Trnavské rybníky
reklama

Náklady, s ktorými pri vlastnení auta treba počítať

AKTUALITY - Firmy | 30.11.2023, 10.21, reklamný článok

Ako by sa dalo čo najvýstižnejšie opísať vlastnenie osobného automobilu? Čo takto „komfort a náklady“? Pretože auto je vec, ktorá do života dokáže priniesť naozaj veľkú dávku komfortu, ale zároveň treba počítať s tým, že s vlastníctvom automobilu súvisí aj viacero nákladov, z ktorých niektoré sú viac a niektoré menej pravidelné. A na niektorých sa dá ušetriť a na niektorých ani nie.

Náklady, s ktorými pri vlastnení auta treba počítať

Ilustračné foto: Lesterman / Shutterstock.com


Poistenie a palivo

Každé auto v cestnej premávke musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. To ponúka množstvo poisťovní a rozdiely v cenách sú niekedy celkom výrazné.

 

Preto sa pred uzatvorením povinného zmluvného poistenia oplatí spraviť si porovnanie ponúk jednotlivých poisťovni, aby ste vedeli, ktorá vám ponúkne to najlacnejšie PZP a s ktorou poisťovňou tak dokážete ročne ušetriť niekoľko eur.

 

Mimochodom, za čo v súvislosti s autom sa najčastejšie platí? Áno, jednoznačne za palivo.

 

Ceny benzínu aj nafty sú dlhodobo ako na hojdačke, takže jediný spôsob, ako skutočne dlhodobo šetriť, je jazdiť viac „na spotrebu“ alebo si kúpiť úspornejšie auto, či rovno elektromobil.

 

Iste, ani elektrická energia nie je zadarmo, ale je podstatne lacnejšia ako benzín, či nafta, takže sa investícia do elektromobilu dokáže majiteľovi pomerne včas vrátiť.

 

 

Ďalšie kvapaliny a občasný servis

Žiadne auto by nefungovalo aj bez ďalších kvapalín, ktoré treba viac alebo menej často dolievať, či kompletne vymieňať, ako olej, brzdová a chladiaca kvapalina, zmes do ostrekovačov, či v prípade modernejších dieselových motorov aj AdBlue.

 

Samozrejme, každú z týchto kvapalín vyrába viac výrobcov, ktorých produkty sa líšia aj cenami, ale nejde o niečo, na čom by sa dalo výraznejšie ušetriť. Obzvlášť preto, že v porovnaní s palivom musíte tieto kvapaliny „riešiť“ menej často.

 

No a potom sú tu rôzne servisné úkony. Ich pravidelnosť a finančná náročnosť je rôzna a rôzne bývajú aj ceny náhradných dielov, či hodinovej sadzby v servisoch.

 

Vždy si však dobre zvážte, na čom má zmysel šetriť. Obzvlášť veci, ktoré majú priamy vplyv na bezpečnosť jazdy, napríklad oprava ABS, by ste mali zverovať jedine spoľahlivým servisom. V takýchto prípadoch je skutočne lepšie si priplatiť.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama