V Suchej nad Parnou si začali sadiť obecný sad z osvedčených starých odrôd
AKTUALITY - Región | 19.11.2023, 14.46, prispievatelia
Napriek náročným podmienkam dobrovoľníci vysadili viac ako osemdesiat jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní, moruší, hruškokjarabín, mandlí, višní a oskoruší.

V budúcom obecnom sade je už vysadených viac ako osemdesiat stromčekov rôznych druhov a odrôd. FOTO: Obec Suchá nad Parnou
V Suchej nad Parnou si obyvatelia začali vysádzať obecný ovocný sad. Počas prvej brigády zasadili viac ako 80 jabloní, hrušiek, čerešní, moruší, oskoruší, višní a ďalších ovocných stromov.
Pôjde o bujne rastúce vysokokmenné a dlhoveké stromy osvedčených starých odrôd.
„Vysadili sme zmes rôznych druhov a odrôd tak, aby priebežne dozrievali počas celej sezóny. Neskôr plánujeme dosadiť čerešňový sad, zónu s jedlými gaštanmi, ale pribudnú aj lavičky, prístrešok, zázemie pre environmentálne vzdelávanie a pre spracovanie úrody,“ priblížil ďalšie plány starosta Suchej nad Parnou v okrese Trnava Martin Glončák.
Na prvé stromčeky získali peniaze z rozpočtovej rezervy predsedu vlády, prispela aj obec, ale samotnú výsadbu zabezpečili dobrovoľníci z radov obyvateľov, ktorých neodradili ani náročné poveternostné podmienky.
V časti sadu si budú môcť návštevníci odtrhnúť práve dozrievajúce ovocie, úroda z druhej časti bude určené na spracovanie.
Toho by sa mohol podľa podľa starostu Glončáka ujať obecný podnik, ktorý by vyrábal napríklad mušty, džemy alebo lekváre.
Každý zasadený stromček má aj masívny kôl a pevnú ochrannú sieť.
Kým mandle a moruše budú mať plody možno už druhý rok po výsadbe, na prvé jablká a hrušky z obecného sadu bude potrebné čakať približne päť rokov.
Obecný sad bude nielen prinášať ovocie, ale bude plniť aj funkciu verejného priestoru a priestoru pre vzdelávanie. Do konceptu sadu je zakomponovaná aj medza, s ktorou susedí.
„Sad bude napojený na túto medzu, ktorá bude poskytovať zátišie a tieň. Chceli by sme v nej oslobodiť od náletov hodnotné stromy a vytvoriť pod nimi posedenie,“ načrtol ďalšie plány so sadom starosta Martin Glončák.
Časť z približne dvoch desiatok dobrovoľníkov, ktorí v piatok 17. novembra odviedli kus dobrej roboty.
Na financovanie rozvoja sadu ako verejného priestoru sa bude obec snažiť získať peniaze z rôznych výziev.
Okrem samotného zasadenia vysokokmenných stromčekov brigádnici okolo nich vytvorili vrstvu mulču z hnoja, ktorý zabezpečí stromčeku dostatok živín a prispeje k zadržiavaniu pôdnej vlahy.
Každý strom má aj masívny agátový kôl a ochrannú zváranú sieť až do výšky 180 centimetrov.
Celá obecná parcela určená na sad má dĺžku približne 700 metrov, jej šírka je od 30 do 50 metrov. Obec s oplotením sadu momentálne neráta.
SITA