Trnavské rybníky
reklama

FOTO: Sochy Panny Márie a sv. Jozefa sú opäť ozdobou Námestia SNP v Trnave

AKTUALITY - Trnava | 30.11.2023, 17.02, prispievatelia

Originály sôch z roku 1770 sú v depozitári Krajského pamiatkového úradu v Trnave, na námestie umiestnili ich kópie.

FOTO: Sochy Panny Márie a sv. Jozefa sú opäť ozdobou Námestia SNP v Trnave

Kópie vzácnych sôch vytvoril akademický sochár Pavol Čambál. FOTO: Pavol Machovič

reklama

 

Do verejného priestoru v Trnave sa dnes po desiatkach rokov vrátili sochy Panny Márie a sv. Jozefa. V tomto prípade ide o kópie, originály sôch neznámeho autora z roku 1770 sú uložené v priestoroch Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

 

Ich inštalovanie je zároveň bodkou za rekonštrukciou Námestia SNP, čo je jedna z najväčších investícii mesta v tomto roku. Stavbárom, ktorí začali s prácami v polovici januára, zostávajú už len menšie dokončovanie práce.

 

Kópie oboch sôch vytvoril akademický sochár Pavol Čambál. „Mal som k dispozícii originály, ktoré sú značne poškodené. V ateliéri sme preto museli doplniť najväčšie úbytky hmoty provizórnym materiálom. Potom bola vytvorená negatívna viacstupňová forma, do ktorej sa naliala zmes kamennej drviny a bieleho cementu,“ popísal vznik sôch a ich podstavcov Čambál.

Munipolis
reklama

 

Originály sôch Panny Márie aj sv. Jozefa sú zapísané v zozname pamätihodností mesta. 

 

Z originálnych sôch, ktoré sú zapísané v zozname pamätihodností Trnavy, provizórny materiál odstráni a vráti ich pamiatkárom. Terajšie umiestnenie sôch je podľa neho už ich štvrtá pozícia v rámci Trnavy.

 

Úplne prvá nie je známa, boli pravdepodobne niekde v centre, ďalšie boli vždy pri mostoch nad tokom Trnávky. Návrat sôch na námestie požadoval ešte v roku 2008 vtedajší mestský poslanec Bohumil Chmelík, dočkal sa až po pätnástich rokoch.

 

Rekonštrukcia námestia, ktoré je vstupnou bránou do centra Trnavy, priniesla nejedno prekvapenie mestu ako investorovi, ale aj stavebnej spoločnosti, ktorá je dodávateľom prác.

 

Od významných archeologických nálezov cez rozmáčané podložie okolo toku Trnavky až po výslednú cenu. Tá sa najskôr vyšplhala z pôvodne vysúťažených 2,8 milióna na viac ako tri milióny eur.

 

Návrat sôch je prakticky bodkou za rekonštrukciou Námestia SNP.

 

Zo zatiaľ posledného zverejneného dodatku k zmluve vyplýva, že po odrátaní upravených položiek je výsledná cena na úrovni 2,6 milióna eur. Trnava získala na túto investíciu 1,8 milióna eur z eurofondov.

 

Námestie SNP dostalo nové spevnené povrchy, obnovené boli inžinierske siete a vysadená bola nová zeleň. Na námestí po diskusiách zostal aj pamätník Víťazstvo. Súčasťou prác bola aj oprava technickej pamiatky, ktorou je prekrytie toku Trnávky v tejto časti mesta.

 

Pozrite si fotografie z inštalovania sôch:

 

 

 

SITA

FOTO: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama