Trnavské rybníky
reklama

Mestská polícia bude mať ďalšie auto s kamerami na kontrolu parkovania

AKTUALITY - Trnava | 16.11.2023, 10.57, prispievatelia

Pôjde už o tretí systém, ktorý bude kontrolovať a vyhodnocovať oprávnenosť parkovania v Trnave.

Mestská polícia bude mať ďalšie auto s kamerami na kontrolu parkovania

Pôjde už o tretí systém s kamerami namontovanými na vozidle mestskej polície. Foto: Ján Král

Cukrovar
reklama

 

Mesto Trnava kupuje pre svoju mestskú políciu ďalší systém s technológiami na mobilnú kontrolu evidenčných čísel zaparkovaných vozidiel a vyhodnocovanie oprávnenosti parkovania.

 

Umožní kontrolovať a vyhodnocovať oprávnenosť parkovania za jazdy priamo z auta. Predpokladaná hodnota zariadenia je vyčíslená na takmer 99-tisíc eur.

 

Súčasťou obstarávania podľa náčelníka mestskej polície Ivana Ranušu nie je auto, na ktoré bude technológia s viacerými kamerami namontovaná. Mestská polícia má už dve vozidlá vybavené kamerami a ďalšími zariadeniami na mobilnú kontrolu parkovania.

Munipolis
reklama

 

Nový systém musí mať podľa požiadaviek radnice minimálne 95 percentnú úspešnosť rozpoznávania evidenčných čísel pri rýchlosti kamerového vozidla do 50 kilometrov za hodinu. Evidenčné číslo musí byť rozpoznané do piatich sekúnd.

 

Primátor Trnavy Peter Bročka už skôr avizoval, že cieľom nákupu ďalších technológií je prevziať niektoré povinnosti vodičov, ktoré súvisia s regulovaným parkovaním, na mesto. Vodiči by sa tak v niektorých prípadoch nemuseli prostredníctvom aplikácie na parkovanie registrovať.

 

„Celá zodpovednosť za to, aby sme auto našli a identifikovali, ako dlho tam stojí, bude na meste, nie na vodičovi,“ povedal Bročka.

 

V Trnave sa za parkovanie v centre platí už viac ako dvadsať rokov. Od 1. augusta 2021 Trnava zaviedla na sídlisku Ľ. Podjavorinskej aj prvú rezidentskú zónu, jej obyvatelia parkujú za jedno euro na rok, ostatní vodiči tu za parkovanie platia určené sadzby.

 

Odvtedy počet týchto zón postupne pribúda, cieľom je pokryť nimi celé mesto.

 

Všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní motorových vozidiel v Trnave už ráta s rezidentskými zónami v celom meste, tie sú zavádzané postupne po zabezpečení potrebného dopravného značenia.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama