Trnavské rybníky
reklama

Dopravná priemyslovka má štyridsiatku, vychovala viac ako 6600 absolventov

AKTUALITY - Trnava | 17.11.2023, 18.08, prispievatelia

Strednú priemyselnú školu dopravnú v Trnave absolvoval aj terajší generálny riaditeľ automobilky Stellantis Martin Dzama, prorektor Žilinskej univerzity Pavol Rafajdus, ale aj Peter Papík, ktorý je dnes jej riaditeľom.

Dopravná priemyslovka má štyridsiatku, vychovala viac ako 6600 absolventov

SPŠ dopravná na Študentskej ulici v Trnave vznikla v roku 1983. FOTO: th

reklama

 

Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave má štyridsať rokov. V roku 1983 nevznikla „na zelenej lúke“, ale odčlenením niektorých študijných odborov zo Strednej priemyselnej školy strojníckej na Komenského ulici.

 

Odvtedy jej bránami na dnešnej Študentskej ulici prešlo viac ako 6600 absolventov, mnohí z nich zostali doprave verní a pracujú na ministerstve dopravy, v železničných spoločnostiach či v automobilke Stellantis.

 

Absolventom dopravnej priemyslovky je napríklad generálny riaditeľ automobilky Martin Dzama, prorektor Žilinskej univerzity Pavol Rafajdus, ale aj jej terajší riaditeľ Peter Papík.

Munipolis
reklama

 

V živote sa však nestratili ani tí, čo doprave po absovovaní školy nezostali verní, ako napríklad sólista opery SND Daniel Čapkovič.

 

Škola, ktorá sa ako jedna z mála môže pochváliť, že nemusí robiť nábor, ale študentov si vyberá, si výročie pripomenula slávnostnou akadémiou.

 

Ocenenie od riaditeľa Petra Papíka dostala aj Zdenka Pösingerová (vľavo), ktorá v škole učí od jej začiatkov. FOTO: pm

 

 

Riaditeľ Peter Papík počas nej poďakoval svojim dvom predchodcom Milanovi Fabiánovi a Antonovi Talačovi, trom stovkám učiteľov, ktorí v škole pôsobili alebo pôsobia.

 

Nezabudol ani na úspešných žiakov, ktorí školu reprezentujú doma alebo v zahraničí.

 

„V súčasnosti je SPŠ dopravná v Trnave nadregionálnou odbornou školou, ktorá pripravuje absolventov pre oblasť techniky, prevádzky a ekonomiky v doprave a telekomunikáciách v technických aj ekonomických študijných odboroch,“ pripomenul riaditeľ Peter Papík. Absolventi rozhodne nemajú problém nájsť si zamestnanie, naopak, hlavne železničné spoločnosti by ich potrebovali ešte viac.

 

Študentom dopravnej priemyslovky bol aj operný spevák Daniel Čapkovič, ktorý zaspieval aj na akadémii k výročiu školy. FOTO: pm

 

 

Po svojo vzniku pred štyrmi desaťtročiami sa škola musela popasovať hlavne s priestorovými problémami, jedna budova jej nestačila, študenti museli dochádzať aj do Špačiniec, Hrnčiaroviec nad Parnou alebo do iných škôl v rámci Trnavy.

 

Dnes má dopravná priemyslovka na Študentskej ulici vybudovaný celý komplex budov. Naviac, vďaka Trnavskému samosprávnemu kraju, ktorý je jej zriaďovateľom, ale aj vďaka partnerom z podnikateľského prostredia, je dnes výborne technologicky vybavená a patrí k tomu najlepšiemu, čo v kraji v oblasti stredoškolského vzdelávania máme.

(pm)

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama