčať ťažiško, nechať súpera behať.

 

Slovenské mužstvá nie sú naučené na takéto ťažké zápasy, tam sa potom ukazuje rozdiel.

 

 

Čo hovoríte na výkon Erika Daniela na ľavom kraji obrany?
- Paľo Kamesch po zápase žartoval, že pozíciu zahral ako Gary Neville... Pohrávam sa  s myšlienkou, či ho neprerobiť na krajného obrancu, mohli by tak hrať všetci traja typickí krídelníci naraz.

 

Zápas zvládol veľmi dobre, od prvej minúty musel riešiť v defenzíve ťažké situácie. Keď Dáni otočili ťažisko hry, zrazu vznikla situácia jeden na jedného a hráči ako Rasmussen či Ingvartsen sú v tomto extratrieda.

 

Zvládol to na výbornú a ešte podporoval ofenzívu. Keby to hrával častejšie, bol by aj v tomto smere ešte lepší.

 

 

V hľadisku ste mali veľkú podporu, prišlo vyše 600 fanúšikov. Čo povedať na ich adresu?
- Cítili sme sa tu ako doma. Podpora fanúšikov bola veľká, videli sme pred zápasom, čo sa dialo v Kodani, cítili sme ich na štadióne. Videl som veľa zápasov Nordsjaellandu, tu je štadión taký mŕtvy, takže to tu konečne žilo vďaka našim fanúšikom.

 

Ich hlasivky nám veľmi pomohli, hlavne posledných 10 minút, keď sme sa bránili, vlievali našim hráčom energiu. Za to im ďakujeme.

 

Aj frajerku som mal na tribúne, v meste sa s kamarátkami zapojili medzi fanúšikov. Bolo to milé, že aj keď nebola veľká šanca na postup zo skupiny, si ľudia našli cestu a prišli na zápasy. Práve fanúšikovia sú tí, čo si Európu užívajú, nie my v realizačnom tíme a hráči, ale oni.

 

 

Čo hovoríte na výkon brankára Takáča?
- V prvom polčase si zachytal...  Bol náš kľúčový, rozdielový hráč, ktorý nás držal nad vodou.  Súper aj dve šance zahodil nepresnosťou, ale ostatné vyriešil fantasticky.

 

 

Mali jeho zákroky aj mentálny vplyv na mužstvo?
- Bývajú sú zápasy, že to súperovi všetko padne do siete, ako proti Ludogorcu, ktorý zdolali 7:1. Dnes im mnohé situácie nevyšli. Po mentálnej stránke bol najdôležitejší vyrovnávajúci gól, ktorý ich rozhodil a bolo cítiť, že si už nevedia tak poradiť so zápasom.

 

S kamarátami za Spartakom aj do zahraničia

Zápas na štadióne osobne sledoval aj Peter Zaoral z Bieleho Kostola. Fanúšik Spartaka pripútaný na invalidný vozík cestuje za tímom svojho srdca aj po európskych zápasoch. V minulosti nechýbal ani v Bruseli na dueli s Anderlechtom či v St. Gallene s FC Zürich. 


Sprevádzajú ho pritom jeho kamaráti. V Dánsku mu robil spoločnosť spolužiak zo strednej školy Gabriel pochádzajúci z Nižnej a priateľky Adri z Komárna a Miška z Potvoríc.


„Spartak je moja srdcová záležitosť, už niekoľko rokov mám permanentku a miesto v severovýchodnej časti štadióna. Teší ma, že sa na cestách po Európe môžem vždy oprieť aj o svojich dobrých priateľov, ktorí mi pomáhajú,“ vraví Peter Zaoral.

 

Peter Zaoral (vpravo) so svojimi priateľmi Gabrielom, Adri a Michaelou. Foto: Ján Král

 


Duel sledovali zo stredu domácej tribúny. „Na ihrisku je lepší Nordsjaelland, ale v hľadisku jednoznačne my,“ hovoril cez polčas, keď mal aj optimistický tip.


„Mal som pocit, že v domácom zápase nás súper výraznejšie prevyšoval ako teraz, cítim nádej, že by to nemuselo dopadnúť zle. Tipnem si, že vyhráme 2:1.“


Od naplnenia prognózy napokon nebol ďaleko, v druhom polčase andeli zvýšenou aktivitou doviedli duel do remízového konca. A ktovie, keby vyšiel jeden z brejkov...

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama