Trnavské rybníky
reklama

Hráčom sa už vyhrážal, Daniel splnil jeho príkaz. Tréner Gašparík chcel vyhrať

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.12.2023, 09.58, Ján Král

Tri body boli na dosah. Spartak Trnava siahal proti Ludogorcu v zápase Európskej konferenčnej ligy na víťazstvo, napokon prehral gólom z poslednej akcie zápasu 1:2. Tréner Michal Gašparík na pozápasovej tlačovke hodnotil duel pomerne obšírne. Vybrané pasáže otázok a odpovedí vám prinášame.

Hráčom sa už vyhrážal, Daniel splnil jeho príkaz. Tréner Gašparík chcel vyhrať

Michal Gašparík v zápase s Ludogorcom. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama


Vo finálnej fáze vyzeral prechod Spartaka takpovediac zbrklo, čomu to pripisujete?
- Možno je to zbrklosť a nekvalita našich hráčov, na druhej strane vysoká kvalita súperových hráčov, ktorí dobre dostupujú, tempo zápasu je vyššie a naši hráči potom nemajú pokoj na lopte.

 

Nenašli sme v mužstve nadštandardný výkon, ktorý by dianie otočil na našu stranu, preto bol zápas z našej strany nudný, lebo kvalita bola na strane obrannej štvorky Ludogorcu.

 

Prvýkrát som sa už hráčom aj vyhrážal, že ich vystriedam, keď na ihrisku niečo nespravia. Kedysi to tréneri vravievali tým štýlom: „Máš 15 minút a keď niečo neukážeš, pôjdeš dole!“

ŠUPA technika
reklama

 

Nabádal som k ich ofenzíve, na druhej strane som vravel, že im verím. Nakoniec sme vystriedali Azanga, podržali sme Oforiho, lebo som cítil, že sa dostáva do hry.

 

Veril som, že keď posunieme vyššie Daniela, niečo na ihrisku spraví, podarilo sa mu to. Deň pred zápasom som mu poslal video, ako Cancelo skóroval za Barcelonu. Vravím mu: „Toto musíš robiť. Nepotrebuješ triafať vingel, stačí to umiestniť.“ Odpovedal mi: „OK, tak to tak spravím.“ Aj to tak spravil...

 

V tomto to bolo super, ale mám taký pocit, že sme mali zápas vyhrať. Im nestačila remíza, museli vyhrať, zahodili penaltu, Takáč bol fantastický, vtedy sme mali udrieť. To by bola bodka, ktorú by si všetci priali v domácom zápase.

 

 

Štetina nedohral pre zranenie, vyzerá to na ďalšiu komplikáciu v zostave?
- V poslednom zápase skupiny v Istanbule budeme mať trochu problém. Vypadol nám Štetina, keď ho pichlo v svale, predpokladám, že to bude aj na tri – štyri týždne, ťažko povedať, či zasiahne na konci roka ešte do zápasu.

 

Vykartoval sa nám zároveň Koštrna. Uvidíme, ako na tom bude Djurič, vracia sa do tréningu aj s Gorositom. Lepíme to, po dlhom čase išli do rozbehnutého vlaku Bernát a Mikovič, no nie je to pre chalanov jednoduché.

 

Zvládli sme veľa ťažkých zápasov a nahusteného programu, verím, že si to v koncovke nepokazíme hlavne v lige a na Fenerbahce to bude dobrý zápas. Turkom ide o postup, budú hrať určite v plnej sile, presne sa teraz ukázala sila skupiny.

 

Nordsjaelland je výborný, my sme tam dokázali uhrať dobrý zápas a remízu. V prvom zápase sme v Razgrade prehrali o štyri góly, v odvete to už vyzeralo úplne inak.

 

Limituje nás ale kvalita, nemáme až takých hráčov, aby dokázali lepšie vyriešiť situácie. V závere sme mali brejky 2 na 1 alebo 3 na 2, to čo už bolo? To sú situácie, ktoré musia dobrí futbalisti vyriešiť.

 

 

Dominik Takáč mančaft viackrát podržal, môžu sa výkonmi v Európe predať do zahraničia?
- Samozrejme, každý má túto šancu. Dominik má jedinú smolu, je to fantastický brankár, málo takých nájdete, ale nie je moderný brankár, lebo nemá dobrú nohu. To je jediné, čo ho limituje. Bohužiaľ, za to nemôže, možno v mládežníckom veku sa na to mali viac sústrediť jeho tréneri.

 

Sám som zvedavý, ako to bude s ním vyzerať. V lete mu končí zmluva, máme ako klub záujem, aby zostal. Rovnako aj Vantruba, ktorému tiež končí kontrakt. Pustili sme sa s nimi do rokovaní.

 

Taki je tu už asi sedem rokov, možno by sám chcel zmenu, na druhej strane, je tu spokojný, cíti, že má dôveru moju aj trénera brankárov Paliho Kamescha.

 

 

Spartak je jediným tímom zo skupiny, ktorý v Dánsku nedostal od Nordsjaellandu nakladačku. Ludogorec tam prehral 1:7, Fenerbahce najnovšie 1:6. Čo na to hovoríte?
- Je to prekvapujúce, že Fenerbahce dostalo šesť gólov. S ich rozpočtom a hráčmi podľa mňa Istanbulčania ani nemajú čo robiť v tejto súťaži, mali by hrať o stupeň – možno o dva vyššie.

 

Stále som tvrdil, že Nordsjaelland možno nemá najlepších hráčov, ale systémovo sú najlepší a ťažko sa proti nim hrá. Zápas u nich sme zvládli takticky aj výkonnostne veľmi dobre. Možno keby sme podali taký výkon ako u nich na umelej tráve, kde nám kombinácie išli o niečo lepšie, dnes sa tešíme z troch bodov. Ale to je keby...

 

Každý zápas je iný, Ludogorec mal šance, v poli to bol vyrovnaný zápas, v prvom dueli dominovali a tlačili nás od prvej minúty, potom nás prestrieľali, teraz sa to nestalo. Na konci ukázali kvalitu, najmä keď sa blok roztrhal. Nemáme sa však za čo hanbiť, na druhej strane, mohli sme v skupine získať viac bodov.

 

 

Stihli ste už debatovať s Marcom Djuričinom o tom, ako sa cítil v zápasovej záťaži po dlhej odmlke?
- S Marcom som tesne po zápase nehovoril, nebol som ešte poriadne s hráčmi. Mal v zápase dobré nábehy, len mužstvo mu nedalo loptu v správny čas, keď si po ofsajdovej línii išiel pre loptu.

 

Na druhej strane bolo vidieť, aké ťažké je nastúpiť do rozbehnutého zápasu po tak dlhej pauze a v takej zime. Predpokladám, že bol zatavený, potreboval sa po akciách aj dlhšie vydýchať.

 

Ale to je bežné, chýba herná prax. Tak je to aj u Bernáta a Mikiho. Zápas je niečo iné ako tréning. Plusom je, že máme chalanov nazad.

 

 

Djuričin chýbal v osemnástich zápasoch, pri striedaní mu aplaudovali diváci, návrat musel byť silný aj pre neho...
- Som veľmi rád, že sa nepotvrdilo prognózy so srdcom, ktoré nevyzerali dobre. Marco si toho preskákal veľa, vie, aký ťažký je návrat po tak dlhom čase. Musí makať, samozrejme, trochu si aj pofrfle, ale iná cesta nie je. 

 

 

Ultras znázornili kapitána tímu Martina Mikoviča ako terminátora na svojom choreu, ktoré dopĺňala parafráza známeho filmového výroku „Vratime sa späť.“ Čo hovoríte na jeho výkon?
- Rozhodovali sme sa, či pri striedaní postavíme Šuleka alebo Mikoviča. Keby som dal skôr Šuleka, bolo by to asi správnejšie rozhodnutie, lebo je viac rozohraný.

 

Rozhodol som sa však pre Mikiho a povedal som to aj na lavičke, že ho dávam aj kvôli tomu choreu pred zápasom, vedel som, že v takom dueli chce hrať. Naskočil, všetko bolo OK, ale nemusel stratiť tesne pred koncom loptu, následne sme inkasovali.

 

Taký je futbal, sú to malé detailíky, tie dnes rozhodli o tom, že sme smutní.

 

 

Štvrtýkrát po sebe ste zvolili rovnakú zostavu. Z čoho ste vychádzali?
- To je pravda, ale vždy sme hrali iným spôsobom. Predtým sme mali krídla vnútri a do krajov nám chodili streďáci. Dnes sme jazdili s krídlami do defenzívy s ich krajnými obrancami a stred sme chceli mať viac pokope.

 

Vždy je to iné z pohľadu defenzívy, v ofenzíve je to podobné, nechávame vzadu len Zeljkoviča, hráme s dvoma ofenzívnejšími stredovými hráčmi a s krídla čakáme v šírke.

 

Sadlo nám to, nebol dôvod do mužstva zasahovať, pokiaľ nemeníte rozostavenie v obrannej línii. Viem, že aj iní chalani si zaslúžia hrať. Proti Skalici zostavu pretočíme.

 

 

Aký zápas očakávate so Skalicou?
- Bude to hrozný zápas, zima, príde málo ľudí do hľadiska, Skalica bude pravdepodobne v bloku čakať, brániť a to máte za sebou takýto emočne vypätý duel...

 

Za posledných 10 minút ma unavil tak, ako nie za predošlých 80. Hralo sa zo strany na stranu, oni zahadzovali šance, my sme zlyhávali v prechodových fázach.

 

Po takomto stretnutí bude ťažké nastaviť hráčov v hlavách. Fyzicky to zvládneme, dáme aj čerstvých hráčov, druhá vec je mentálne nastavenie.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama