Trnavské rybníky
reklama

Chcete zažiť nemeckú futbalovú kultúru? Vyrazte na Bundesligu do Dortmundu

BLOG - Futbalová téma | 29.11.2023, 11.36, Ján Král

Ste futbalový fanúšik a radi by ste si pozreli kvalitný zahraničný futbal? Nejde vám však len o samotný zápas, ale aj výlet so všetkým, čo k tomu patrí? Chcete precítiť, čo pre domácich znamená futbal? Potom je pre vás správna adresa futbalová Bundesliga v Nemecku, krajine, kde je "spieltag" (deň zápasu) niečo slávnostné, niečo čím žije celé mesto i priľahlý región, niečo čo sa dá označiť ako futbalová kultúra.

Chcete zažiť nemeckú futbalovú kultúru? Vyrazte na Bundesligu do Dortmundu

Vypredaný Wesftálsky štadión, ktorý nesie názov Signal Iduna Park, pojme vyše 80-tisíc ľudí. Foto: Ján Král

Nový Hlohovec
reklama

 

V zásade v ktoromkoľvek nemeckom meste zažijete oddanosť klubu, ktorá nestojí a nepadá na aktuálnych výsledkoch. Stačí sa pozrieť na návštevnosť na zápasoch, o vypredané hľadiská nie je núdza ani u tímov z najnišžích poschodí tabuľky.

 

Ak však chcete zažiť po fanúšikovskej stránke to najlepšie, čo v Nemecku môžete, určite nevynechajte Dortmund.


To, že Borussia hrá domáci zápas, pochopíte po pohybe cez mesto aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Už od rána chodia ľudia v klubovom žlto-čiernom oblečení s logom BVB.

reklama

 

V dresoch, šáloch, mikinách a iných klubových veciach postupne zapĺňajú centrum a neskôr kaviarne, reštaurácie, bary a ich terasy.


Od ranných hodín sú v plnej permenancii klubové fanshopy rozmiestnené po celom meste. Ten najväčší pri štadióne je dvojposchodový, okrem suvenírov a klubového oblečenia zahŕňa aj detskú zónu, priestor pre hranie na herných konzolách či kaviareň s terasou a výhľadom na štadión.

 

V klubových farbách tu kúpite hocičo od výmyslu sveta, dokonca aj také veci ako sú cumlíky pre kojencov, záhradnú hadicu, hriankovač, ktorý robí hrianky s logom BVB, balzam na pery, sponky, atď...

 

Treba sem prísť v časovom predstihu, ideálne hneď ráno, pred zápasom sa totiž stojí v radách na vstup, taký enormný je záujem fanúšikov.

 

Dvojposchodový fanshop je lemovaný aj odkazmi na klubové triumfy.

 

 

Gastro výjazd

Veľmi dôležitou súčasťou futbalového výjazdu do nemeckých končín, je gastro zážitok. Pri návšteve Dortmundu nesmiete vynechať zástavku vo Wenkers.

 

Reštaurácia situovaná v centre mesta na jednom z námestí, ponúka tradičnú nemeckú kuchyňu a skvelé hausbier (domáce pivo), ktoré si varí podnik sám.

 

Pre milovníkov ležiakov odporúčame skúsiť značky Dortmunder Kronen či Brinkhoffs, ktorý je zároveň partnerom Borussie a čapujú ho aj priamo na štadióne.

 

Wenkers vyhľadávajú mnohí fanúšikovia Dortmundu, na stenách visia dresy z jednotlivých sezón.

 

 

Ak máte radi taliansku kuchyňu, na svoje si prídete v reštaurácii L'Osteria, z ktorej máte výhľad na ďalšie veľké dortmundské námestie. Lasagne i pizza tu chutili skvele.


V centre mesta však s gastro zážitkami nekončíte, miesto v žalúdku si nechajte aj na chuťovku pred zápasom. K štadiónu prichádzajú fanúšikovia vo veľkom počte už tri hodiny pred zápasom.

 

Prepravu hromadnou dopravou, mimochodom, máte so vstupenkou na futbal v deň duelu zdarma. Treba sa len zaregistrovať na stránke podľa inštrukcií, ktoré získate pri online kúpe vstupenky na klubovom webe.


K štadiónu prichádzajú fanúšikovia s výrazným časovým predstihom, pred štadiónom sú mnohé stánky s pivom, jedlom, určite sa oplatí zasýtiť sa s tzv. Westfalisher schinken (hrubé plátky pečenej šunky s kapustou v žemli), prípadne bratwurstom s horčicou alebo kečupovou omáčkou s curry príchuťou. K pivu je tiež skvelý typický nemecký praclík.

 

Prepravu metrom, ktoré prechádza do nadzemky, využívajú pred zápasom tisíce fanúšikov.

 

 

Žltá stena a elektrizujúca hymna

No a potom všetkom – nákupe vo fanshope, pive a gastro pohladení bruška, je tu čerešnička na torte – samotný zápas.

 

Atmosféra na zaplnenom viac ako 80-tisícovom štadióne, je strhujúca. Impozantne pôsobí Gelbe wandt, známa aj ako Yellow wall, teda žltá stena. Ide o názov pre južnú tribúnu štadióna Signal Iduna Park, miesto ultra fanúšikov Dortmundu, kde bok po boku stojí 25-tisíc fanúšikov.

 

Stojí doslova, pretože v Nemecku platí výnimak, že ultras môžu mať stále svoje miesta na státie.

 

Wesfláska šunka pohladí žalúdok.

 

 

Do hľadiska treba ísť aspoň hodinu pred výkopom (vstup cez bránu vám môže pre kontroly trvať aj tridsať – štyridsať minút) a na miesto treba prísť aspoň 20 minút pred začiatkom, aby ste stihli dortmundskú futbalovú hymnu You will never walk alone, pri ktorej držia fanúšikovia šále svojho klubu a spievajú slová legendárnej skladby.

 

Ak sa ešte vydarí výsledok a Borussia vyhrá, neopakovateľný zážitok je dokonaný.

 

K nemeckej futbalovej kultúre patrí aj pivo na stojáka. Podnik Bergman bier pri centre mesta funguje presne v tomto koncepte.

 

 

Ako zohnať lístky na zápas Borussie Dortmund?

To je najľahšia a zároveň najťažšia otázka. Zakúpiť sa dajú cez oficiálny web klubu, avšak na Bundesligu ich po novom zoženú iba registrovaní členovia klubu.

 

Nám sa ich naposledy týmto spôsobom podarilo kúpiť na zápas DFB Cup-u (nemecký pohár), na osobu sa dali zakúpiť štyri vstupenky.

 

Potom je tu možnosť ešte využiť sekundárny trh, napr. cez stránku viagogo.com, avšak treba rátať s oveľa vyššou cenou.

 

Atmosféra pred vstupom na štadión.

 

 

Ako sa dostať do Dortmundu? 

Najjednoduchšie je to autom – celý čas idete po diaľnici, na mnohých úsekoch v Nemecku platí neobmedzená rýchlosť, na druhej strane, Nemci sú národ, ktorý rekonštruuje diaľnice už v takom stave, pri ktorom by si minister dopravy na Slovensku robil pri vozovke selfiečká na svoj Facebook a chválil sa super kvalitou ciest...

 

Takže, dopravných obmedzení bude po trase dosť, s tým treba rátať. Suma sumárum, šikovnejší šofér dá cestu z Trnavy za nejakých 11 a pol hodiny, ale reálne rátajte na jazdu minimálne pol dňa, aj výrazne viac, ak si radi dávate dlhšie prestávky.


Cestovať sa tiež dá vlakom z Viedne, lenže je to pomerne drahý viariant, no a tretí spôsob je letecká linka zo Schwechatu.

 

Žiaľ, najbližšie spojenia sú do Dusseldorfu a Kolína, kam lieta nízkonákladový Ryanair. Z oboch bodov však ešte treba zdolať ďalších zhruba 80 kilometrov verejnou prepravou do Dortmundu.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama